Jak je to s 2 ohmovými reproduktory JBL a Infinity?

Jak je to s 2 ohmovými reproduktory JBL a Infinity?

Prinášíme Vám souhrn otázek a odpovědí ohledem 2 ohmových reproduktorů firem JBL a Infinty. Vše, co jste nevěděli nebo jste se báli zeptat ....

otázka: Co je hlavní výhodou použití 2 ohmových reproduktorů?
odpověď: téměř každý zesilovač poskytuje maximální výstupní výkon při zatížení 2 ohmy (pro GTO75.2: 145W @ 2 ohmy v porovnání s 97W @ 4 ohmy). Takže, připojíte-li 2 ohmový reproduktor k zesilovači, hraje hlasitěji jako standardní 4 ohmový reproduktor. A proto celková účinnost kombinace zesilovač plus reproduktor je vyšší.

otázka:
Co znamená aktuální impedance nových GTO reproduktorů?
odpověď: Obecně  impedancie není konstantní hodnota, ale mění sae ve frekvenci. imp_vs_freq_small.jpgNejnižší naměřená impedance na nových GTO reproduktorech je 2,7 ohmů (podívejte se na graf vpravo). A co více, impedance v basech je blízko hraniční frekvence (~3kHz). Proto zesilovač nebo hlavní zařízení není zatížené s nízkými impedancemi při kritických frekvencích. Na závěr mohu říci, že GTO je velmi “bezpečný” 2 ohmový reproduktor a měl by být nazvaný „3 ohmový”.

otázka:
Potřebuji dodatečné zesilovače pro řízení mých 2 ohmových GTO reproduktorů?
odpoveď: Nikoliv. 2 ohmové reproduktory dosáhly zvýšení maximální watáže, kterú jste schopni získat z vašeho hlavního zařízení. Z spl_vs_freq_02_small.jpgdůvodu jejich vysoké citlivosti, 2 ohmové reproduktory jsou hlavně vhodné pro prácii přímo na vašem OEM nebo vámi zakúpeném hlavnoí zařízení. Na pravé straně můžete vidět práci GTO937 reproduktoru. Nezobrazuje jen velmi plochou frekvenční odezvu, ale taktéž popisuje vysokou účinnost systému reproduktorů. Výhoda tohoto nízko impedančního kontaktu je taktéž příčinou, proč dnešní OEM zvukové systémy (např. Harman Kardon nebo BOSE) pracují s 2 ohmovými reproduktory.

kappa_pioneer_small.jpgotázka: Bude moje hlavní zařízení produkovat vyšší zkreslení při připojení k 2 ohmovému zatížení?
odpověď: Nikoliv. Ve většině případů integrovaný čip BTL v hlavním zařízení produkuje nezkreslený výkon při 2 ohmech. Na pravé straně lze vidět graf zkreslení hlavního zařízení Pioneer řídícího 2 ohmový a 4 ohmový reproduktor. Při výstupním výkonu 20 W úroveň zkreslení 2 ohmů je stále pod 0,2%, zatímco 4 ohmové zkreslení už dosáhlo 3%!

otázka: A co s tvorbou tepla?
odpověď: Je to otázka, zda je zesilovač nebo hlavní zařízení  teplejší než když je připojené k 2 ohmovému zatížení. Tvorba tepla je úměrná výstupnímu výkonu zesilovače: 2ohm_vs_4ohm_small.jpgVyšší výkon = více tepla! OEM hlavní zařízení jsou vybavena velmi robustním tepelným ochranným obvodem. Nejsme schopni poškodit žádné OEM hlavní zařízení řízením 2 ohmového zatížení. Podobně běžně dostupné zařízení jsou taktéž navržena pro provoz 2 ohmovým zatížením, protože mnoho instalované auto audio techniky je už 2 ohmové. Všimněte si, že dražší hlavní zařízení obsahují mnoho funkcí jako DSP, velký barevný displej, DVD mechaniky, atd. Toto vše vytvárí teplo. Proto jsou tato zařízení velmi horké v provozu a není to proto, že jsou připojené k 2 ohmovým reproduktorům. Velmi často obsahují ventilátory pro lepší správu tepla.


otázka: Mohou být moje 2 ohmové reproduktory řízené přemostěným zesilovačem?
odpověď: Je to různé. Váš zesilovač byl hlavně navržený jako “1 ohmový stabilní ” v stereo režimu nebo “2 ohmový stabilní” v přemostěném režimu. Standardně technické údaje zesilovače popisují jen minimální impedanci ve stereo režimu. Když přemostíte zesilovač do 2 ohmového zatížení, každý kanál “vykazuje” polovinu impedance, čehož výsledkem je 1 ohmové připojení zatížení ke každému kanálu zesilovače. Většina z dnešních plnorozsahových zesilovačů je stabilních jen na 2 ohmové zatížení v stereo režimu. Toto je z toho důvodu, že hlavní požadavek jako stereo výstupní výkon běžných zesilovačů standardně přesahuje 50W RMS na kanál. Takže ve většině případů nejsou potřebné přemostěné zesilovače pro řízení GTO reproduktorů.

comments powered by Disqus