Profil: JBL GTO 1204BR

Profil: JBL GTO 1204BR

     Série GTO (Grand Touring) je zlatou střední cestou v produktové linii americké značky JBL, ať už se jedná o reproduktory, zesilovače nebo basáky. A my si prověříme posledně jmenovanou kategorii. Ta obsahuje kromě samotných woofrů i osazené ozvučnice. Doposud jsem měl možnost si poslechnout bandpasovou verzi, která je díky vysoké účinnosti za dané peníze ideálem pro ty, kteří nemají míru v poslechové hlasitosti, přičemž nepotřebují enormně výkonný zesilovač. No a nyní si prolustrujeme basreflexní řešení, které využívá ten samý měnič.
Konstrukce ozvučnice
     Basreflexová ozvučnice má objem cca 50 l, přičemž basreflex je štěrbinového typu a vyúsťuje na pravé straně přední stěny, nechýbí jeho částečné zaoblení. Konstrukčním materiálem ozvučnice je MDF-ka o síle 18 mm, včetně přední stěny se zapuštěným woofrom. Její pevnost zvyšuje štěrbinový basreflex, který slouží současně i jako výstuha a v rozích osazené špalíky trojuhelníkového průřezu. Povrchovku tvoří černý koberec odolný vůči oděru s dobře opracovanými spoji. Výjimkou je přední stěna, která je v černém matném laku se stříbrným plastovým vyústěním štěrbiny basreflexu. Samotný měnič je před mechanickým poškozením chránený dvojicí odlitků z hliníku, suplujících mřížku. Přípojné terminály jsou umístěny na levé straně a jsou v poniklovaném provedení.

Basák
     Zatímco woofer GTO 1202D prodávaný samostatně je dvojcívkový, osazená verze je konstrukčně navlas stejná, s výjimkou použití jedné 4Ω cívky. Šasi reproduktoru je z masivního plechového výlisku, který díky tvaru a prolisům zabezpečuje vysokou pevnost. Namísto klasického řešení je koš enormně široký a ve svém vnitřku uchytává přes spodní pólovou desku samotný magnetický systém. Polypropylenová membrána vstřikovaná do formy má lomené okraje a nechybějí ani prolisy, což zabezpečuje její enormní pevnost. Stejný materiál je použitý i v případě prachovky, která je ve stříbrném provedení s plastickým logem. Závěs membrány je z kvalitní a odolné butylové gumy.

Zvuk

     Díky vysoké citlivosti není tato bedna náročná na výkon připojeného zesilovače, i když na druhé straně ani při dodaných 500 W RMS si nestěžovala. Když dokáže zatlačit pořádně od podlahy a promasírovat kořínky vlasů, ale na druhé straně i se slušnou kresbou, je jakýmsi zdravým kompromisem pro ty, kteří se neumí rozhodnout mezi kvalitou a kvantitou a chtějí od každého trošku. Díky dobrému návrhu ozvučnice, není ani při vysokých hlasitostech cítit fičení basreflexu. Jejím ideálním krmivem bude pořádně našlapaná muzika jako např. Eminem, H16 či Prodigy, ale neodmítne ani Black Eyed Peas či Alphaville. A jestli byste za každou cenu chtěli zvýšit hlasitost basů při dodání stejného výkonu, máte k dispozici za příplatek i bandpasové řešení – GTO1204BP.

Související články

comments powered by Disqus