LESS IS MORE ...

LESS IS MORE ...

     Minimalizmus je jednou z hlavních designérských inspirací, díky které přístroje od H/K působí stroze a nenápadně. Ale stačí jen sáhnout na magické tlačítko „power“ a střídmost vzhledu se okamžitě přetaví do bohatosti zvuku. Technické otázky najednou zůstávají kdesi hluboko v pozadí a do popředí se naléhavě hlásí zážitek plný pozitivních emocí.
Harman/Kardon HK 3490     Jistě si ještě pamatujete na úvodník z minulého čísla... no možná ten koňak, kterým si doma připíjíte k hudbě, není právě z Francie (vždyť stačí Karpatské speciál...), možná to auto, v kterém se vozíte, není právě limuzína a od označení snob máte velmi... daleko. Přece jen chcete a potřebujete přinést do svého domova kousek čistých emocí z dokonalé a ničím neovlivněné hudební produkce. Podmínky na splnění předpokladů jsou následující – máte mnoho jiných priorít včetně rodiny, nebo domu a hi-fi či high end je někde v první třetině žebříčku... nezajímá Vás žádný „multichannel“ 5.1 či 7.1 a svým nejvnitřnějším přesvědčením jste zarytý fanoušek „pure 2 channel“ stereo... někde v koutě Vám dřímá vcelku dobrý gramec a sbírka desek obsahuje samé vychytávky... a v neposlední řadě nemíníte kupovat aparaturu na leasingové splátky či snad na hypotéku...

     Pokud jste ve všech odpovědích uvedli ano, klidně můžete pokračovat dále bez rizika újmy na vlastním psychickém (audio) zdraví. To proto, že až se majitelé přehnaně drahých a sofistikovaných přístrojů dozvědí závěrečný verdikt, mohou mít problémy v klidu ustát tyto informace. Vždyť stereo přijímač Harman/Kardon HK3490 v dnešním představení bourá vžité představy o kvalitě, která je (údajně) dostupná až nad určitou cenovou hranicí. Sám jsem tento kousek podle výkonů, které podával, nejprve odhadoval někde přes hranici 1 000 eur, ale pozdější ohlášení ceny bylo přímo šokem v tom najlepším významu. Nechejme si to na později a pojďme pod kůži – poodhalit některá z tajemství, které před okem posluchače ukrývá decentně tmavý panel.

Harman/Kardon HK3490

BLACK BOX

     Černá masivní skříňka ve svých téměř dvanácti kilogramech ukrývá to nejlepší, co během padesáti let vývoje objevili a zavedli do výroby v Harman/Kardon, protože je to už přesně půlstoletí, kdy uzřel světlo světa vůbec první receiver na světě s názvem Festival TA230. Malou oslavou bez šampaňského a oslavenců je myšleno uvedení a zhmotnění snů o dostupném a kvalitním přijímači pro každého. HK3490 přichází hned s několika trumfy, které umí poslat konkurenci v tichosti smutnit do kouta. Jako první je to bezprecedentní dynamika, jakou si můžete představit v této třídě. Jejich vlastním meřidlem výkonnosti zdroje je parametr HCC (High Current Capability), který znamená schopnost okamžité proudové zatížitelnosti zdroje. Díky „pouze“ dvoukanálovému řešení tento parametr dosahuje úctyhodných +/– 45 ampér, což je hodnota, kterou v přímém porovnání překračuje až multikanálový AVR 655 za podstatně vyšší cenu. Výkon naměřený za velmi seriózních podmínek (8-ohmová zátěž a THD pod 0,07 %) není nijak malý, protože 2 × 120 W pohne i méně citlivými reproduktory. V součtu těchto dvou údajů už musí být každému jasné, že dynamika a živost projevu byly hlavní atributy od první čárky v návrhu. Vestavěný tuner s poměrně dobrou citlivostí je osazen dekodérem RDS a, což je zajímavé – má vestavěnou funkci Preset Scan, která v několikasekundových ukázkách prolistuje všechny naladěné a dostupné stanice. Konektivita vtělená do osazení zadního panelu obnáší sedm analogových vstupů včetně PHONO vstupu, dva digitální vstupy (optika, koax). Linkové vstupy jsou vyřešeny rafinovaným propojovacím mostkem mezi předzesilovačem a koncovými stupni, takže použít se dá jak externí koncový stupeň, tak i samostatný předzesilovač a využit jen koncové „siliče“. Poslední možností je upravit linkový signál v externím ekvalizéru a opět posunout nazpět do tohoto přijímače na závěrečné zesílnení. Subwooferové výstupy jsou rovnou dva, a to i s dálkovým ovládáním napájení skrz malého „jacka“ s názvem TRIGGER OUT. Zajímavá možnost - použít dvě basové bedničky a umístit je například asymetricky v prostoru. Jako externí zdroj zvuku nezůstává bokem ani notoricky známý iPod, který má samostatnou zásuvku pro volitelnou dokovací stanici. Výčet konektivity zdánlivě překvapivě končí při přepínání video vstupů, které i zde ve stereo verzi našli své místo. Je to síce jen šestice (pět vzadu, jeden vpředu) žlutých kompozitních RCA konektorů, ale na zapojení kamery, nebo digitálního foťáku či některých jiných, na kvalitu méně náročných zdrojů, to určitě bude postačovat.

Harman/Kardon HK 3490

MAKE SOUND BETTER...

     Máte-li svoje nejtajnější přání (a není jich málo), tak v případě, že jsou zvukového charakteru, můžete je tady a teď směle vyslovit. Všecko, co se doposud zdálo nemožné, je pro HK 3490 realitou. Zvuk v mimořádně přátelské podobě s korpulentním, ale dobře formovaným basem překvapí hned v úvodu. Kontrola nad tímto energeticky nejnáročnějším pásmem je víc než dobrá a podstatně dále, než by se dalo očekávat od této „skromné“ cenové kategorie. Tam, kde si experimentální Dust Brothers dovolili sakramentsky nízké frekvence, tam i ve skutečnosti jsou. Vždyť přenosové pásmo začíná od 10 Hz, tak proč tomu nevěřit, když reproduktory generují zvuk, který můžete spíš jemně cítit na hrudníku než slyšet. Vokální pásmo – tak nedoceněné celou komerční třídou – se zde předvádí v plné nahotě a nutí mě psát slovníkem vyšších tříd. Velmi dobrá prostorovost se natáhla už i dozadu a jasné hlasy zpěvaček zvoní svým naturálním projevem přesně z míst, kde byly nasnímány. A výšky...? Ty se v pohodě plaví od kalotových membránek až k bubínkům bez náznaku sypkosti či snad ukřičenosti. V celém pásmu je pořádek, homogenita a soudržnost, což oceníte po delším čase poslechu, který nijak výrazně neunavuje a ani nestresuje. Za velmi dostupný peníz dostáváte design a kvalitu včetně nadstandartně velké porce (téměř) dokonalého zvuku, při které už můžete procítit atmosféru koncertu či jazzového klubu. Jako sparing partnery na ukončení zvukového řetězce bych doporučil výrazně nešetřit a dopřát tomuto přístroji i dvojnásobně dražší reproduktory než je on sám. Nejlépe analyticky přesné a neutrální boudy, u kterých vynikne výborná zvuková kvalita. Tento přijímač má však velké ambice potáhnout i podstatně dražší a zvukově propracovanější reproduktorové soupravy, do kterých vloží vše ze své virtuozity, schopnosti a umění. Tak si nalejte to Karpatské a běžte na to...

Zdroj: HIGH END
comments powered by Disqus