Čtyřlístek nejen pro štěstí

Čtyřlístek nejen pro štěstí

     Značka JBL je důvěrně známá především nadšencům auti-hifi nebo sloupových sestav do obývacího pokoje. V poslední době se ale tato tři písmena začala objavovat i v jiných segmentech trhu a to hlavně ve spojení se známým přehrávačem iPod. Do této kategorie patří i reproduktorový set Spyro, který už na první pohled vystupuje z řady.

Konstrukce
    Nepřehlédnutelným prvkem sestavy je jednoznačně subwoofer ve tvaru polokoule, který zároveň přebírá i úlohu zesilovače. Jeho lesklý černý povrch narušuje jen decentní firemní logo budící respekt. V základěi subwooferu jsou přehledně rozmístěny dva konektory pro reproduktory, vstupní audio konektor, napájení, ON/OFF tlačítko a otočný ovladač úrovně basů. V útrobách se ukrývá basový měnič Atlas s neodýmiovým magnetem. Dva satelity svými rozměry mírně nekorespondují se svým „velkým bratrem“. Především ale zaujme jejich tvar čtyřlístků. Čtyři černé lístky jsou osazené stříbrnou ochrannou mřížkou s lesklou obrubou. Pod nimi je v středu nenápadně ukrytý samotný měnič Odyssey s neodýmiovým magnetem. Ze zadní strany vychází krátká válcovitá podpěra zakončená gumovou kuličkou chránící proti poškození. Stejný úkol mají i nenápadné gumové nožičky na dvou lupenech. Odhlédneme-li od neobvyklého tvaru reproduktorů, jako první náe udeří do očí kabeláž. Z obou satelitů vedli na tuto třídu nezvykle hrubé a kvalitně zpracované kabely v pevném textilním obalu. Jeden z reproduktorů má dva lístky speciálně koncipované jako tlačítka pro ovládání hlasitosti. Jejich zvláštností je, že se nestlačují, ale reagují přímo na dotyk.

V praxi
     Primárním určením reproduktorů je zapojení s osobnými přehrávači, hlavně se světoznámým iPodem. Stejně dobře ale budou tvořit hudební kulisu například u počítače. Všechny kabely jsou dostatečně dlouhé pro běžné rozložení komponentů a svojí kvalitou překonávají většinu konkurence. To můžeme směle říci i o jejich hudobním přednesu. Zkusili jsme na nich zahrát snad všechny hudební styly, jaké známe. Počínajíc techno, house, trance, přes hip-hop až po rock, metal či dokonce jazz. Na chvilku jsme sáhli i po klasice, ale na tu je potřeba opravdu vyšší třídu. Se zmiňovanými styly ale Spyro s přehledem držel krok. Vykresloval dostatečně plný bas doplněný čistými vyššími frekvencemi. JBL se skutečně nemají za co stydě, právě naopak. Čtyřlístek očividně nepřináší jen štěstí, ale i velmi kvalitní zvuk. Po dobu celého testu nám překážel jen nevhodný tvar ovladače úrovně basů, se kterým se hůže manipuluje. Spyro je i přes to jeden z nejvydařenějších reproduktorových setů v dané cenové kategorii. Fanoušky přehrávače iPod určitě potěší, že Spyro je dostupný i v bílé barvě.
comments powered by Disqus