Být mobilní...

Být mobilní...

     Komprimace hudebních souborů způsobila doslova explozi ve třídě přenosných přehrávačů. Dnes se po městech nosí tisíce MP3 přehrávačů, mobilů či iPodů. A to vše si žádá kvalitní, přenosné a nejlepší skládací sluchátka. Dnes Vám nabízíme čtveřici modelů od známé firmy AKG, jako průřez jejich širokým sortimentem.
     K otestování jsme dostali  dva páry, a to malá sluchátka do uší prezentovaná typy AKG 314P a AKG 324P a klasická přenosná sluchátka se středovým mostíkem vytvářejícím přítlak na uši jako jsou AKG 412P a AKG 416P. Každé řešení má svoje výhody a tak je jen na konečném rozhodnutí zákazníka, jakému způsobu uchycení dá přednost. Cenové rozpětí je poměrně široké, takže od ne příliš náročného posluchače až po skutečného znalce zvuku, který i venku chce dopřát svým uším kvalitu. AKG 314P se prezentují v bílé nebo černé barvě a jsou dodávané i s praktickým balením, do kterého se dá namotat přívodní kabel a schovat sluchátka. Parametricky dosahují hodnoty frekvenčního rozsahu 17 Hz až 23 kHz, citlivost je 126 dB. Zajímavá je hmotnost – jen 5 gramů. Zvukově dokázaly dostatečně prokreslit celou hudební scénu a nevynechaly ani některé důležité detaily. Druhým břehem co se ceny týče jsou designově velmi zajímavá AKG 324P. I na parametrech je znát zlepšení, protože rozsah je 12 Hz – 23 500 Hz a hmotnost ještě klesla na 3 gramy. Způsobené je to tím, že tato subminiaturní sluchátka mají před malými membránami tenké zvukovody, které se zavedou až do ucha. Výhodou je velmi pohodlné nošení, kvalitní zvuk přímo v uchu a dokonalá izolace venkovních ruchů. Z hlediska poslechu hudby jev čistě pozitivní, avšak venku na přeplněných ulicích s velkým provozem to může být nevýhoda a to poměrně nebezpečná. Jasně na to upozorňuje i návod a je dobré toto doporučení respektovat, protože izolace vůči vnějšímu světu je opravdu dobrá. Po zvukové stránce je jasně znatelný posun v kvalitě zvukového podání, kdy detailnost a dynamika nabraly na obrátkách a přinášejí zralý a příjemně znějící zvuk.

     Preferujete-li otevřená sluchátka, doporučuji vaší pozornosti následující dvojici. První jsou designově vydařená AKG 412P za velmi výhodnou cenu, kdy dostáváte do rukou skládací sluchátka s dobrými parametry. Rozsah je 13 Hz až 27 kHz a jejich hmotnost je 63 gramů. Na ní se určitě podepsal i středový most s nastavitelnou velikostí. Skládat a uložit se dají pomocí promyšleného kloubového zavěšení do přiložené taštičky o velikosti přibližně pouzdra na brýle. Před poměrně silným přítlakem, který je nutný na kvalitní poslech, brání měkká molitanová výstelka. Na hlavě sedí velmi dobře a nejsou únavné ani po delším nošení. Zvukově tento model velmi překvapil, protože v této příznivé ceně přinesl nekompromisní a mimořádně detailní zvuk. Basové podání jde díky větším membránám pořádně hluboko a ani středy a výšky nijak nezaostávají. Zvuk je dynamický, čistý a plný detailů. Určitě k tomu prospíví i odvětrání zadní části membrány přes mřížku na vnější straně měničů.

     Jestli ale ani toto vám nestačí, je tu poslední model řady „Premium class“ pod označením AKG 416P. Za příznivou cenu dostáváte podobně konstrukčně řešený, avšak lépe zvukově vybavený model. Frekvenční rozsah měničů se zlepšil od 11 Hz až po 28 500 Hz a hmotnost stoupla o deset gramů. Původní molitanové návleky byly z důvodu komfortu nahrazeny koženými obručemi. Původně zadní odvětraná strana měniče je tento krát zakrytá, takže výsledkoe je přesnější a stabilnější zvuk. Ve svém spektru obsahuje množství detailů a scéna začíná být dobře čitelná, i co se týče prostorovosti, nižší frekvence oplývají přesností. Vokály jsou příjemně podané a v ničem si nezadají s referencí. Nejvyšší pásmo odhaluje jemně a nenásilně podané činely či perkuse bez náznaků drsnosti.

Závěr
     Ať už potřebujete přenosná slúchátka k jakémukoliv účelu, při výběru rozhodně nevynechejte firmu AKG ze svého privátního portfolia, protože mají skvěle zvládnutou technologii výroby a designu, pričemž zvuk je více než adekvátní k cenám. V tomto krátkém průřezu jsme se pokusili představit to najdůležitější z malých až středních sluchátek, protože ta jsou na cesty nejvíce využívána. Větší domácí sluchátka představíme zase někdy v budoucnu.

Zdroj: M2 časopis
comments powered by Disqus