Sluchátka, jak je asi neznáte...

Sluchátka, jak je asi neznáte...

     Trmácení se autobusem či tramvají přes zacpané město je součast dne, na kterou je lepší nemyslet. Horký vzduch a tolik prostoru, že by jehla nepropadla ... Jak tyto chvíle překonat? Jednoduše, změňte dopravní prostředek na prvotřídní koncertní síň! V testu vám přinášíme přehled různých druhů sluchátek, ze kterých si vybere určitě každý.

Kde se vzal, tu se vzal, z cédéčka nám zazpíval

Mohlo by se zdát, že výběr kvalitních sluchátek je jen otázka DJ´s a nahrávacích studií a že běžná sluchátka dodávaná k MP3 prehrávačům k poslechu hudby úplně stačí. Není to však pravda, chcete-li si hudbu skutečně vychutnat. Když přehrávač přehrává vysoce kvalitní nahrávky v levných a nekvalitních sluchátkách, je to stejné, jakoby vám někdo pouštěl rádio do telefonu. V konečném důsledku je to zážitek plytký a nezáživný. Vyplatí se tedy investovat do skutečně kvalitních sluchátek.
     Technologie, na principu které pracují sluchátka, je podobná jako v případě reproduktorů. Základem je indukční cívka, která kmitá a hýbe membránou. Ta svým kmitáním vytváří mechanické vlnění ve vzduchu – tedy zvuk. Ten potom rozkmitá bubínek v uchu a následně postupuje do mozku. Lidské ucho je schopné standardně přijímat frekvence v rozsahu 20 Hz až 20 kHz, proto je těmto hodnotám přizpůsobené i vyhotovení reproduktorů, které rozdělujeme podle pásem. Samozřejmě, hranice  slyšitelnosti je individuální záležitost, někdo slyší lépe, někdo hůře.
     O technické úrovni sluchátek vypovídají tři údaje. Prvním je impedance, která určuje, pro jaký typ zařízení jsou sluchátka vhodná. Obzvláště studiová a profesionální zařízení pracují s nižším proudem, a tedy k optimálnímu provozu jsou nevyhnutelná sluchátka s vyšším odporem. Ta jsou navržena pro spolupráci se zesilovačem. Ale drtivá většina domácích zařízení podporuje práci s variabilním odporem na straně sluchátek, profesionální sluchátka si tedy můžete zapojit i do domácí věže.
     Druhý parametr je frekvenční rozsah zvuku, který sluchátka dokáží generovat. Někdy však lze zvolit  omezený frekvenční rozsah, což může při konkrétním žánru hudby stačit. Čím je impedance v sluchátku lépe specifikovaná na konkrétní rozsah frekvencí, tím lépe je dokáže vykreslit.
     Třetí údaj charakterizující sluchátka je velikost a typ reproduktoru a membrány. O hudebním zážitku ješte rozhoduje kvalita připojení sluchátek a způsob vyhotovení. Obě řešení mají svoje výhody i nevýhody.
Sluchátka do uší můžeme z praktických důvodů rozdělit do dvou skupin. První tvoří slchátka, které se vkládají přímo do zvukovodu (Canalphones), ta disponují skutečně dobrým odhlučněním, jen je třeba opatrnosti z hygienických důvodů. Druhý typ jsou sluchátka, které se sice též vkládají do ucha, ale nemají kontakt se zvukovodem (Earbud). Právě ta jsou momentálně nejpopulárnější hlavně díky mobilitě. Jejich velku nevýhodou je to, že neposkytují takovou míru odhlučnění jako sluchátka, která se zavádějí přímo do zvukovodu.
     Druhou kategorii tvoří velká sluchátka s přepojovajcím mostem, které též lze rozdělit do dvou skupin. Prví z nich jsou sluchátka označovaná jako Supra-aural. Disponují velmi jednoduchým designem, nejsou speciálně tvarovaná. Tento typ sluchátek se používal hlavně v minulosti k přenosným kazetovým přehrávačům, dnes se s ním potkáme nejčastěji u hands-free souprav pro mobilní telefony. Druhý typ designu velkých sluchátek se označuje jako Circumaural, tyto modely mají speciálně tvarování, které je přizpůsobené parametrům ucha. Tyto modely buď zakrývají celé ucho a okraj mušle se opírá o hlavu, nebo jsou umístěné na chrupavce ucha, což však může byt při delším nošení nepohodlné. V případě velkých sluchátek o pohodlnosti nošení vypovídá i způsob uchycení na hlavě. Čím je výstelka měkkší, tím je jejich nošení pohodlnější.
     Sluchátka se však rozdělují ješte i podle toho, do jaké míry jsou mušle uzavřené. Existují tři základní typy. První představují otevřená sluchátka, při kterých je materiál z vnější strany mušlí navržený tak, aby propouštěl zvuk z venku. Druhý typ jsou uzavřené mušle, kde je použité dobré těsnění a zvukově nepropustný materiál, který zabraňuje průniku zvuku zvenku. Toto vyhotovení používají např. DJ´s pro zvukovou izolaci. Za izolaci sluchátek je do velké míry zodpovědný i typ použitého těsnění. Třetí typ sluchátek, které se označují jako polopropustné, je určený zejména na specifické nasazení, zvenku propouští méně zvuku než otevřené modely.

Jak jsme testovali

     Jelikož se v našem testu sešlo skutečně široké portfolio sluchátek, rozdělili jsme je do kategorií podle ceny a zhotovení, u každého modelu uvádíme, o jaký typ jde. Zážitek z hudby je silně sugestivní a subjektivní, snažíme se zachovat objektivitu i z tohoto hlediska a hodnotíme hlavně podání sluchátek  v jednotlivých pásmech. Během testování jsme vybrali široký repertoár hudby, na kterém jsme testovali kvalitu zvukového podání. Technické parametry testovaných modelů i bodové hodnocení jsme shrnuli do tabulky.

SLUCHÁTKA DO UŠÍ

Vivanco ISR 20 S
     Jednodušší model sluchátek, který se vyplatí koupit jen tehdy, je-li pro vás důležitější cena než kvalita zvukového podání. To je sice na lepší úrovni, než v případě běžně dodávaných sluchátek, pokud ale hledáte kvalitnější zážitek, vyplatí se poohlédnout po vyšším modelu. Zvuk zní ze sluchátek příliš uměle, na běžné nasazení však postačuje, nejlépe se sluchátkům daří ve výškách. Jejich největší výhoda je nízká prodajní cena.

Vivanco SREN 80

     Jedná se o jednoduchá špuntová sluchátka, vhodná pro nenáročného uživatele. Během poslechu prakticky absentovaly basy a výšky byly výrazně zkreslené. Bez problémů se tak dají použít k MP3 přehrávači a při sportu. Sluchátka disponují praktickým vyhotovením, které se nasadí za hlavu, takže jsou vhodné například pro běh a podobné pohybové aktivity.

Vivanco ISRN 30 W

     Tato stylová sluchátka jsou vhodná ke každodennímu používání, ve spolupráci s MP3 přehrávačem představují obstojnou dvojici. Kvalita reprodukce je v této cenové třídě standardní - nevýrazné basy, zkreslené výšky. Středy nabídly sluchátka celkem vyhovující, ale dokonalé to není. Kladně hodnotím design a estetické vyhotovení, které se hodí k bílému MP3 přehrávači. 

Vivanco PRO SREN 6
     Tady jsme již byli spokojeni s reprodukcí zvuku, zejména v nižším frekvenčním pásmu. Kvalita středního pásma byla přiměřená. Horší je rozlišení zvuku, ten je jednolitý, ale bez defektů. Ty se objevují až u výšek, kdy dochází k mírnému zkreslení. Sluchátka mají stylový design, primárně je použitý jack 1,5 mm, je ale dodávána redukce pro připojení. Tato sluchátka vzhledem k ceně zaujmou i kvalitou reprodukce.

Nepřehlédněte:
Když Vás ticho omrzí... AKG K416, K324P

Sony MDR-AS40EX
     Je to sportovní model sluchátek, které disponují ergonomicky tvarovanými a vyměnitelnými držáky na ucho. V balení je trojice držáků i nástavců na konkrétní přizpůsobení a cestovatelské pouzdro. Kvalita zvuku byla průměrná, výrazné byly hlavně basy, ale u vyšších frekvencí je slyšet mírné zkreslení. V celém rozsahu jsme však nezaznamenali žádný šum a podání zvuku bylo čisté. Tento model je vhodný pro aktivní sportovce a pro poslech hudby s výraznějšími  basy.

Vivanco SRI NI 60
     Vyhotovení sluchátek zabezpečuje odhlučnění proti okolí. Špunty jsou ve vyhotovení vložek přizpůsobivé uchu, takže zablokují jakýkoliv průnik zvuku. Kvalita reprodukce byla mírně nadprůměrná, líbily se nám zejména středy, které byly dostatečně rozlišitelné. V případě basů a výšek už sluchátka zaostávaly a zvuk se stával zkresleným. Uchycení sluchátek je řešené jednou delší stranou, což je sice časté řešení, ale při pohybu méně efektivní.

Altec Lansing UHP306
     V tomto případě je kabel potažený látkou a je též velmi odolný. Sluchátka mají podobu vyměnitelných špuntů, v balení jsou i náhradní kusy a látkové pouzdro. Kvalita reprodukce je spíše průměrná, kladně hodnotíme zejména pasivní filtr šumu. Ve všech pásmech podali sluchátka vcelku dobré výsledky, zvuk je však mírně zkreslený a rozlišovací schopnost je nižší. Design špuntů je praktický, díky hloubce vložení do ucha poměrně dobře odhluční okolí.

Sony MDR-EX55
     Toto jsou sluchátka pro každodenní nošení, jejich vyhotovení je netradiční a místo přímého umístění gumových špuntů jsou otočeny v mírném úhlu. Jsou pohodlné i  po delším nošení, netlačí na ušní chrupavku. V dodávce je trojice přizpůsobitelných gumových násad. Spokojení jsme byli zejména s reprodukcí basů. Při vyšších frekvencích byl zvuk méně výrazný, což je daň za zvýraznění basů. Propojovací kabel je krátký, v dodávce je i prodlužovací kabel.

Nepřehlédněte:
Být mobilní...

AKG K 324 P
     Pronikavé basy bez artefaktů a dobrá reprodukce v celém frekvenčním spektru, to jsou velké výhody těchto sluchátek. Přitom v případě špuntů jsou kvalitní basy zřídkavé. Nižší frekvence byly dobře rozlišitelné i při nejvyšší hlasitosti bez echo efektu. Střední a vyšší pásmo zvládla sluchátka průměrně,  při vyšších frekvencích byl zvuk trochu zkreslený, zejména při nejvyšší hlasitosti. V příslušenství jsou nástavce do uší ve dvou velikostech.

SHURE SE110-K-E

     Tento model nabízí mírně nadprůměrné výsledky ve všech pásmech, kladně hodnotíme zejména vybalancování zvuku. Mírné deficity jsou však v basech, ty sice slyšíme i cítíme, ale ve výsledku je to nejslabší část tohoto modelu. Se sluchátky se dodává praktické pouzdro, prodlužovací kabel pro připojení a souprava násad do uší. Výhodnou cenou a vyrovnanými parametry osloví širokou skupinu uživatelů.

SHURE SE210-K-E

    Zhotovení těchto sluchátek je mírně netradiční, místo klasických násad do uší jsou použity pěnové nástavce. Ty sice vydrží kratší dobu a nedají se omývat, jsou ale levné. Kvalita hudebního podání byla v tomto případě velmi dobrá, líbily se nám zejména basy a středy. Rozlišení bylo taktéž na vysoké úrovni, a jestli se orientujete na co nejvyšší zvukový zážitek, nabídnou tato sluchátka skutečně dost. V balení se dodávají  pěnové násady a pouzdro.

SHURE SE310-E

     Basy jsou největší předností tohoto modelu. Jste-li fanouškem tvrdší hudby, určitě si tento model oblíbíte. Nezaostává ani v jiných směrech, nadprůměrné je i podání středního pásma. Ve výškách je znatelná mírná deformace zvuku, ale to až na hranici slyšitelnosti a při nejvyšší hlasitosti. V balení je i pouzdro a stejné násady jako u modelu SHURE SE210-K-E. Design je klasický, bez speciálních prvků, o to pohodlněji se sluchátka nosí.

SHURE SE530PTH-E

     Jde o nejvyšší model sluchátek od společnosti SHURE se skutečně vysokou kvalitou zvuku. Podání bylo ve všech pásmech velmi čisté a basy zněly realisticky, dokonce i efekt vibrací je citelný. S tímto modelem se dodává příslušenství v podobě mikrofonu. Sluchátka jsou velmi dobře odhlučněné. Součástí dodávky je i prodlužovací kabel a pouzdro pro přenos sluchátek.

MOSTOVÁ SLUCHÁTKA

PLEOMAX PHS-5000
     Tato sluchátka k PC jsou vhodná zejména pro hraní počítačových her. Disponují regulátorem hlasitosti přímo na dlouhém kabelu. Kvalita zvuku byla průměrná, hůře na tom byly basy, podání středů a výšek bylo na dobré úrovni. Artefakty se začaly ve zvuku objevovat při nejvyšší hlasitosti, šlo ale jen o zkreslení, chrčení jsme nezaznamenali. Ergonomie sluchátek je dobře nastavitelná, držák lze nastavit do obou stran a mušle dobře sedí na uších. Sluchátka disponují měkkou výstelkou a mají též nízkou hmotnost.

Creative Fatal1ty Gaming Headset

     U tohoto modelu se nám líbilo tvarování mušlí, které jsou pohodlné i při delším nošení. Kladně hodnotíme i ergonomii sluchátek, v horní části je měkká výstelka, díky které je nošení pohodlné. Jelikož jde o herní set, k dispozici je i demontovatelný mikrofon a vzhledem k použití se stolním počítačem i dostatečně dlouhý kabel pro připojení přes stůl. Kvalita zvuku byla v tomto případě průměrná, sluchátka jsou vhodná zejména pro hraní her a poslech MP3 souborů.
 

Creative Aurvana DJ
     Sluchátka mají účinné odhlučnění, po jejich nasazení je problém slyšet okolní zvuk. Disponují pevným kabelem pro připojení s ergonomicky tvarovanou šňůrou, která je natahovací. Použité jsou akusticky vyladěné 40 mm neodýmové magnety s cívkami CCAW na lineární reprodukci. Sluchátka podaly vyrovnaný výkon ve všech pásmech a při všech hlasitostech. Podání zvuku bylo velmi čisté a díky odhlučnění je zvuk kvalitní i v hlučném prostředí. Jelikož tato sluchátka se nabízejí za výhodnou cenu, určitě jde o zajímavou volbu pro náročnější uživatele pro domácí nasazení.

AKG K 416 P
     Jedná se o stylová sluchátka pro mladé, mušle a celkové nastavení je určené spíše pro menší hlavy. Nastavení sluchátek využívá starší princip, což přináší problémy, pokud si korigujete polohu přímo na hlavě a zamotají se vám do nich vlasy. Výhodná je značná ohybnost mušlí, které se dají ohýbat prakticky na všechny strany. Kvalita zvuku je vyrovnaná, lepší výsledky vykazují sluchátka při vyšších frekvencích, za hranicí 18 kHz už jsou ale ve zvuku slyšet artefakty. Basy byly mírně nadstandardní. V tomto případě jde spíše o image záležitost, sluchátka nabízí solidní zvuk a mobilní provedení.


AKG K 242 HD

     Po nasazení jsme si pochvalovali komfort a velmi dobré přizpůsobení se tvaru hlavy. Výstelka mušlí je velmi měkká a sluchátka vůbec netlačí. Kvalita reprodukce byla na dobré úrovni, lépe však zněly výšky. Hlavně frekvence od 13 kHz byly velmi dobře rozlišitelné bez jakýchkoliv defektů. Jde o klasický polootevřený model, podobný těm ze 60. let, vhodný pro profesionály. Sluchátka disponují klasickým konektorem a redukcí, kladně hodnotíme délku kabelu, který je dostatečně dlouhý pro práci s počítačem.

AKG K 272 HD
     Kvalita zvuku byla u AKG K 272 HD nejlepší, všechny pásma byly výrazné, bez defektů a s dobrým rozlišením zvuku. Hlavně ve středním a vyšším pásmu jsme ocenili velmi čistý zvuk, sluchátka bez problémů zvládala i frekvence na hranici slyšitelnosti lidského ucha. Zhotovení je ergonomické a komfortní a prostor pro uši je též dostatečný, i nasazení na hlavu je pohodlné. Potah mušlí je ze savého materiálu, což je výhoda zejména při delším používání. Díky kvalitě zvuku si tato sluchátka rozhodně zaslouží pozornost a jestli  se považujete za skutečného audiofila, určitě je berte v úvahu při rozhodování o koupi.

AKG K 181 DJ
     Zvuk z těchto sluchátek se nám líbil díky přesnosti a citlivosti. Nejkvalitnější bylo podání středního pásma, basy se nám zdáli méně výrazné, ale rozhodně byly slyšet. Ve výškách je cítit menší přesnost a jsou méně výrazné než střed. Sluchátka mají svoje velké plusy i mínusy. Podobně model Creative Aurvana DJ jsou velmi dobře odhlučněné. Na druhé straně vyvíjejí velký tlak na ušní chrupavku, testovali jsme je několik hodin a bylo to znát.

AKG K 601
     Tato sluchátka mají kombinovaný konektor s velikostí 5,5 mm a s redukcí na 3,5 mm. Po nasazení jsou velmi pohodlné a vůbec netlačí na uši. Taktéž se nám zamlouval mechanismus pro přizpůsobení sluchátek povrchu hlavy, doslova je stačí jen nasadit a sedí. Spokojení jsme byli zejména s kvalitou podání zvuku, dojem z prostorového zvuku je dobrý. Uplatnění najdou například při sledování filmů s vícekanálovým zvukem. Ve všech pásmech podala sluchátka solidní výkon, hlavně jednotlivé zvukové prvky byly velmi dobře odlišitelné a zvuk nesplýval.

Závěr
     Z testovaných sluchátek určených do ucha se nám nejvíc zamlouval model Sony MDR-EX55, který nabízí výhodný poměr výkon/cena, za což si od nás odnesl ocenění. Nejvyšší kvalitu zvuku v této kategorii prokázal model SHURE SE530PTH-E, zvukový projev byl profesionální a disponoval i zajímavým příslušenstvím v podobě doplňkového mikrofonu. Z mostových sluchátek si od nás ocenění za poměr výkon/cena odnesl model Creative Aurvana DJ, za výhodnou cenu dostane uživatel velmi dobře odhlučněná sluchátka s parametry vhodnými pro profesionální nasazení. Za vítěze testu v této kategorii považujeme model AKG K 272 HD, který nabízí vynikající kvalitu zvuku a taktéž výhodnou cenu.

Zdroj: PC Revue 07/2008

comments powered by Disqus