Nenápadná designovka: JBL P6560C

Nenápadná designovka: JBL P6560C

Na první pohled možná obyčejné reproduktorové měniče, ale bližší prozkoumání objeví velmi sofistikované řešení membrány. Ta je z titulu svojí konstrukce poloprůsvitná, takže stačí pár modrých LED diod ze zadní strany a Vaše dveře budou hned zajímavější...
     Ale nejen to je jejich hlavní výhoda... skrývají v sobě mnohem vyšší potenciál, než jenom efekt. Vždyť průsvitná membrána tu už byla u různých výrobců vícekrát, ale vše to byly produkty vyrobené z polypropylénu. V těchto měničích je použitá patentovaná „Plus One“ voštinová konstrukce, což v praxi znamená dvě velmi tenké vrstvy sklo textilního laminátu, mezi kterými je příčně uložená vrstva podobná včelímu plástu. Tím se dosahuje vynikajicího poměru mechanické pevnosti a hmotnosti. A to je u membrány vždy potřebné, aby byla co nejtužší při co nejnižší hmotnosti. Pružný gumový závěs je vzhledem k membráně přímo povinností a pevný koš taktéž. Ten sice není odlévaný, ale svým profilováním je dostatečně pevný a díky šedému eloxu i na pohled velmi příjemný. Magnet sestává z masivní feritové obruče a dvojice pólových nádstavců a středového otvoru na odvětrání prostoru pod kopulkou. Zajímavostí je nepřítomnost výstupních svorek, které jsou nahrazené dvojicí vodičů zakončených plastovým nástavcem se svorkami. Impedance cívky je 2 Ohmy a výkonově se měnič prezentuje hodnotami 90/270 Watt známé dvojice trvalý/maximální výkon. Citlivost je poměrně vysoká (94 dB), takže na slušné rozhýbání budsou stačit i méně výkonné konce. Rozsah je deklarovaný v rozsahu 45 Hz až 23 kHz. Výškový měnič je po mechanické stránce ve velmi malém balení, avšak jeho hmotnost prozrazuje cosi o zodpovědné konstrukci a pořádném magnetu. Technologie „Edge Driven“ je použitá u 1“ membrány a cívce s velkým průměrem (magnet je uvnitři cívky). Nad hedvábnou impregnovanou kopulkou je pevně nasazený kryt z perforovaného a tvarovaného plechu. Výhybka sestává ze šesti komponentů plus přepínač citlivosti pro výškovou sekci -6 dB, a je celá ukrytá v plastové krabičce s průhledným krytem. V balení najdete bezpočet drobností od vaniček přes instalační kříže až po molitanové samolepicí pásy. Přední mřížky jsou taktéž v něčem zajímavé, protože na plastové obruči mají s malým odstupem našroubovanou jemnou perforovanou mřížku s poměrně velkým otvorem ve středu.

Zvukový projev
     Po rychlokurzu nastupuje fáze poslechu, výsledkem které je celková spokojenost. Měniče produkovaly vcelku přijatelný zvuk s dobrou dynamikou a svěžím naturelem. V dané ceně je to příjemné konstatování, protože konkurence je velmi pestrá, ale ne vždy až tak dobrá. Lehká a pevná membrána dokáže podat dobrý výkon a s lehkostí přeměnit elektrický signál na vlnění zvuku. Basové podání je poměrně objemné a plastické, středy nejlépe prověří vokální partie, kde barva hlasu není nijak zastřená. Nejvyšší pásmo je charakteristické jemným a nenásilným naturelem bez drsných a suchých výšek. Při dodržení všech zásad správné montáže do auta vám tyto měniče přinesou podstatné rozšíření zvukového obzoru v autě. A když se do toho ještě přidá už vzpomínané LED osvětlení, tak domácí designová instalace je na světě a to bez extrémně vysokých nákladů. A radost bude o to větší.

Související články

comments powered by Disqus