Extravagantní reprosoustavy

Extravagantní reprosoustavy

     V PC REVUE vám pravidelně představujeme produkty, které jsou něčím výjimečné. Už podle nadpisu tohoto článku určitě tušíte, čím se budeme zabývat tentokrát. Trh nabízí mnoho reproduktorových sestav, které kromě netradičního designu nenabízejí téměř nic. Naštěstí existují i výjimky. A PC REVUE je pro vás má.
Co a jak jsme testovali?
     V testu se sešly tři reproduktorové sestavy od renomovaných výrobců audiotechniky s ambicemi zaujmout uživatele nejen výnjimečným designem, ale i vysokou kvalitou a věrným zvukem. V rámci testu jsme používali naše tradiční zvukové benchmarky, jako např. Diana Krall, Norah Jones, Avishai Cohen, Eric Clapton, Pink Floyd. Testování proběhlo v mírně akusticky přizpůsobené klasické obývací místnosti.

Harman/Kardon Soundstick II
     Harman/Kardon dnes patří pod koncern Harman International, který zastupuje desítky předních výrobců audiotechniky. V jejich nabídce najdete vše od spotřební elektroniky (Harman/Kardon, Revel, Mark Levinson, Infinity Systems, JBL...) přes auto Hi-Fi (Harman/Becker, JBL, MARGI Systems...) a studiovou techniku (např. Studer) až po profesionální vybavení pro ozvučení kulturních akcí a kin (JBL Professional, DBX, Crown, Lexicon Professional, Soundcraft, AKG...).

     Produkty Harman/Kardon jsou synonymem kvalitní domácí audiotechniky. Testovaná sestava je primárně určená pro použití s počítačem. Tvoří ji dvojice satelitů a subwoofer vyrobený z průhledného materiálu. Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o sklo, ale je to plast. V subwooferu se nachází všechna potřebná elektronika kromě napájecího zdroje, který je oddělený. Jde o spínaný zdroj, takže je malý, tichý, lehký a úsporný. Podobné zdroje se používají např. k notebookům. Využili jsme průhlednost ozvučnice subwooferu a prohlídli jsme si vestavěnou elektroniku. Překvapila nás poměrně velká obvodová složitost. Deska s plošnými spojemi je osazená povrchovou technologií (SMT) a obsahuje velké množství součástek. Pro "zasvěcené" čtenáře přinášíme několik detailů. Koncové zesilovače pro všechny reproduktory jsou integrované v jediném monolitickém integrovaném obvodu. Chladí ho asi 4-milimetrový hliníkový plech, který se táhne celou DPS. Dále je tu 11 dvojitých operačních zesilovačů NJM4560, dva proudové operační zesilovače NJM13700, dva dvojité komparátory LM393, tři dvojité klopné obvody CD4013 a jeden monolitický regulátor hlasitosti PT2256.

     Nezvykle řešený je konektor kabelu od napájecího zdroje. Chcete-li ho odpojit, musíte zatáhnout přímo za něj, jinak se vám to nepodaří. Nechceme si však raději ani představit, jak končí náhodné zakopnutí o tento kabel. Signálový vstupový kabel audio je připevněný napevno k subwooferu.

     Subwoofer pracuje na bázi basreflexové ozvučnice, přičemž vestavěný reproduktor je orientovaný do podlahy. Basreflexový nátrubek tvoří vnitřní dutina ozvučnice vyúsťující na vrchní části. Škoda, že ji výrobce nevybavil v horní části nenápadnou prodyšnou mřížkou, čímž by eliminoval možnost vniknutí, resp. vhození nežádoucích miniaturních předmětů do útrob subwooferu. Satelity jsou koncipovány na stání, nelze je zavěsit. Stativy umožňují jednoduché nastavení sklonu. Podstavce stativů jsou dost těžké a mají gumový protismykový povlak. Jestli satelity nehodláte naklonit, nemusíte podstavec odklopit, díky čemuž satelity zaberou velmi málo místa. 

     Pro ovládání sestavy slouží dvojice dotykových kontaktů na čelní straně levého satelitu. Jedním se hlasitost přidává, druhým ubírá. Dotykem na oba kontakty současně se sestava vypne. Nevýhodou tohoto řešení je, že nikdy nevíte, jakou hlasitost máte právě nastavenu. Navíc naposledy nastavená hlasitost se zachovává i po zapnutí sestavy, proto je vhodné ji před vypnutím snížit, abysme při opakovaném zapnutí nebyli překvapení. Intenzita basů se dá regulovat potenciometrem na zadní straně subwooferu.

     Zvukový projev sestavy je lepší, než jsme čekali, Subwoofer dokáže zahrát překvapivě nízko a úderně. Satelity jsou díky reproduktorům umístěným pod sebou možná vzhledově zajímavé, ale mají proto velmi úzkou směrovou charakteristiku ve vertikále. V praxi to znamená, že když je nenasměrujete, resp. neumístíte tak, aby vyzařovali přímo na vás, neuslyšíte vyšší frekvence. I přes méně kvalitní materiál ozvučnic jsme nezaznamenali žádné vibraci. Šum a brum z reproduktorů je na velmi nízké úrovni. Námitku máme k mírnému hrbu v oblasti vyšších středů. Dunění na přibližně 100 Hz, typické pro 2.1 sestavy, jsme bohužel u některých skladeb zřetelně zpozorovali i u této sestavy.

JBL Creature II
     Další sestava z dílny Harman International je koncepčně velmi podobná modelu Harman/Kardon Soundstick II. Dodává se v pěti barevných vyhotoveních - hliníkové, bílé, černé, modré i červené. Jejich tvar je skutečně nestandardní a připomíná vesmírné řešení.
Všechny ozvučnice jsou vyrobené z plastu. Elektronika se nachází v subwooferu, oddělený napájecí zdroj je vyhotovený na bázi klasického transformátoru. Je proto jednou tak velký jako zdroj předcházející sestavy. Na přední straně subwoofe-ru se nacházejí regulátory intenzity výšek a basů. Při otáčení knoflíků těchto regulátorů jsme měli pocit, že se mohou poškodit. Ovládání je jinak stejné jako u modelu Soundsticks II. Musíme vyzdvihnout způsob, jakým se výrobce snaží předejít případným omylům ze strany uživatelů při připojování satelitů. Oba jsou napevno spojené s repro kabely, ukončenými barevně označenými 3,5 mm konektory jack M. Zdá se však, že rozlišení barou a popis konektorů někdy nestačí. V levém satelitu se totiž nacházejí dotykové kontakty na ovládání hlasitosti, a tak je nevyhnutné, aby byl zapojený ve správném výstupu. Proto jsou zmiňované konektory vyhotovené tak, že je nesprávně nezapojíte.

     Satelity jsou předurčené výlučně k postavení na rovnou podložku, nelze je ani naklonit, ani zavěsit. Jsou osazené jediným širokopásmovým reproduktorem, který chrání proti poškození plastová „mřížka". Na spodní straně satelitů jsou umístěné LED-ky, které osvětlují podklad, jak to vidíte na obrázku.

     O polovinu nižší cena než při řešení Harman/ Kardon Soundsticks II se podepsala i na kvalitě zvuku. Zvukový projev je bez zásahu vestavných korekčních prvků o poznání slabší. S jejich použitím se naštěstí dá docílit celkem dobrý výsledek. Slabinou sestavy je hlavně střední pásmo, které je dost zamlžené a bez detailů. Slabší je i prostorové podání. Pro nízký výkon satelitů sestava umožňuje jen komornější hlasitost. Subwoofer má mnohem menší výkon než jeho větší kolega v sestave Soundsticks II, k použitým satelitům však postačuje. Výrobce v tomto případě vsadil na netradiční desing a miniaturní tvar satelitů. Od jednopalcových reproduktorů v satelitech nelze očekávat zázraky. Šum a brum z reproduktorů jsou na nízké úrovni.

Zdroj: PCrevue 04/2007
comments powered by Disqus