Reprosoustavy 2.1 už od 1.100,- Kč

Reprosoustavy 2.1 už od 1.100,- Kč

     V tomto testu jsme se zaměřili na počítačové reprosoustavy typu 2.1. Vyzkoušeli jsme modely v různých cenových relacích, najdete mezi nimi osvědčené sestavy, které jsou na trhu už déle, ale i úplné novinky. Při testování jsme byli kritičtí, detailně prověřujeme všechny vlastnosti testovaných produktů.
Test jsme realizovali v naší redakční testovací laboratoři, která byla upravena tak, aby věrně simulovala podmínky v běžné domácnosti. Každou sestavu jsme testovali nejdříve individuálně a poté současně se všemi ostatními sestavami. Použili jsme různé hudební nahrávky a žánry včetně popu, klasiky, jazzu, techna a metalu. K dispozici jsme měli počítač se zvukovou kartou ASUS Xonar ESSENCE STX a pro přehrávání hudby jsme použili software CyberLink PowerDVD 6.

Co vlastně znamená 2.1?

     Reprosoustavy typu 2.1 (nebo, chcete-li, 2 + 1) se skládají ze dvou menších reprosoustav (tzv. satelity), ke kterým je přidána i samostatná hlubokotónová soustava – subwoofer. Elektronika bývá vždy zabudovaná v subwooferu, k němu se tedy připojují satelity, zvuková karta, kábelový ovladač (je-li součástí dodávky) a i síťový přívod 230 V. Předností tohoto typu oproti běžným soustavám bez subwooferu je obyčejně vyšší celkový výkon a lepší reprodukce basového spektra. Všeobecně jsou reproduktory 2.1 skvělý kompromis mezi cenou, velikostí, kvalitou a výkonem.

     Na úplné využití jim přitom stačí dvoukanálový, resp. stereofonní signál, takže vyhoví libovolná zvuková karta, notebook či MP3 přehrávač. Prostorový zvuk jsou schopny částečně reprodukovat jen díky speciálním zvukovým nastavením zvukové karty, nebo multimediálního přehrávače. Chcete-li skutečně prostorový zvuk, je třeba použít sestavy ve formátu 5.1.

Na co se při výběru zaměřit?
     Mnoho lidí posuzuje reprosoustavy především podle udávaného výkonu, designu a ceny. To však vůbec nestačí, všimněte si, co všechno hodnotíme u soustav my v PC REVUE. Při výběru reprosoustav si v první řadě ujasněte své priority a možnosti. Zamyslete se i nad tím, kde přesně soustavu umístíte, kde budete během poslechu hudby či sledování filmů nejčastěji sedět (možná i ležet) a jaký zdroj signálu budete používat. Pokud nemáte na stole dost místa, závěsné body na satelitech Vám jistě přijdou vhod. Vlastníte přenosný MP3 přehrávač? Tak potom určitě využijete i přídavný vstup pro audiozařízení (AUX), ne všechny sestavy mají tuto možnost. Některé modely obsahují velmi silně svítící LED, což je v praxi, zejména při večerním používání neskutečně otravné. Některé sestavy obsahují i kabelový ovladač, který má od praktického a pohodlného ovládání dost daleko. V praxi je výhodný i sluchátkový výstup, proto jej nepodceňujte. A nakonec to nejdůležitější. Jak tyto reproduktory vlastně hrají? Odpověď na tuto otázku na internetu ani na poličce v hypermarketu nenajdete, my jsme však jejich zvuk vyzkoušeli za Vás.

Harman/Kardon Soundsticks II
     Tato sestava je mimořádně ojedinělá, protože je zhotovena z průhedného plastu. Celá elektronika, kromě napájecího zdroje je umístěna v subwooferu. Ten je basreflexový, s reproduktorem orientovaným do podlahy. Basreflexový nátrubek tvoří vnitřní dutina ozvučnice vyúsťuje nahoře. Satelity se nedají zavěsit, ale díky důvtipným podstavcům je možné je naklonit dozadu.

     Pro ovládání sestavy slouží dvojice dotykových kontaktů na čelní straně levého satelitu. Jedním se hlasitost přidává, druhým ubírá. Dotykem obou kontaktů současně se sestava vypne. Nevýhoda tohoto řešení je v tom, že dopředu nevíte, jakou hlasitost máte právě nastavenou. Výhodná je nenápadnost a určitá originalita. Intenzita basů sa dá regulovat potenciometrem na zadní straně subwooferu.

     Zvukový projev sestavy je na první poslech mimořádně příjemný, vzdušný a muzikální. Je to ideální na jazz, rock a žánry, kde vyniknou hudební nástroje a hlas. Na techno a podobné žánry se však tato sestava moc nehodí. Nejlepší výsledky jsme dosáhli tehdy, když jsme subwoofer položili na stůl. Satelity mají velmi úzkou směrovou charakteristiku ve vertikále, takže je musíte umístit, resp. nasměrovat tak, aby vyzařovaly přímo na Vás, jinak si zvuk naplno nevychutnáte. Subwoofer vůbec nerezonuje i přesto, že je celý z plastu.

Soundsticks II

Verdikt PC REVUE
     Jak je vidět z našeho testu, uživatel má bohaté možnosti volby. Může si vybrat podle ceny, vyhotovení, renomé značky i kvality reprodukce. V našem testu jsme představili 9 sestav, které dobře pokrývají současnou nabídku na slovenském trhu. Podle výsledků testování se vítězem stala sestava Creative GigaWorks T3. Důvodem je kvalita jejího vyhotovení a promyšlený design, navíc hraje opravdu solídně.

     Pokud uvažujete nad reproduktory do kanceláře zaměřené na design, jednoznačně doporučujeme model Harman/Kardon Soundsticks II. Hraje velmi příjemně a výborně vypadá, Vaši návštěvníci si reprosoustavu určitě zapamatují, a tak je i jistou vizitkou Vašeho stylu. Oslovil nás i model Logitech Z-4i, který vyniká velmi velkou užitnou hodnotou a solidním zvukem a je to pro nás reprosoustava s nejlepším poměrem výkon/cena. Cenově citlivým uživatelům zase doporučujeme reprosoustavu Genius SW-V2.1 1255.
comments powered by Disqus