Designové audio do domácnosti

Designové audio do domácnosti

      Náročnější posluchači určitě ocení některý z tří testovaných reproduktorů ve formě stanic pro iPod a vlastně i univerzálních zařízení, určených nejen pro přehrávače a přístroje značky Apple. Výběr bude záviset na preferenci a na ceně. V našem článku představujeme prémiově laděné reproduktory.
Harman/Kardon MS150
Harman/Kardon MS150     Reproduktor MS 150 je unikátní doplněk do domácnosti, kde kvalitní a plnohodnotný zvuk představuje hlavní prioritu. Má větší rozměry (252 × 488 × 194 mm a hmotnost 8,2 kg), ale na stereofonních basreflexových měničích to je poznat. Každý disponuje výkonem RMS 30 W a frekvenčním rozsahem 20 ÷ 20 000 Hz. Hodí se nejen na přehrávání hudby, ale i na spojení s TV přijímačem. Jeho oválný tvar je sladěný se šikmou horní stranou, která navíc obsahuje velký displej s bílým podsvícením a písmem, které uvidíte už z dálky. Zobrazuje aktuální čas (je tu i funkce budíku), zdroj přehrávání, interpreta a název skladby. Tak je to v případě připojení iPodu nebo kompatibilního zařízení Apple do odnímatelné dokovací stanice na boku reproduktoru. V případě použití v režimu FM rádia displej zobrazuje informace z vysílací stanice. Rádio má automatické ladění a ukládání stanic. V přední časti je štěrbinový CD přehrávač s podporou MP3 a WMA. Součástí balení je dálkový ovladač, ale použít můžete i tlačítka na pravé straně reproduktoru. Jsou stejně tak podsvícené bílou barvou. Ocenili jsme, že podsvícení tlačítek a displeje nepůsobí rušivě ani v tmavém prostředí. Pod tlačítky najdete i vstup AUX a výstup na sluchátka. Druhý výstup AUX je na zadní straně spolu s optickým vstupem a výstupem S-Video a výstupem na přídavný subwoofer. Ovládání reproduktoru je výborné a na rozložení prvků dálkového ovladače si rychle zvyknete. S reprodukcí zvuku jsme byli velmi spokojení při nízké hlasitosti i při vysokém výkonovém zatížení. Přehrávané spektrum bylo v plné šířce, což jsme poznali na detailech středů a výšek. Nízké tóny byly stabilní a vůbec jsme nepocítili ustupovaní nebo přetlačování jednotlivých složek. Model MS150 nepatří mezi nejlevnější, na druhé straně v segmentu high-end zařízení ani mezi úplně nejdražší. Cena odpovídá možnostem a z těchto reproduktorů jsme byli nadšení.


Hodnocení
+ Plnohodnotný zvuk, futuristický tvar, velký displej na horní straně, možnosti propojení
- Žádné podstatné


JBL OnBeat Air
JBL OnBeat Air     Přívlastek Air je klíčové slovo v označení tohoto reproduktoru pro iPod a jiné zařízení Apple. Designu se věnoval výrobce naplno, v konečném důsledku jde o módní doplněk na přehrávání hudby. Podporuje Apple AirPlay, takže si reproduktor připojíte k domácí síti Wi-Fi b/g a můžete přehrávat hudbu ze zařízení s funkcí Wi-Fi. Jde o vynikající způsob přehrávání hudby. I když právě nepoužíváte iPad nebo iPod, můžete si přehrávat bezdrátově hudbu z počítače nebo notebooku. Výbava je univerzální, a tak se dá použít i kabel AUX se vstupem na zadní straně, navíc můžete využít videovýstup na přehrávání obsahu na TV přijímači. Stejně tak máte k dispozici propojení přes USB s počítačem na synchronizaci zařízení Apple. Zvuková výbava je složená ze dvou širokopásmových měničů JBL Phoenix SE s průměrem 45 mm a výkonem 7,5 W na každý reproduktor. Mřížkování je po celém oválném těle a pravá strana obsahuje ovládací prvky na úpravu hlasitosti a tlačítko na aktivování režimu Wi-Fi. Ze zvukové stránky jsme byli spokojení s vynikajícím podáním středů a výšek. Měniče reprodukují hudbu jakoby do prostoru a na zvuku to je poznat. Oceníte, že není potřeba reproduktor směřovat přímo k uším ani se příliš starat o jeho umístění v adekvátní výšce. Přehrávání filmů dostane ten správný efekt hned, ale konkrétní styl hudby bude potřeba doladit k dokonalosti ekvalizérem, přeci jen nízké tóny začínají na frekvenci 70 Hz. Nečekejte hutné basy, spíš jejich mírný ústup do pozadí. Zněli více ploše než dunivě. Jinak jde o výborný doplněk pro multimediální nadšence a všechny, kteří chtějí univerzální zařízení na kvalitní přehrávání hudby. S rozměry 146 × 275 × 135 mm je poměrně přístroj nenápadný, ale dokáže nadělat pořádný hluk. Ozvučení větší místnosti mu nedělá problém.

Nepřehlédněte:
Hrdinovia každej párty
Hodnocení
+ Širokopásmové reproduktory s detailním podáním zvuku, funkce AirPlay, dáľkový ovladač
- Slabší basy

JBL On Stage Micro III
JBL OnStage Micro III     Malý dokovací reproduktor si oblíbí nejen uživatelé, kteří chtějí kvalitní zvuk ze svého notebooku i na cestách. Standardně se dá použít s napájením z elektrické sítě, naspodu je však prostor na čtyři baterie typu AAA. Design si zaslouží zmínku, určitě vás zaujme už na první pohled. Vaše asociace mohou být jakékoliv, nám reproduktor připomínal hvězdu. V černé lesklé barvě se nám subjektivně líbil více, ale vybrat si můžete i bílou verzi. V zadní části je konektor miniUSB, napájecí vstup a AUX. Navrchu je dokovací reproduktor s podsvíceným rámem v přední části. Tady se nacházejí i tlačítka na ovládání hlasitosti, ale iPod a podobné přístroje se dají kompletně ovládat i dálkovým ovládačem. K celkovému konceptu máme zde jen jedinou výhradu – bylo by dobré, kdyby se bílé osvětlení „stupínku“ konektoru dalo vypnout. Stereoměniče JBL Odyssey s průměrem 25 mm jsou umístěné v přední a zadní části. Ideální je, pokud použijete mikrostanici s bateriemi, a chcete mít rovnoměrné ozvučení pro všechny okolo. Vhodné použití je ve formě osobního audia, prostor obývacího pokoje už trochu přesahuje rozsah zvukových možností měničů s výkonem 3 W. U počítače, na nočním stolku nebo kdekoliv na osobní poslouchání však postačuje. Stejně tak i na použití při sledování filmů. Reprodukce je zaměřená na šíření čistého zvuku, na popředí jsme pociťovali hlavně středy a pak výšky. Ale ani basy na tom nejsou špatně, ačkoliv podle technické specifikace a počáteční hranice 110 Hz to tak nevypadalo. Basy se nám zdály silnější než u modelu JBL OnBeat Air, nicméně celková dynamika byla umírněnější, a to hlavně kvůli velikosti měničů.

Hodnocení
+ Efektní vzhled, napájení i na baterie, dálkové ovládání, podání zvuku
- Žádné podstatné

Verdikt PC REVUE
     Harman/Kardon MS 150 je masivní reproduktor s vícerými funkcemi. Ideální je do obýváku na vychutnání si oblíbené hudby nebo na použití v sestavě domácího kina. Přehrávat hudbu přes Wi-Fi je pohodlné, a pokud chcete dobře znějící zvuk rozplývající se v prostoru, model JBL OnBeat Air je vhodná volba. Cenou velmi přijatelný reproduktor JBL On Stage Micro III zaujme malými rozměry, přehráváním na baterie a vyladěným zvukem.

Zdroj: PC Revue 07/2012

PC Revue 07/2012
comments powered by Disqus