To nej pro domácí kino

To nej pro domácí kino

     Reprosoustava Harman Kardon HKTS 60BQ/230 byla komisí EISA (European Imaging and Sound Association) ohodnocena jako nejlepší evropská reprosoustava pro domácí kino pro sezónu 2010-2011, no a právě tato soustava se ocitla i na našem redakčním stole.
Základ každé takovéto soupravy tvoří subwoofer, v tomto případě je to model HKTS200SUB s aktivním zesilovačem s výkonem 200 Wattů. Je to však jediný aktivní prvek soupravy. Satelitní reproduktory jsou pasivní prvky, takže jejich používání vyžaduje aktivní zesilovač, nebo receiver. To samozřejmě může být velká výhoda, protože Vám to dává větší volnost při výběru komponentů pro Vaše kino. Při vhodné konfiguraci dosáhnete skutečně excelentního zvukového zážitku.

     Kompaktní a nenápadný subwoofer s hmotností 9 kg a rozměry 27×27×35 cm má moderní, nevtíravý design, takže se dá elegantním způsobem umístit nerušivě do každé místnosti. Ostatně černá s oblými křivkami z módy tak lehce nezmizí a když se k tomu přidá moderní vysoce leštěný lakovaný povrch, designérský úspěch přece musel být zaručen, no ne?! Subwoofer tvoří jeden basový reproduktor s průměrem 8 palců, umístěný na jeho spodní straně. Jak jsme zmínili, je to jediný uzavřený aktivní prvek sestavy, takže zadní strana obsahuje i základní elektroniku s ovládáním úrovně hlasitosti, vypínač, nebo konektory pro zvukový vstup linkové úrovně. Přepínači se dá aktivovat i systém zvýraznění basů, reverzní mód, nebo správa napájení (vstup spouštěče subwooferu).

EISA Harman/Kardon HKTS60     Centrální reproduktor CEN-TS60 tvoří 1“ tweeter a dva 3“ ploché reproduktory středového rozsahu, které dokážou redukovat zkreslení a nechtěné odrazy, aby filmové dialogy, hudební a zvukové efekty zněly čistě a realisticky. Center má stojan uzpůsobený té nejběžnější instalaci – na ležato pod televizorem. Čtyři zbylé satelity SATTS60 mají identickou konstrukci se stejnými komponenty a tím i identickými parametry, což znamená impedance 8 ohmů a doporučený výkon zesilovačů 20 až 120 Wattů. Hmotnost každého je 1,5 kg, rozměry boxů jsou 11×29×9 cm (bez stojanů) a jsou dodávány s kompletním montážním balíkem.

     V případě jejich umístění někam na nábytek můžete využít elegantní malé plastové stojany, ale pokud se rozhodnete pro montáž na stěnu, v balení najdete držáky i pro pevnou instalaci všech pěti satelitů. Jako volitelné příslušenství se dají dokoupit i sloupové stojany pro satelity (HTFS 3/E). Součástí základní výbavy jsou též propojovací kabely. V balení najdete dvojlinky s délkou 4 metry (centrální reproduktor), 5 metrů (2× boční satelity) a 10 metrů (pro 2× zadní satelity). Samozřejmě nechybí ani kabeláž pro subwoofer, kterou s ohledem na jeho aktivní provedení tvoří kabel s pozlacenými jack a cinch konektory (do receiveru). Kabely pro satelitní reproduktory pochopitelně konektory nemají, protože jde o dražší systém určený pro kvalitnější profesionálně orientované sestavy, kde se dělá instalace pomocí audio svorek (každý ze satelitů má dvojici pozlacených svorek pro lehkou a rychlou instalaci).

     Jde opravdu o exkluzivní řešení pro domácí zábavu, což se samozřejmě odrazilo na ceně. Sestava má frekvenční rozsah od 45 Hz do 20 kHz (-6dB) a to jak hraje, opravdu odpovídá cenové kategorii. Pokud si chcete dopřát skutečně kvalitní ozvučení s realistickým čistým zvukem, dopřejte i svému receiveru kvalitní boxy, které jeho možnosti posunou na novou úroveň. Testovaná souprava taková rozhodně je.

Zdroj: časopis PCSPACE 09/2010, www.pcspace.sk

PC Space 09/2010
comments powered by Disqus