Sluchátka na hudbu i hovory

Sluchátka na hudbu i hovory

     Na poslouchání hudby v přístrojích, jako jsou telefony, se hodí sluchátka kombinovaná s funkcí hands-free. Bývá více-méně pravidlem, že výrobci telefonů přibalí základní sluchátka, která se hodí na hovory, na hudbu a multimediální zážitek už podstatně méně. Máte-li podobný pocit a chcete stejně kvalitně poslouchat hudbu i z telefonu, ovšem nechcete zmeškat příchozí hovory, doporučujeme vybrat právě tyto kombinovaná sluchátka. V tomto testu jsme zaostřili pozornost na modely rakouského výrobce AKG. Všechny tři kusy mají stejný princip ovládání a 99,99-procentní bezkyslíkový kabel.
AKG K350
AKG K350     Tento model je typu in-ear a používá kloboučkové návleky podobně jako většina sluchátek tohoto typu. Sluchátko má na konci změkčenou gumu, která chrání vstup kabelu do sluchátka. Stejně tak je poddajná při dotyku s pokožkou. Kabel je podobně jako u dalších dvou modelů vedený dvojitou žilou a ocenili jsme, že je dostatečně měkký a poddajný i v tuhých mrazech. Běžně se sluchátka v takovémto prostředí nedají nosit, protože kabel tak ztvrdne, že vypadávají z uší. Ovládání hovorů se uskutečňuje přes in-line prvek na pravém kabelu. Standardní sestava tří tlačítek umožňuje nastavovat hlasitost a přijímat či ukončovat hovory. Pod tlačítky je standardně integrovaný mikrofon. Výbava obsahuje kapsu na přenášení a tři velikosti silikonových návleků. Vnější odhlučnění je velmi dobré, vyplývá to i z konstrukce in-ear, ale vnitřní je trochu slabší. Při vyšší hlasitosti bude slyšitelný ruch ze sluchátek. Kvalita zvuku je velmi dobrá, nejsou tu potlačené středy ani výšky na úkor nízkých tónů při nízké hlasitosti. Zvuk se nám vcelku líbil, i když byly při vyšších hlasitostech citelněji slyšet středy a výšky.
Hodnocení
+ Kvalitní reprodukce hudby, výborná reprodukce lidského hlasu, pružný kabel
- Kabel šedé barvy (subjektivní hodnocení), vnitřní odhlučnění


AKG K328
AKG K328     Náš dojem z designového vyhotovení modelu K328 byl velmi dobrý. Lesklá povrchová úprava vypadá dobře, stejně jako červeno-černá kombinace. V přímém porovnání s nejdražším modelem v testu je rozpoznatelný menší frekvenční rozsah. Při běžném poslouchání nepostřehnete žádnou chybu, protože podporovaný rozsah je dost vysoký. Protože středy a výšky tu nenabíraly při vyšší hlasitosti na intenzitě, tento typ je vhodný pro uživatele, kteří mají rádi dunivé basy a výborné vnější odhlučnění. I v tomto případě jsou k dispozici tři silikonové návleky, které se postarají o absolutní odhlučnění. Už při středně vysokém výkonovém zatížení neuslyšíte psaní na klávesnici. S vnitřním odhlučněním je to však slabší. Ovládací prvek na hudbu a hovory je stejný jako u ostatních modelů, pozitivně hodnotíme i pružnost kabelu. Aby se nelámal na straně sluchátek, výrobce ponechal mírnou vůli u jeho vstupu. Součástí balení je pouzdro na přenášení sluchátek.
Hodnocení
+ Reprodukce basů, menší přetlačování výšek, design, pružný kabel
- Vnitřní odhlučnění


AKG K318
AKG K318      V tomto případě jde o běžná sluchátka, které nepoužívají kloboučkové návleky ze silikonu. Okolo 15 mm měniče mají jemné lemování, které nezakrývá měnič. Při vložení do ucha působí trochu tvrdě. Když jde o polootevřená sluchátka do uší, nejsou až tolik závislá na vložení do zvukovodu s cílem dosáhnout co nejlepší přenos zvuku. Proto si kvalitní reprodukci vychutnáte bez upravování a pro toho, komu dobře nedrží silikonové nástavce, bude tento model vhodné řešení. Ovládání hlasitosti a telefonních hovorů je opět na pravé straně. Stejně jako u modelu K328 je řešený i kabel a jeho volnější uchycení na straně sluchátka. Na straně konektoru je mírná vůle a pogumovaný vstup, čímž se zabrání namáhání a vylamování kabelu. Vnější odhlučnění je logicky vzhledem ke konstrukční stránce menší, vnitřní je na tom stejně jako u ostatních modelů. Ze zvukové stránky nám reprodukce připadala mírně zastřená. To se dá upravit nastavením ekvalizéru. Ale je poznat, že sluchátka jsou připravená pro používání jako hands-free souprava, takže výšky jsou zřetelné a se stoupající hlasitostí stále zřetelné.
Hodnocení
+ Reprodukce lidského hlasu, pružný kabel
- Mírně zastřená reprodukce

Zdroj: PC Revue 03/2012
PC Revue 03/2012
comments powered by Disqus