JBL LS80: slunečný pozdrav z Kalifornie

JBL LS80: slunečný pozdrav z Kalifornie

Kořeny kalifornské firmy JBL, věnující se výrobě reprosoustav, sahají více než 80 let zpět, i když iniciály zakladatele firmy James Bullougha Lansinga se v názvu objevily až v roce 1946. Dnes má JBL poměrně širokou paletu výrobků, známých z oblasti profesionálního i domácího (bačkorového) ozvučení, autohifi, ale i multimédií. Snaha o co nejlepší reprodukci zvuku je však nadále prvořadá. Jedním z posledních důkazů jsou i reprosoustavy JBL s označením LS 80. Tyto reprosoustavy totiž zaslouženě obdržely cenu Sdružení evropských odborných časopisů EISA, jako nejlepší výrobek v dané kategorii produktů za rok 2008/2009.
Největší reprosoustavy série LS zaujmou svým vzhledem i zvukem. Majestátní vzhled upoutá už při prvním rande, vždyť výška reprosoustav je 1 117 mm a hmotnost každé reprosoustavy je úctyhodných 35,6 kg. Ozvučnice LS 80 je z hrubé MDF desky, potáhnuté matnou grafitovou fólií, zatímco boky jsou z pravého ebenového dřeva namořeného do hnědo-bordové a nastříkané vysoce lesklým lakem. Všechny hrany korpusu jsou zaobleny. Půdorys reprosoustav se směrem dozadu lichoběžně sužuje, čímž se výrobce snažil o potlačení vzniku stojatého vlnění. Na zadní stěně najdete basreflexový nátrubek s průměrem 100 mm, který se trychtýřovitě rozšiřuje k vnější zaoblené hraně. Dýchání reprosoustav Vás vyrušovat nebude. Pod ním je čtveřice pozlacených konektorů, umožňujících zapojení bi-wiring či biamping. Celý tento luxusně vypadající kousek můžete postavit na přiložené pochromované hroty a misky. Po jejich použití budete ještě spokojenější s kvalitou reprodukce a určitě to ocení i Vaši sousedé.

JBL LS80     Venkovní průzkum ukončíme sejmutím přední černé textilní mřížky. A pod ní nás čeká trochu překvapivé uspořádání čtyř reproduktorových měničů, které výrobce označuje jako třiapůlpásmové. Jako první reproduktor zhora je umístěn tzv. „supervýškový“ reproduktor. Tvoří jej prstencový měnič s průměrem 19 mm z polyesteru, který reprodukuje vysoké frekvence až do 38 kHz v pásmu -3dB. Na reprodukci „nižších výšek“ a vyšších středů je použit nepřímo vyzařující tlakový výškový reproduktor s průměrem 50 mm. Má titanovou membránku a nezáří zvuk přímo, ale tlačí jej. Přechází přes tzv. Bi-Radial™-ní zvukovod, který si JBL dalo patentovat už v r. 1981. Výhodou použité konstrukce je velký vyzařovací úhel, což v praxi znamená zlepšení mezilidských vztahů posluchačů. Netřeba totiž svádět lítý boj o nejlepší poslechové místo ve středu mezi reprosoustavami. Pod tlakovým „výškáčem“ je dvojice identických měničů s průměrem 200 mm. Jako materiál pro membrány použil výrobce roky prověřený papír. Zatímco úlohou horního měniče je reprodukovat nižší středy, spodní tahá basy do nereklamních 46 Hz v pásmu -3dB. Že Vaše malé počítačové repráčky „chodí“ do 20 Hz? Zkuste si přečíst neco o klamavé reklamě. Všechny popisované měniče pocházejí pochopitelně z dílny výrobce. Magnety jsou neodymiové, koše měničů aluminiové. Dělící kmitočty jsou naladěny na 400 Hz, 2,5 kHz a 8 kHz. O správné naporcování frekvenčního rozsahu se starají výhybky osazené kvalitními součástkami, což je vzhledem k technické náročnosti zapojení přímo nevyhnutelné. Nominální impedance reprosoustav je 6 ?, citlivost 90 dB.

     A jak to tomuto neobvyklému kvartetu měničů navzájem ladí? Jednoduše vynikajícně. Přednes LS 80-tek je velmi neutrální, s výbornými středy, neagresivními výškami a přes zdánlivě vysoko položené spodní hranici frekvenčního rozsahu i s pořádnou porcí basů. Nemusíte se však obávat nekontrolovaného dunění, tyto reprosoustavy se chovají v celém frekvenčním pásmu mimořádně kultivovaně. Jejich univerzálnost se projeví při reprodukci jazzu, vážné hudby, ale ohromuje i úžasný „tah na branku“ při poslechu rockových „vypalovaček“. Reprodukce je kvalitní při tichém i hlasitém poslechu, ani dlouhotrvající poslech neunavuje. Podání prostoru je trojdimenzionální s výraznou hloubkou prostoru a přesnou lokalizací. Nástroje mají „tělo“, až se Vám chce na ně sáhnout a potvrdit si jejich přítomnost i fyzicky. Pochopitelně, vyžadují k sobě i seriozního partnera v podobě kvalitního zesilovače, případně AV přijímače vyšší cenové kategorie. Výrobce totiž nezapomněl ani na příznivce domácího kina. Série LS proto obsahuje ješte regálovky s označením LS 40 v ceně 35.990,- Kč, LS center za 22.490,- Kč a aktivní subwoofer s průměrem „basáku“ 300 mm a výkonem 400 W, pojmenovaný jako LS 120P za 24.990,- Kč. Komu se LS 80 nevejdou do bytu či rozpočtu, nemusí zoufat – JBL má v záloze připravené zmenšeniny 80-tek s označením LS60 v ceně 58.990,- Kč. Všechny uvedené ceny jsou doporučeny  výhradným dovozcem výrobků značky JBL, společností D.S.I. Czech s.r.o., a to včetně DPH.

     Doporučená cena výše popsaných krasavíc je 75.990,- Kč. Reprosoustavy LS 80 však nejsou jen náhodným flirtem na jednu noc – jsou vážnou známostí přinejmenším na hodně let. Mnoho jejich majitelů „nafasovalo“ určitě až doživotí. Největším nedostatkom těchto reprosoustav je to, že nepatřím mezi takto odsouzené. Že bychom se dočkali nějakého šrotovného pro audiofily?

Multimedia magazín c.29
comments powered by Disqus