High-End sluchátka pro náročné

High-End sluchátka pro náročné

     Běžně jsou na trhu dostupná sluchátka různého typu a rozličných cenových hladin. Uživatel se jen těžko zorientuje, zvlášť jsou-li miniaturní in-ear sluchátka dražší, než velké mušle. V supermarketech se prodávají sluchátka za pár euro, proč za ně tedy platit více? Toto je segment jako všechny ostatní v oblasti elektroniky a rozhodně nelze tvrdit, že jste koupí lacinějších sluchátek "ušetřili". Lze to poznat nejen na kvalitě zvuku, ale i na způsobu nošení. Právě u dražších sluchátek se klade velký důraz na použité materiály, nebo jejich kombinace a na detaily, ať už jde o tvar mušle, polstrování, provedení spojovacího mostu, nebo technologii zpracování měničů. Rozdíly jsou viditelné a každý výrobce má v nabídce různé modely. Je to běžná praxe, aby byla pokryta skupina běžných uživatelů, kteří mají jiné nároky na zvuk, než profesionálové pracující s hudbou, nebo vášniví posluchači toužící po dynamice zvuku studiových modelů. Nedá se tedy paušalizovat, která značka má kvalitní modely a která méně. Každý výrobce má několik variant, zpravidla znamená vyšší cena modelu i vyšší kvalitu zvuku. To platí pro sluchátka, která nemají nijak aktivní technologie, jako je integrace hands-free soupravy, nebo bezdrátový přenos. Tam se platí z velké části i za tyto doplňující technologie.
Proto jsme se v testu sluchátek opět zaměřili na porovnání různých modelů, přičemž jsme kromě kvality zvuku hodnotili i jejich zpracování. To je základem pohodlného poslechu hudby a nošení.

AKG K830 BT
AKG K830BT      V testu máme i bezdrátová sluchátka připojitelná pomocí rozhraní Bluetooth. Výrobce toho využil naplno a integroval do nich i podporu telefonování a ovládání hudby. Mušle jsou k spojovacímu mostu připenvěny způsobem 3D-Axis2, takže je můžete otočit tak, aby byly při přenášení umístěny na plocho, navíc se dají mušle i sklopit dovnitř. Jsou tak ideální na cestování a díky tomu, že jsou typu supra-aural, mají i menší rozměry, než klasické mušle. Konstrukce je velmi blízká modelu AKG Q460, takže i zde je jemné polstrování mušlí, přítlak i konstrukční odhlučnění ruchů z okolí jsou přiměřené. Na levé mušli jsou všechny ovládací prvky pro pohyb ve skladbách, pozastavení přehrávání, ovládání hlasitosti i přijetí hovoru. Vícesměrový mikrofon je integrován přímo v mušli, nic tedy netrčí a netřeba nic odpojovat, chystáte-li se právě telefonovat. Kromě kompatibility s telefony je zde možnost připojit sluchátka k přehrávači Apple iPod touch, nebo ostatním s podporou zvukových profilů A2DP, AVRCP, HSP, HFP. Po zvukové stránce je cítit přizpůsobení modelu mluvenému slovu. Basy nejsou silnou stránkou, spíše oblast středů a výšek. Výrobce se zaměřil na lepší kvalitu mluveného slova právě při telefonování. Při poslechu hudby je lepší pohybovat se ve střední až mírně vyšší výkonové stupnici, jinak se mírně ztrácejí basy na úkor výšek.

HODNOCENÍIE
+ Ovládání na mušli, pohodlné nošení, možnost složení, reprodukce vyšších tónů
- Slabší basy

ZÁVĚR
     AKG K830 BT jsou sluchátka pro poslech hudby během cestování. Jejich velká výhoda je, že slouží jako HF souprava po spárování s telefonem. Nedosahují tak vysokého výkonu se zachováním vyváženého zvuku, ale univerzálností tuto drobnost vyrovnávají

AKG Q460
AKG Q460     Tato sluchátka nesou podpis hudebníka Quincy Jonese a patří do skupiny supra-aural. Model Q460 je dostupný ve třech barevných vyhotoveních. Černá, bílá a limetková barva jsou tři varianty, ze kterých si vyberou konzervativnější i sportovně založení uživatelé. Sluchátka mají velmi jemné polstrování a přiměřený přítlak na uši. Je to síce otázka zvyku, ale mnohým sednou dobře a sluchátka netlačí na uši ani při dlouhodobém poslechu. Spojovací most je z oceli a v horní části má taktéž měkké polstrování. Nastavení velikosti oblouku se provádí klasicky tažením za mušli, tím se dají sluchátka napasovat na uši tak, aby byla reprodukce co nejkvalitnější. Specialitou je kabel, který je odnímatelný hned na levé mušli a je na něm ovládání hlasitosti a tlačítko na pozastavení hudby, nebo přijetí hovoru. Tento model je totiž určen i na použití s mobilními telefony. Na ovládacím prvku nechybí mikrofon. Ve výbavě je ještě kratší kabel pro případ, že chcete připojit hudební přehrávač například při sportu a je tu i redukce z 3.5mm na 6.5mm audiokonektor. Při cestování využijete skládání mušlí a přenosné pouzdro. Co se týká zvukové stránky, mají rozšířený frekvenční rozsah a hrají vskutku výborně. Nemáme žádné výhrady k reprodukci zvuku při nízkých hlasitostech ani při silném výkonovém zatížení. Silné basy se neztrácejí na úkor vysokých tónů či naopak.
Tip Redakcie PC Revue
HODNOCENÍ
+ Možnosť složení, velmi pohodlné při nošení, vyrovnaný zvuk i při vyšších hlasitostech, vhodné pro telefonování
- Žádné podstatné

ZÁVĚR
      AKG Q460 je model, který považujeme za špičku v oblasti reprodukce zvuku. Výborná konstrukční stránka a možnost přenášení či využití jako HF soupravy pro telefonování jen rozšiřují celkové možnosti. Chválime i výborné basy a čistotu zvuku.

     Celý test sluchátek, ve kterém se ještě zúčastnili Creative Aurvana In-Ear 2 a Aurvana Live!, Phlips O`Neil Stretch, SHL5500 a Philips Specked, Thermaltake Shock Spin a Logitech G330 si můžete přečíst v srpnovém vydání PC Revue

PC Revue 08/2011
comments powered by Disqus