HAR/covník KARDinálně štíhlý

HAR/covník KARDinálně štíhlý

     Tak a je to tu! Dlouho očekávaný CD přehrávač Harman/Kardon HD 990 si konečně našel cestu i do testu, což umožnilo porovnat si vlastní dojmy s pověstmi, které předcházely jeho uvedení na trh. Vždyť už předešlý model pořádně rozhýbal diskuze v odborné veřejnosti, a tak je oprávněný předpoklad, že ani u HD 990 to nebude jinak.
Pokud jste ve třídě kvalitních CD přehrávačů v obraze, tak Vám celá historie okolo produktů firmy Harman/Kardon bude pravděpodobně známa. Od famózního nástupu HD 970 s cenou EISA, ale i vícerými verzemi CD mechaniky, jejichž kvalita kolísala. Každopádně to byl zásah do černého, protože v dané ceně to bylo, i přes občasné problémy s mechanikami to nejlepší, co jste si mohli do vlastního stereo řetězce zapojit. Vývoj však pokračoval dál, a tak na stojanu už kroutí kotoučem nejnovější přírůstek s označením HD 990. Ohlasy jsou ještě lepší, hodnocení se předcházejí v superlativech, ocenění nešetří chválou... Úkolem je zjistit, jak je na tom tento přístroj ve skutečnosti. A nejlepší je začít designem a výbavou.

DESIGN
     Tenoučký přístroj s poměrně nevýrazným vzhledem inklinuje k minimalistické designové filozofii. Spodní část v podobě kartáčovaného eloxovaného hliníku je v horní polovině doplněna pásem černého akrylu, ve kterém je ukryta zásuvka na médium a řada nenápadných tlačítek. Čelní panel je po stranách jemně zahnutý, což koresponduje s firemními zesilovači. Displej se identifikuje až po zapnutí a je možné jej ztlumit, resp. vypnout. Nejvýraznějším designovým prvkem celého přístroje je decentní nápis Harman/Kardon.

Harman/Kardon HD990

VÝBAVA A KONEKTIVITA
     Tato část testu bude nejrozsáhlejší, protože zde nejvíce zapracovali firemní inženýři. Úkolem bylo vytvořit technologicky nabitý přehrávač v dostupné cenové hladině. Zpracování signálu je svěřeno 32-bitovému DSP procesoru s maximálním potlačením opoždění (jitteru). Asynchronní konvertor ASRC (Asynchronous Sample Rate Converter) se vzorkovací frekvencí 384 kHz a s rozlišením 24 bit významně snižuje šumové pozadí a intermodulační zkreslení (IMD). Špičkové D/A převodníky od Analog Device AD1955 jsou zárukou, že se zvukem to mysleli opravdu vážně. Přímé rozhraní od Analog Device DSP procesoru k Analog Device D/A převodníkům je taktéž jednou z výhod směrem k optimální zvukové kvalitě. A to ještě není zdaleka všechno, protože přímé zpracování signálu s fázovou linearitou je možné díky systému RLS-III (Real-time Linear Smoothing III), který úplně eliminuje vliv časové chyby (jitteru) v této části zpracování. Navíc, rozhraní HRS (High-resolution synchronization) v podobě konektoru RJ45 a přiloženého synchronizačního kabelu dovoluje přesnou časovou synchronizaci přenosu dat mezi přístroji, které jsou HRS kompatibilní. K tomu je ještě třeba dodat velmi zajímavý detail – tím je kromě jiného i dvojice digitálních vstupů (optika a koax), které umožňují použít tento přístroj jako vysoce kvalitní D/A převodník pro jiné přístroje, které neměly to štěstí a do vínku nedostaly takto nabitou výbavu. Vstupní část umožňuje zpracovat signály až do úrovně 24 bit/96 kHz, celé zpracování dramaticky zlepšuje zvukovou kvalitu z připojených externích zařízení, jako například MD či PC s hudební knihovnou. Kvůli skutečným fajnšmekrům nesmí chybět ani symetrické XLR konektory s obvody pracujícimi v čisté třídě A, díky kterým už tento přístroj definitivně a nenávratně vstoupil do třídy high end. Vraťme se však trochu na zem a uveďme i něco z obyčejnějších věcí. HD 990 podporuje plnohodnotné přehrávání mp3 včetně ID3 tagů (na CD-R/CD-RW), má funkci CD text s názvy skladeb, interpretů a zobrazováním jiných důležitých informací. Konektivita už byla částečně naznačena tím nejlepším, co se dalo očekávat (symetrika XLR), a pokračuje dvojicí digitálních výstupů (optika, koax), jako i stereo RCA výstupy. Posledními konektory jsou dva mini „jacky“ na připojení externího infračerveného senzoru, resp. na propojení se zesilovačem. K vnitřní konstrukci ještě jedna malá poznámka: původně očekávaný napájecí zdroj s klasickým transformátorem byl nahrazen spínaným zdrojem.

ZVUKOVÉ HODNOCENÍ
     Zvukové hodnocení bylo rozdělené na dvě části. V první bylo hodnoceno podání přes stereo výstup RCA konektorů přivedené na firemní AVR 5550, což je jedna z možných variant zapojení v praxi. V druhém kroku byl poslech zrealizovaný přes symetrické konektory XLR, které napájely zákazkový (původně hudebnický) zesilovač BOSE s vestavěným vstupním modulem. Tato varianta představovala verzi čistého sterea s minimalistickou výbavou, ale zato s maximální možnou kvalitou. Z tohoto pohledu se nedá celkem regulérně určit přímý rozdíl mezi RCA versus XLR, i když je zřejmé, že rozdíl tam bude. V našem případě byl dost podstatný, i když z větší části zásluhou rozdílného zvukového řetězce. Precizně navržené vnitřní obvody CD přehrávače HD 990 s důrazem na potlačení nežádoucích jevů plus součástky na cestě signálu jsou záru-Harman/Kardon HD990kou zvukové kvality. A ta je slyšitelná hned od začátku. Perfektně vykreslená scéna s množstvím detailů a velmi věrná reprodukce nástrojů posouvá zážitek až na hranici, kam se všichni snažíme dostat. Tedy na pomyslný hudební Olymp. Zvuk je mimořádně kultivovaný a svým charakterem připomíná v náznacích i cosi z analogové kategorie. Ať už jsou to kytarová sóla s dobrým drajvem nebo jemně zabarvené vokály, HD 990 dokáže na stupnici koloritu přiřadit tu správnou náladu a atmosféru. Prostorovost je za dané peníze skutečně vynikající, protože i se zavřenýma očima vidíme hudebníky na správnych místech. Podání dýchá čistotou a vyzařuje jen to nejlepší, co se podařilo zvukařům zachytit, zpracovat a uložit na disk.

VERDIKT

     Dalo se to předpokládat – Harman/Kardon HD 990 nezklamal žádné očekávání. Snese porovnávání i s podstatně dražšími přístroji. Už předcházející model HD 970 byl výrazný hráč na trhu a tato novinka pozici značky nejen potvrzuje, ale ještě i vylepšuje. Pro nás zákazníky je to dobrá zpráva, protože už netřeba za skutečně kvalitní CD player platit několik desítek tisíc korun. Možná díky masivnímu nástupu DVD médií a pokročilému vývoji na poli digitálního zpracování signálu se nám dostává do rukou vynikající přístroj s extrémně výhodným poměrem cena/výkon. Pokud tomu až tak nevěříte, běžte se sami na vlastní uši přesvědčit do některého z hi–fi studií.

Zdroj: HIGH END
comments powered by Disqus