Základní úroveň specialisty

Základní úroveň specialisty

     Značka Harman Kardon byla na stránce M2 představená už několikrát, a vždy to byl doslova svátek testovat. Nekonvenční přístup k designu či zvuku doslova láme bariéry. Vždyť kdo by čekal v této třídě takovýhle zvuk...
     V případě, že jdete repasovat osazení domácího kina v obýváku, nebo jste na prahu zakoupení nových přístrojů, upozorňujeme na tento test. Objavil se v něm výsostně účelový a nádherný přístroj za velmi rozumnou cenu. S tučným balíkem peněz se dobře nakupuje, ale pokud je rozpočet omezený, tak už to může být problém. Avšak jen do té doby, dokud neobjevíte tuto značku a neodzkoušíte si ji na vlastní kůži. Doporučuji rozhodně nevynechat Harman Kardon a porovnat, jak je na tom konkurence. Vždyť přímé porovnání je to nejobjektivnější, co si může hi-fi příznivec přát.
Design
     Přístroj zaujme hned na první pohled, protože svoji muskulaturu velmi jemně a decentně zakrývá. Čelní panel je tak, jako u každého přístroje HK, dělený na horní tmavo lesklou část s displejem a spodní v tmavě šedé povrchové úpravě. Na hranici těchto dvou ploch se nenápadně krčí tlačítka, protože maximum ovládání je v reálném světě skrz dálkové ovládání. Ve vypnutém stavu vidíte jen tmavou displejovou polovinu přijímače. Stačí však zapnout a displej se okamžitě identifikuje v centrální části. Napravo je i grafické schéma přímo zapojených reproduktorů. Displej také prezentuje i všechny zapnuté režimy.

Harman/Kardon AVR255

Výbava
     U tohoto AV přijímače je třeba znovu a stále připomínat jeden zajímavý fakt ohledně technických parametrů. Pokud celá konkurence zaplavuje manuály stovkami Wattů v technických údajích, v dokumentaci Harman Kardon najdete bez problémů údaj více než o polovinu nižší. Ale nečekejte, že tento AV přijímač bude hrát slaběji. Zde vytvořili svůj vlastní ukazatel pro měření výkonu, a tím je firemní údaj HCC (High Current Capability), který udává, jaký proud je zdroj schopen okamžitě dodat . Štandartem u nižší řady je proud +/-25 Ampér, náš testovaný AVR 255 má stejně jako AVR355 úctyhodných +/-35 Ampér. Koncový stupeň nemá žádný problém pokrýt dynamickou špičku energií ze zdroje, resp. ani při dlouhodobém zatížení se neztrácí dynamika a detaily v podání. Základem je ozvučení 7.1, což znamená, že kromě dvou surroundů se přidávají ještě dva kanály „back surround“, které přesněji lokalizují zvukovou scénu za posluchačem. Pokud Vám ale stačí klasických 5.1 kanálů, tak poté zbývající dva kanály můžete zapojit do druhé místnosti v režimu multiroom. Výkonově jsme u tohoto přístroje na úrovni 65 Watt pro stereo a 50 Watt v režimu sedmi kanálů. A to vše jsou parametry do 8 ohmové zátěži a při minimálním zkreslení pouze 0,07 % THD, což je velmi dobré. K dostatečnému zásobování energií poslouží zdvojený zdroj, a to tak, že samostatný zdroj má přední větev reproduktorů a taktéž i zadní. Parametry jsou ještě zajímavé tím, že frekvenční charakteristika začíná od 10 Hz a končí až při neuvěřitelných 100 kHz. Efektový zvukový digitální procesor „Cirrus Logic 32-bit“, zabezpečuje kromě jiných dekódování i takového formátu, jakým je Dolby TrueHD, DTS-HD, nebo Dolby Digital Plus. K preciznímu zvukovému nastavení poslouží celá řada funkcí, ke kterým patří EzSet/EQ s mnoha možnostmi zvukových korekcí. Zpracování obrazu je plně v režii speciálního firemního video procesingu s názvem „Faroudja DCDi Cinema“, který zpracovává obraz až do 1080p. Konektivita je zabezpečena momentálně nejmodernějším rozhraním HDMI 1.3a s 12-bitovou barevnou hloubkou pro obraz i zvuk v jednom kabelu. Když už jsme u konektivity, tak kompletní propojovací obraz je rozšířen i o 7.1 linkové výstupy pro použití externích koncových stupňů pro případ, že by už interní nestačily. Tento přijímač má spínané HDTV-Ready komponentní video vstupy a 1 výstup na obrazovku. Až šestice digitálních vstupů (dva optické a dva koaxiální na zadním panelu a jeden optický a jeden koaxiální na předním panelu) taktéž zasahují do vyšší třídy A/V přijímačů. Jeden Audio/Video vstup je situován na předním panelu spolu s rozhraním S-Video pro použití herních konzolí. Na přístroji jsou i 6-ti kanálové RCA vstupy pro použití už rozkódovaného zvuku jinými prostorovými dekodéry, jako například SACD přehrávač. To vše získáte za velmi přijatelnou cenu 18 590 CZK (743 EUR).

Harman/Kardon AVR255

Zvukové podání
     Zapojuji tento model do svého řetězce a hned je jasné, jakou ligu kope. Dynamika, a na tuto třídu neuvěřitelná čistota přednesu Vás nenechají na pochybách o tom, že v této firmě pracují odborníci. Vyvážený a dynamický zvuk potěší při stereo poslechu, kdy se s dvojicí kvalitních reproduktorů změní na zodpovědnou a velmi dobře hrající sestavu. Ale ani při sledování známých filmových snímků nedojdete k újmě na detailech a dynamice z důvodu samostatného napájení surroundů. Tak už stačí jen zasednout před obrazovku a zaposlouchat se do bohatých prostorových efektů se strhující dynamikou. A o to vlastne jde...

Zdroj: časopis M2
comments powered by Disqus