AKG K550 sluchátka - recenze - test

AKG K550 sluchátka - recenze - test

     AKG K550 jsou produktem rakouské firmy, která už dlouhé roky zásobuje různá zvuková studia po celém světě, nejen těmi nejkvalitnějšími mikrofony, ale i špičkovými sluchátky. To, že se tomuto oboru věnují už desetiletí, je bezpochyby cítit i v K550-tkách. Už na první pohled, ale i na dotyk, sálá z těchto sluchátek špičková kvalita a zpracování. Firma AKG se u K550-tek chlubí i sloganem "Uzavřený design s otevřeným zvukem"! Bude tomu tak? Posviťme si na ně podrobněji, ať víme, zda slogan odpovídá.
Co najdete v balení
     AKG K550 k Vám přijdou v poměrně veliké, zpředu průsvitné krabici, kterou bylo trochu problém otevřít. Když jsem je konečně vydoloval z balení, tak mě hned oslnily jednak svojí velikostí, ale i kvalitními, luxusními materiály. V balení je i kvalitní, šroubovací redukce na 6.3 mm jack. Dále jsou v balení samozřejmě také uživatelské manuály a další potřebná dokumentace.

Dizajn – Praktičnost - Kompatibilita
     Design těchto sluchátek bych označil jako podařený a velmi zajímavý. Ale každému nemusí být po chuti! I z vlastní zkušenosti předpokládám, že takových lidí je málo. Na mě působí K550-ky až futuristicky, nadčasově a velkolepě. Na sluchátkách je použitá kombinace tmavé měděno-mosazné a černé barvy, které, jak můžete vidět na foto, jsou někde lesklé a jinde matné. Celkově mají tedy pochmurnější, temnější vzhled, jako by se jím chtěly přiblížit zvukové charakteristice těchto sluchátek, ale o tom až dále.

     Vzhledově jsou tedy podařené. Jak je to s nimi ale v praxi? Tak tedy, jakmile jsem si je poprvé usadil, hned jsem skoro zapomněl, že je mám na hlavě. Jsou totiž velmi, ale opravdu velmi pohodlné! Je to hlavně díky velkým náušníkům, které jsou z umělé kůže a jsou měkoučké a velmi příjemné na dotyk. Na jejich pohodlí se také podílí jejich menší, někdy ale nepraktický přítlak. Tento menší přítlak může způsobit problém např. při ležení, kdy sluchátka nemusí dobře držet na hlavě nebo také lidem s menší hlavou. Mušle mají 2D-AXIS sklopný mechanizmus pro jednoduché skladování a přenos. Hlavový most je z ocele, je nastavitelný, pružný a ze spodní strany vystlaný. Na pohled kvalitní kabel má délku 3 metry a vede jen do levé mušle, což beru jako plus. Protože jsou tyto sluchátka uzavřené, tak se od nich očekává i přiměřená izolace zvuku ať už ven nebo i dovnitř. I v této oblasti jsou na tom tyto sluchátka velmi dobře. Takže nebudete svojí hudbou nikoho rušit a taktéž ani nikdo nebude rozptylovat Vás. Ještě mi nedá nezmínit se o velikosti těchto sluchátek. Ta je na úrovni AKG K701, takže svojí velikostí se řadí ke svým velmi známým starším sourozencům.

Nepřehlédněte:
13x Slovenská premiéra na HIGH END SLOVAKIA 2011
     K 550-ky jdou nato, že jsou to velká domácí sluchátka, slušně vybudit už i mp3 přehrávačem střední třídy, sansou clip+. Ale je samozřejmé, že jejich vybuzení a plné využití, je závislé od kvality zařízení, ke kterým jsou sluchátka připojené. Takže, čím lepší zdroj, tím lepší zvuk. Např. z iPhone 4 už zněly famózně! A vlastně, mnohá sluchátka se přizpůsobují výrobkům firmy Apple. Je to velmi rozšířená a oblíbená značka, jejíž výrobky mají kvalitní a silný zvukový výstup. Takže tento celosvětový trend neobešel ani takovou slavnou firmu, jako je AKG.

AKG K550
Zvukový projev
     Tak a konečně jsme u zvuku. Zatím jsme se tedy dozvěděli, že jsou tato sluchátka nejen krásná, ale i velmi pohodlná. A co se zvuku týče, tak mohu prohlásit, že i z této stránky to firma AKG vzala docela vážně! Co zaujme na první dojem, je obrovský zvukový prostor, soundstage! Zároveň K550 nabízejí nejen pravo-levý, předo-zadní, ale i horno-dolní prostor! Ve zkratce, sluchátka nabízejí 3D prostor. I díky 3D zvukovému prostoru mají tato sluchátka velmi dobrou schopnost rozlišovat jednotlivé nástroje v prostoru. Ty si hrají to svoje a nepřekrývají se. Dále si K550 zachovávají i dobrou vzdušnost zvuku, až jakousi lehkost podání! Díky těmto "vychytávkám" opravdu nebudete mít pocit, že máte na uších uzavřená sluchátka! Velmi dobrá je i jejich dynamika a rychlost, až jsem byl překvapený, jakou rychlostí se dokázaly střídat jednotlivé zvuky a nástroje, bez jakéhokoliv zaváhání a náznaku slití dohromady! Dále tato sluchátka nabízejí výbornou detailnost a přesnost, takže netrpí žádnými zbytečnými dozvuky. Lidské hlasy znějí z těchto AKG-éček velmi dobře! Ať už jejich prokreslení, tak i jejich rozložení v prostoru!

     Celkovou charakteristiku zvuku AKG K550 bych označil jako chladnější, surovější a temnější, což je opak zábavného, svěžího a jasného cinkavého zvuku. Netřeba to ale brát za zlé, tyto sluchátka disponují výborným, přesným rychlým až studiovým zvukem! Vždyť ne nadarmo mají na mušli z vnější strany nápis "Reference Headphones", což vlastně znamená, že se mohou používat jako vzor.

Basy: Bas je u těchto sluchátek docela silný, ale na druhé straně je silný jen tam, kde si to nahrávka vyžaduje! Takže nečekejte žádné porta pro, které basují i tam, kde bas není! Bas je krásný, působivý, tvrdý a výborně prokreslený!
Středy: Na ty jsem četl i nějaký ten negativní názor, ale já jim jaksi nemám co vytknout! Jsou přesné a prokreslené, ale řekl bych, že jsou surovější, takové studiovější!
Výšky: Ty jsou velmi dobré, taktéž přesné, kulaté, pěkně prokreslené a hrají si pěkně to svoje. K těmto sluchátkům se patří napsat, že jsou vyrovnané, žádné pásmo nedominuje! Takže jsou to dost univerzální sluchátka, dají se na nich poslouchat snad všechny hudební styly. Více kolegů mi potvrdilo, když si na nich pouštěli svůj styl hudby, že jim tam nic nechybí, ať už bas, super podání hlasů, nástrojů, atd. Jak už je u mě zvykem, tak jsem si s nimi zahrál COD6 po síti. A výsledek? Hm, hraní bylo parádní, ať už reálné zvuky, mohutné výbuchy, tak i velmi dobrá lokalizace.

Nepřehlédněte:
Proč volíme sluchátka AKG a jsme s nimi spokojení?
Celkové hodnocení
     Podle mě mohou být tyto sluchátka pro některé z Vás konečná! AKG K 550, uzavřené sluchátka, které se zvukem blíží k otevřeným modelům. Působivý, rychlý, dynamický, přesný a věrný zvuk, ale také velké pohodlí Vás jistě dostane. Avšak jejich náklon k surovějšímu a temnějšímu podání nemusí být každému pochuti, ale v tom si musí každý rozumět sám. Jednoduše u mě jsou to špičková sluchátka a tečka.

Zdroj: hifisluchadla.sk
comments powered by Disqus