Infinity Cascade - Stoupání ke kvalitě

Infinity Cascade - Stoupání ke kvalitě

     S nástupem éry LCD a plazmových televizích přijímačů se na trhu začalo objevovat stále více reprosoustav, snažících se tvarem napodobit dietní rozměry plochých zobrazovačů. Jak ale zachovat štíhlou linii, ale zároveň zvukem nepřipomínat to, co leze ze sluchátka telefonu? Máte-li alespoň základní znalosti akustiky, jen těžko budete hledat odpověď na tuto otázku. S řešením tohoto dilematu přišli v roce 2006 pracovníci americké firmy Infinity, která je členem koncernu Harman. Na světové výstavě CES v Las Vegas  roku 2006 představili luxusní sérii reproduktorových soustav INFINITY s názvem CASCADE. Tento počin ohodnotila Asociacie spotřební elektroniky (CEA®) udělením ocenění za nejlepší technologii, inovacii a design. Takže, máte-li rozmazlené nejenom uši, ale i oči, nasledujácí řádky jsou určeny právě vám.
Série Cascade obsahuje sedm členů, označených jednoduše čísly; dvoupásmové reproduktorové soustavy Nine, Seven, Five, Three V, Three C a dva aktivní subwoofery - model Fifteen a Twelve. Modely 9, 3V a 3C obsahují dva středobasové měniče a jeden výškový měnič. Další dva modely Seven a Five jsou vybaveny jen jedním středobasem a jedním výškáčem. Kromě toho se reprosoustavy odlišují od sebe umístěním výškového měniče, velikostí, resp. způsobem uchycení přiloženého stojanu. „Devítka" a „sedmička" jsou posazeny na vysokých stojanech a měly by plnit funkci předních reprosoustav. „Pětka" dostala do vínku nižší stojan, takže ji můžete umístit na nábytek, resp. zavěsit na stěnu. „Trojka V" je též vybavená nižším stojanem nebo může viset na stěně. Konstrukčně totožná „trojka C" se umisťuje vodorovně pod nebo nad televizní přijímač jako centrální reprosoustava domácího kina.

     Zvláštní kapitolou jsou aktivní subwoofery: menší, „jen" 19 kg Twelve s výkonem 300 W a odrostlý bratr Fifteen, který se pyšní šířkou až 94 cm a úctyhodnou hmotností 44,5 kg! Rozměrům a hmotnosti odpovídá i výkon - 800 W.     Čím je tedy rodinka Infinity Cascade vyjímečná a co ji posouvá do vyšší ligy domácího kina? Jako první vás upoutá elegantní, štíhlý design se značně nadstandardní kvalitou zpracování. Ať je Cascade oděná do třešňového kabátu nebo do elegantního černého vysokého klavírního laku, vždy jí to stejně svědčí. Výrobce oprávněně doufal, že touto sérií osloví i hezčí polovinu lidstva. Tělo reprosoustav je z masivního pevného plastu, stojany tvoří těžké kovové odlitky, zabezpečující dobrou stabilitu reprosoustav. Všechny terminály jsou pozlacené a umožňují též zapojení bi-wiring. Jelikož se předpokladá i blízké umístění k televizním přijímači, všechny reprosoustavy jsou magneticky stíněné.

     Podle odborné veřejnosti je hlavním přínosem reproduktorové série Infinity Cascade nová technologie, kterou v sobě ukrývají. Pravda, neskrývají ji vždy, nebo jakési krycí roletky, jejichž úkolem je zakrýt přední stěny reprosoustav, jsou též přibalené. Je jen na vás, zda je použijete. V případě „nahoře bez" vás ihned upoutá zvláštní plochý měnič, vyvinutý speciálně pro tuto sérii. Membránu měniče tvoří plochý panel s gumovým závěsem a sérií prolisů. Na zadní straně membrány jsou dvě dlouhé, úzké cívky, které s ní hýbou v magnetickém poli. Panel nese označení MRS™ - Maximum Radiating Surface™. Rozměry panelu jsou vždy stejné: 197 mm x 85 mm. Výškový reproduktor tvoří kalotka s průměrem 25 mm. Zajímavý je i materiál, ze kterého jsou membrány obou měničů zhotovené: ve středu se nachází tenká keramická vrstva, zvenku potažená tenoučkými vrstvičkami hliníku. Takováto sendvičová konstrukcie zaručuje, že membrána je lehoučká jako papír, a přitom extrémně pevná. Nemění svůj tvar ani při velké dynamice reprodukce. Použitá technologie je známá pod označením CMMD® -   Ceramic Metal Matnx Diaphragm® a firma Infinity jí doposud používala jen při konstrukci výškových reproduktorů.

   Moderní technologie jsou sice zajímavé, ale podstatný by měl být výsledek -  zvuk. Jestli se řadíte mezi audiofily, určitě budete k poslechu přistupovat s názorem, že „něco takového předsi nemůže hrát!" Navíc je Cascade sestava určená především pro multikanálovou reprodukci v domácím kině. Jak si však poradí se stereofonní reprodukcí, navíc na úvod bez subwooferu? Počáteční nedůvěru překonáte velmi rychle a brzy budete uznale pokyvovat hlavou. Nejdříve vás upoutají velmi dobré středy. Výšek je dost, a co basy? I když je jasné, že Cascade mají hrát jednoznačně se subwooferom, překvapivě jsou tam, a to i v celkem slušném objemu. Výrobce udává spodní frekvenci větších reprosoustav 80 Hz, při menších je to 100 Hz v pásmu +3 dB. Tyto hodnoty určitě s přehledem splňují nejen na papíru. Pro plnohodnotný zvuk však, samozřejmě, počítejte s podporou subwooferu i ve stereoreprodukci. Této skutečnosti se však netřeba bát. Subwoofery této sestavy nejsou předurčeny jen na dělání hluku, ale i na reprodukci hudebních nástrojů. Dělící frekvenci a hlasitost subwooferu můžete nastavit pomocí speciality firmy Infinity - tzv. systémem R. A B. O. S. (Room Adaplive Bass Optimization System). K subwooferům je přiložený měřící mikrofón - umožňuje zkontrolovat akustiku místnosti na nízkých frekvencích a pomůže zjistit kritické rezonanční frekvencee místnosti. Pomocí potenciometrů na zadní straně nastavíte potřebný útlum a zbavíte se tak nežádoucího dunění. Jestli se vám nechce absolvovat poměrně složité nastavení R. A. B. O. S., můžete systém jednoduše vypnout a spolehnout se jen na svoje uši. Doporučuji dodržet zásadu - slyšet má být jen bas, ale přítomnost subwooferu nemáte ani registrovat. Navíc vám směrem dolu orientovaný měnič subwooferu nezpůsobí zbytečné váření prachu v bytě, prochladnutí dolních končetin a sousedské neshody. Při takovémto nastavení je zvuk Cascade mimořádně homogenní. Budete se těšit z výborných středů, neagresivních výšek a nenásilného basu. Překvapivý je zejména prostor. Zvuk jakoby nevycházel z reprosoustav, ale ze širokého prostoru okolo nich, pričemž tu nemáte pocit, že takovýto prostor je vytvářený uměle, pomocí různých fázových posunů. Reprosoustavy jsou jednoduše najednou pryč, zůstane jen hudba. Reprodukce je mimořádně vzdušná, muzikální, jemná, velmi příjemná. Takováto reprodukce nepřekáží  ani při  prezentaci rôznych rokových či metalových divočin. Ještě i tady zůstávají nástroje dobře separované, neslévají se do zvukové „koule". Charakter zvuku se přitom nemění ani při větších hlasitostech. Obdivuhodně svědčí Cascade dokonce i symfonický orchestr! V kategorii „designovek" vskutku nečekané. Podle výrobce má největší podíl na výborné reprodukci inovativní středobasový panel MRS™, díky svojí úplně rovné membráně rozkmitává vzduch v celé ploše současně. To má za následek výborné zfázování zvukových vln a následně velmi homognní reprodukci. Musím potvrdit - plochý MRS™ panel hraje skutečně jinak než měniče klasického tvaru.

     Po důkladném proklepnutí sestavy ve dvoukanálové reprodukcie se dá vcelku očekávat, že Infinity Cascade nezklame ani ve vícekanálové reprodukci. Reprodukce domácího kina je hlavním poslaním této sestavy: a tak jí v této činnosti opravdu není co vyčítat. Výborný prostor předních a zadních reprosoustav umocňuje i centrální reproduktor. Svojí úctyhodnou šiřkou téměř 80 cm velmi nezaostává za šířkou obrazu LCD a plazem s velkými uhloprříčkami. Díky tomu velmi reálně vykresluje dialogy na obrazovce a spolu s ostatnými reprosoustavami vytváří vynikajicí prostor. A to je hlavní úkol každé sestavy reproduktorů domácího kina. Výkonný a přitom přesný subwoofer vás vystraší vždy, když příjde v akčním filmu ta správná chvíle, potěší vás i při reprodukci hudebních DVD, skvěle reprodukuje nahrávky nových audio-formátů SACD a DVD audio. Charakter zvuku se oproti stereofonní reprodukci nemění - zůstává nadále velmi vzdušný a muzikální a nebojím se označit reprodukci za věrnou. Pro úplnou spokojenost i nejnáročnějších audiofilů doporučuji použít jako přední reproduktory Cascade Nine ve větších prostorách.

     Kvalita reprodukce přesvědčuje, že Infinity Cascade se od většiny konkurence neodlišuje jen cenou, ale současně kvalitou vyhotovení a vynikajicím zvukem. Můžeme být jen rádi, že díky DSI Czech, zastupující značku Infinity  na českém trhu, si zvuk Cascade mohou vychutnat i čeští zákazníci.

Zdroj: Blokbaster marec 2007
comments powered by Disqus