Harman Kardon TC30 – tlačítka, kterými ovládnete svět

Harman Kardon TC30 – tlačítka, kterými ovládnete svět

     Čím více techniky ve svém obýváku máte, tím více dálkových ovladačů potřebujete na její zvládnutí. Přítěží nemusí být jejich počet, ale skutečnost, že pro to, abyste se podívali na televizní program, musíte sáhnout po několika současně. Je potřeba zapnout digitální satelit, televizní přijímač, reciever a k tomu třeba ještě navolit správné vstupy. Vše je však možné uskutečnit jediným tlačítkem.

Namísto příkazů aktivity
     Dálkový ovladač Take Control 30 z nabídky společnosti Harman Kardon řeší každodenní rutinu prostřednictvím tlačítkových aktivit. Můžete zapomenout na to, abyste ovládali každé ze zařízení samostatně prostřednictvím příkazů. Jakmile si dopředu nakonfigurujete všechny běžné úkoly pomocí softwaru ve svém počítači, stačí, abyste pro požadovaný výsledek stlačili na ovladači jediné tlačítko, vedle kterého je obrázek úkolu, který chcete uskutečnit.
Čím více techniky ve svém obýváku máte, tím více dálkových ovladačů potřebujete na její zvládnutí. Přítěží nemusí být jejich počet, ale skutečnost, že pro to, abyste se podívali na televizní program, musíte sáhnout po několika současně. Je potřeba zapnout digitální satelit, televizní přijímač, reciever a k tomu třeba ještě navolit správné vstupy. Vše je však možné uskutečnit jediným tlačítkem.
Namísto příkazů aktivity Dálkový ovladač Take Control 30 z nabídky společnosti Harman Kardon řeší každodenní rutinu prostřednictvím tlačítkových aktivit. Můžete zapomenout na to, abyste ovládali každé ze zařízení samostatně prostřednictvím příkazů. Jakmile si dopředu nakonfigurujete všechny bežné úkoly pomocí softwaru ve svém počítači, stačí abyste pak pro požadovaný výsledek zmáčkli na ovladači jediné tlačítko, vedle kterého je obrázek úkolu, který chcete uskutečnit.

    Z původních příkazů zapnout, přepnout a nastavit, které jste vysílali ke konkrétním spotřebičům se jediným stlačením vyšle sekvence příkazů, ze kterých si každé zařízení zvolí ty svoje. Vaší mega-aparaturu dokáže s tímto pomocníkem ovládat i dítě – bez jakýchkoliv zkušeností či znalostí. O pohodlí nemluvě.

     Take Control 30 není jen programovatelný univerzální ovladač, který uklidí váš konferenční stůl tím, že dokáže emulovat kódy vysílané ostatními ovladači. Pomůže vám i s automatizací, budete-li v úzkých, má pro vás připravenu i nápovědu. Dokáže dokonce zjistit, kdy jeho služby potřebujete. Má zabudovaný polohový snímač, takže jakmile ho vezmete do rukou, jeho displej se aktivuje, aby byl připravený pro použití.

Centrální ovladač pro celou domácnost
     Výhodou TC 30 je, že vás neomezí v počtu zařízení, které jím chcete ovládat. Díky stránkovanému displeji, který současně zobrazuje 8 úkolů nebo příkazů můžete do jediného ovladače vtěsnat ovládání desítek či stovek zařízení. Současná databáze obsahuje desetitisíce zařízení – od obývákové aparatury, přes notebooky, fotoaparáty, projektory, bytová zařízení až po průmyslová řešení pro automatizaci.

     Po té, co Logitech uvedl do oběhu nemalé množství ovládačů z řady Harmony a všechny při konfigurování využívají aplikaci propojenou s internetem, databáze příkazů se neustále rozrůstá a najdete v ní i exotické, méně frekventované systémy.

Tlačítek není více, než je třeba
     Aby bylo ovládání co nejjednodušší, výrobce kompenzoval ustálený počet tlačítek velkým barevným displejem, který přiřaďuje funkce osmi mikrospínačům. Právě jejich prostřednictvím spouštíte jednotlivé aktivity nebo volíte zřídkavější příkazy. Plastová tlačítka, která tvoří obrubu displeje, sice nejsou pro ovládání nejpohodlnější, svojí úlohu však plní v plném rozsahu. Dotykový displej byste ocenili více.

     Abyste mohli bez omezení ovládat svůj televizní přijímač či HD rekordér, je potřeba, aby byl zajištěný přímý přístup k nejpoužívanějším tlačítkám místo toho, abyste museli jednotlivé funkce volit prostřednictvím menu. Kombinace gumových podsvícených tlačítek s plastovými mikrospínači odráží frekventovanost jejich používání. Tam, kde se vyžaduje trvanlivost, nastoupily plasty, tam, kde je potřebné dosáhnout pohodlí, tam najdete membránovou gumovou klávesnici.

     Tělo dálkového ovladače je tvarované tak, aby vám pohodlně vklouzl do ruky. I tak ho vzhledem na jeho 23 centimetrovou délku budete muset v ruce posouvat, abyste dosáhli na všechny tlačítka, které potřebujete. Obsluha je intuitivní a přirozená, lokalizace firmwaru by však na škodu nebyla. Budete se muset spokojit s jedním ze čtyř světových jazyků.

Napájení šité na míru
     Jelikož displej a podsvícení tlačítek vyžadují více energie než běžné ovladače, výrobce se rozhodl pro napájení použít Li-Ion akumulátor, který je možné v případě opotřebování vyměnit za druhý.

     Abyste však nemuseli používat pro načerpání energie nepraktickou nabíječku, součástí dodávky je i elegantní nabíjecí stanice, do které stačí ovladač položit. Průběžné nabíjení není nutností, energie vám vystačí na několik týdnů používání. Nabíjecí podstavec je elegantně zpracovaný, takže doplní svým designem krásu vašeho interiéru.

     Výrobce neopomenul ani na to, že v případě selhání baterií nebudete vyčkávat se zapnutím vašeho oblíbeného seriálu. Ovladač pracuje i tehdy,  je-li položený do základny a navíc dokáže načerpat startovací energii pro provoz už za několik desítek vteřin.

Programování přes počítač, bez internetu jste ztraceni
     Zvláštností tohoto ovladače je, že se při jeho programování neobejdete bez počítače. Dokonce ani bez internetu. Po nainstalování obslužné aplikace budete připojení k serveru, kde si musíte vytvořit uživatelský účet. Váš profil a nastavení ovladače se uloží na internet, abyste jej mohli kdykoliv využit. Druhou příčinou, proč je připojení k internetu nutností je, že se na něm nachází databáze kódů pro ovládání jednotlivých zařízení.

     Hned pro začátek je potřebné vědět, že pro naprogramování ovladače si musíte vyhradit aspoň hodinu času. Aplikace prostřednictvím které se ovladač programuje, má trochu netypické ovládání a po vložení seznamu techniky, kterou máte doma, vás zahrne otázkami, na které musíte správně odpovědět. Jen tak bude seznam aktivit sestavený správně, abyste získali představu, co budete sestavovat při dalších sezeních u PC.

     Objem přenášených dat není velký, co však zamrzí je skutečnost, že data se do ovladače přenášejí desítky vteřin. Výrobce zvolil komunikační profil HID, existují běžněji používané technologie, které by proces urychlily.

     Brilantně je naopak řešený výběr řídících kódů. Jestliže se v databázi modelové označení zařízení nenachází, do snímacího senzoru naklikáte původním dálkovým ovladačem několik základních příkazů a software v databázi vyhledá, o co by mohlo jít. Zjistíte tak například, že LCD televizor Prestigio dokážete ovládat povely, které přijímají LCD monitory s TV tunerem značky HP.

     Možná si kladete otázku, proč trvá konfigurace tak dlouho. To proto, že musíte popsat, jakým způsobem máte jednotlivá zařízení propojená, a které vstupy a výstupy je potřeba aktivovat pro dosažení potřebných výsledků. Pro sestavení profilu musí ovladač vědět, co všechno je potřeba udělat například pro sledování DVD titulu. Máte-li několik televizních přijímačů v domácnosti a ve výzbroji máte i projektor, software potřebuje vědět, která obrazovka bude pro přehrávání filmů aktivní, kterou cestou bude na výstup dopravený zvuk, které spotrebiče musí být zapnuté a co má být jakým způsobem nastavené. Jediné tlačítko tak dokáže při projekci třeba i zatáhnout závěsy. 


     Člověk získává na chvíli pocit, že se stává otrokem svého ovladače – avšak jen do chvíle, než se na jeho displeji nezobrazí ikonky pro jednotlivé aktivity. Abyste zesynchronizovali všechny akce tak, jak si to představujete, zabere to nějaký čas.

Aktivity i funkce – jak si vyberete
     Ovládání spotřebičů systémem aktivit není nevyhnutelné. Ovladač dokáže pracovat i v jednodušším režimu. Kliknutím na tlačítko „devices“ se vám zobrazí seznam vaší techniky a po zvolení konkrétního zařízení se na displeji zobrazí všechny jeho funkce. Na několika podstránkách najdete vše, co dokážete ovládat i přesto, že tlačítek pro přímý přístup k funkcím na ovladači nebude tolik, kolik byste potřebovali. 

     Jestli byste však měli kvůli každému spotřebiči přepínat pomocí menu ten, který je aktivní, potom je opravdu lepší nadefinovat si aktivity a určit, které ze zařízení zůstane po spuštění skriptu příkazů aktivní.

     Univerzální ovladač Total Control 30 je určený pro náročného uživatele, který má dokonalý přehled o svojí domácí aparatuře a dokáže pomocí obslužného softwaru navrhnout pravidla pro aktivity tak, aby dosáhl kýženého výsledku. Správně nakonfigurovaný ovladač dokáže podstatně zautomatizovat ovládání desítky zařízení,  chcete-li však jen zkonsolidovat tři ovladače od bežných zařízení do jednoho, porozhlédněte se po jednodušší a pohodlnější alternativě.

Zdroj:
pc.sme.sk
comments powered by Disqus