Novinky od harman/kardon

Novinky od harman/kardon

     Značku Harman Kardon zná určitě každý, kdo pronikl do světa hi-fi a home cinema. Tato firma si svým osobitým přístupem k designu či zvukové kvalitě získala nejednoho příznivce. A není se čemu divit, testy a představení jen potvrzují, že se nejedná jen o mýtus, ale o reálné vlastnosti.
Na tento rok je připraveno hned několik zajímavých novinek. Nový design však nezapře svůj původ v dosavadních modelech, a tak je hned na první pohled jasně identifikovatelný. Decentní panel je u každého přístroje dělený na horní – tmavě lesklou část s displejem a spodní – v decentní tmavě eloxované povrchové úpravě. Na rozhraní se ukrývají nenápadné ovládací prvky, protože maximum ovládání je v praxi i tak přes dálkové ovládání. U AV přijímačů, pro domácí kina či stereo produkci, je třeba ještě zmínit jeden zajímavý fakt ohledně technických parametrů. Pokud celá konkurence doslova uměle nahání Watty v technických údajích, a prsí se sto a více Wattovými zesilovači do 7 kanálů, tak v dokumentaci Harman Kardon najdete bez problémů údaj o polovinu nižší. Ne že by to byl záměr, ale důvodem je úplně jiný přístup k řešení a konstrukci koncového stupně. Maximální výkon není až tak důležitý, jako způsob a čas, jakým ho dokážeme dosáhnout. K lepší představě poslouží jejich firemní údaj HCC (High Current Capability), který udává, jaký proud je zdroj schopný okamžitě dodat . Standardem u nižší řady je proud +/-25 Ampér, vše vyšší už označuje střední třídu. V praxi to znamená, že jakmile se v hudebním podání objeví dynamická špička, tak koncový stupeň nemá problém pokrýt tuto špičku energií ze zdroje. V konečném důsledku je výsledkem velmi dynamické a nezkreslené podání i v těch nejvyšších hlasitostech. Proto, jestli si vybíráte nový Harman Kardon,  zaměřte se i na tento údaj. Jako první si z kompletní produktové řady představíme novinky z oblasti vícekanálového domácího kina.


AV přijímač AVR 355 a AVR 255
     Nové a propracovanější modely jsou připraveny ozvučit domácí kino i u náročnějších posluchačů. Základem je ozvučení 7.1, to znamená, že kromě dvou surroundů se přidávají ješte dva kanály „back surround“, které přesněji lokalizují zvukovou scénu za posluchačem. Jestli Vám ale stačí klasických 5.1 kanálů, tak potom zbylé dva reproduktory můžete zapojit do druhé místnosti v režimu multiroom. Výkonově jsme u těchto dvou přístrojů na úrovni 70/65 Watt (AVR 355/255) na kanál v režimu stereo a 55/50 Watt pro trvalý výkon v režimu sedmi kanálů. A to vše jsou parametry do 8 ohmové zátěže a při minimálním zkreslení jen 0,07% THD. Už zmiňovaný HCC, což je ve volném překladu hodnota okamžitého proudu ze zdroje, je u obou modelů na hranici +/-35 Ampér. Další zajímavostí koncových stupňů je ultra široké přenosové pásmo, které  začíná od 10 Hz a končí  až u neuvěřitelných 100 kHz. Efektový zvukový digitální procesor „Cirrus Logic 32-bit“ zabezpečuje kromě jiného dekódování i takového formátu, jakým je Dolby TrueHD, DTS-HD nebo Dolby Digital Plus. K preciznímu zvukovému nastavení poslouží celá řada funkcí, ke kterým patří EzSet/EQ s mnohými možnostmi zvukových korekcí. Zpracování obrazu je plně v režii speciálního firemního video procesingu s názvem „Faroudja DCDi Cinema“, který zpracovává obraz až do 1080p. Proto ani nikoho nepřekvapí, že konektivita je zabezpečená prostřednictvím nejmodernějšího HDMI 1.3 a s 12-bitovou barenou hloubkou v podobě třech vstupů a jednoho vstupu pro moderní zobrazovací panel. Když už jsme u konektivity, tak kompletní propojovací obraz je rozšířený i o 7.1 linkové výstupy pro použití externích koncových stupňů, či v případě AVR 355 o konektor A-BUS pro multiroom Zone II, jakož i připojení iPod přehrávače prostřednictvím speciálního konektoru. 


DVD 39, DVD 49
     K výše představené dvojici AV přijímačů nebude nic lépe pasovat, než nové firemní DVD přehrávače. Designové SLIM přehrávače jsou opět v duchu firemní identity dělené na horní tmavý pás s displejem a spodní eloxovaný pás. Tyto přehrávače dokáží zpracovat optické disky CD a DVD (DVD/Video, DVD/Audio), z toho některé se soubory typu MP3, WMA, JPEG a Kodak Picture. Bonusem je přehrávání DivX Ultra. Konektivita je zabezpečená HDMI 1.2a výstupem se signálem 720p až 1080p. Na zadním panelu se nachází i šesti kanálový výstup DVD-Audio pro externí DVD/A dekodér.
Vyšší model DVD 49 má možnosti ještě širší, protože k přehrávání DVD-Audio se přidává i přehrávání formátu SACD. Konektivita je rozšířená front USB konektorem, přes který je možné přehrávat příslušné AV soubory. A to ještě není vše. Univerzálnost dovádí téměř do dokonalosti čtveřice slotů pro karty SD, MMC, Memory Stick a CompactFlash. Intuitivní ovládání přes obrazovku už jen dotváří celkově velmi dobrý obraz o tomto přístroji.

Nepřehlédněte:
Good bye kabel

Stereo přijímače HK 3490 a HK 3390
     Abychom dnes nezůstali jen u mnohokanálových domácích instalací, přinášíme představení i v oblasti stereo. Dva nové stereo přijímače, jako i dva nové CD přehrávače a zesilovač k tomu, opět tvoří vhodnou vzájemnou kombinaci pro zvukově orientované klasiky, kde stačí dva kanály, ale zato nesmí chybět například  vstup pro gramofón. Výkony nám poskočily na vyšší úroveň, protože už se nedělí mezi sedm kanálů. Proto dosáhly pozoruhodných 120/80 W (3490/3390) na kanál při 8 Ohmové zátěži a minimálního zkreslení 0,08 % THD. A to nejsou nijak malé hodnoty, protože parametr HCC je tentokrát až +/-45 Ampérů (+/-42 Amp. pro HK 3390). Z toho se dá jednoznačně vyčíst snaha o skutečně nekompromisní a dynamicky velmi silné podání. Šířka pásma je na velmi vysoké úrovni, protože opět začíná už na 10 Hz a končí až u hodnoty 110 kHz. Už zmíněné vysoce kvalitní gramofonové vstupy zpracovávají nízko úrovňový signál z MM přenosky. Ani video signál však nezůstane za branami těchto přijímačů, protože oba mají k dispozici přepínání i čtveřice video kompozitních vstupů. Navíc model HK 3490 dokáže vytvořit virtuální kino za pomoci funkcí „Dolby Virtual Speakers“ a „Dolby Headpones“. A když už zmiňujeme rozdíly, tak tento vyšší model je vybavený i konektorem k připojení externího iPod přehrávače.


Stereo zesilovač HK 980
     Jestli chcete svojí snahu o kvalitní stereo za rozumnou cenu dovést do dokonalosti, tak potom jednoznačně doporučujeme HK 980 jako odpověď. I přes nenápadných 2 x 80 Wattů tu jde o skutečného svalovce, protože hodnota HCC (High Current Capability) dosáhla těžko představitelných +/- 80 Ampér. A to nikoliv ve špičce či v nějakém krátkém časovém okamžiku. Toto se dosahuje v trvalém režimu (!!). Proto se dá očekávat mimořádná dynamika, kontrola a suverenita nad celým pásmem. Už podstatně nižší hodnoty HCC u AV přijímačů přinášejí dostatečnou kontrolu nad pásmem, takže v tomto případě to musí zesilovač zvládat s velkou rezervou. Designově, z pohledu dnes představených novinek, opět klasika s decentním a technicky velmi čistým designem. Konektivita je v tomto případě řešená čistě stereo, a to v podobě šesti vstupů, dvou výstupů na nahrávaní a jedním párem gramofonového vstupu pro MM přenosky. Dva linkové výstupy jsou k dispozici pro externí koncové stupně. Jako poslední důkaz o přípravě pro opravdu těžké nasazení v oblasti hi-fi poslouží masivní výstupní svorky, do kterých je možné uchytit kabel až do průřezu 10 mm2.


CD přehrávač HD 990
     Aby už portfolio novinek Harman Kardon bylo vskutku kompletní, tak si na závěr představíme CD přehrávač HD 990. I když se může zdát, že na poli CD přehrávačů už není co zlepšovat, tak opak je pravdou. Důkazem je právě HD 990, protože obsahuje velmi sofistikované zpracování nasnímaného signálu. Nový převodník čtvrté generace Real-Time Linear Smoothing (RTLS III) zabezpečuje zvuk bohatý na množství detailů s prostorovou šířkou, jakou konkurence může jen závidět. Přístroj zpracovává i data zkomprimovaná ve formátu MP3. Zvukové zpracování signálu je podle tvůrců natolik inovativní a propracované, že si dovolili do tohoto přístroje zabudovat i digitální vstupy pro zpracování signálu z externího zdroje a přitom garantují až dramatické zlepšení kvality signálu. To už samo o sobě svědčí o vysoké technické úrovni přístroje. A to ještě není vše. Jestli vám doposud u CD přehrávačů v této třídě chyběly symetrické XLR výstupy, tak tady je najdete. Stejně jako výstupní konektor HRS (high-resolution synchronization) pro synchronizaci s externím zařízením pomocí dodávaného kabelu. Tyto obě „vychytávky“ jsou však známé spíše z profesionální hudební oblasti.


Závěr
     Nikdy není nic tak dokonalé, aby se to nedalo vylepšit. Asi něco podobného zaznělo před inovací aktuálně prodávaných přístrojů od firmy Harman Kardon. Možná i díky tomu se podařilo v nové typové řadě posunout o něco dále výbavu, zpracování a parametry. Nabídka je natolik širokospektrální, že každý, kdo uvažuje o ozvučení nezůstane bez možnosti  vybrat si z nabídky. Ať už je to na jedné straně zástánce tvrdé a nekompromisní stereo linie, anebo na straně druhé fanoušek mnohých efektových kanálů a digitálních zvukových procesorů. Každému se dostane svého, čímž vyřeší základ ozvučení na dlouhé roky dopředu. A podle předcházejících ohlasů to bude plně uspokojivé řešení.

Nepřehlédněte:
Omni série - bez kabelů prosím
comments powered by Disqus