Jak nakupovat reproduktory?

Jak nakupovat reproduktory?

     Chcete-li mít v autě dobrý zvuk, musíte mít v první řade dobré reproduktory. Určitě si ještě pamatujete, jak vás při koupi auta oslňoval prodavač počtem reproduktorů, které automobilka umístila do vašeho miláčka. Po krátkém čase jste však rychlo prišli na to, že tování reproduktory jsou vhodné akorát tak na oznamování dopravních zpráv. A tak nastal čas na změnu. Vaše uši si dobré reproduktory určitě zaslouží.
nbsp;    Úkolem reproduktoru je přeměna elektrické energie na akustickou. A to v téměř v celém slyšitelném pásmu frekvencí, čili v rozmezí od 20 Hz do 20 000 Hz. Vyžaduje se přitom vysoký dynamický rozsah a nízká míra zkreslení reprodukce. A aby toho nebylo málo, dalším požadavkem je ještě vysoká odolnost vůči drsným klimatickým podmínkám (velké teplotní rozdíly, vlhkost, otřesy atd). Z toho vyplývá, že na reproduktory do auta se kladou velmi vysoké nároky.

Rozměry
     Už v 70. letech výrobci zavedli typizované rozměry reproduktorů, které měly ulehčit jejich instalaci. Doposud se tak reproduktory vyrábějí se standardizovanými průměry koše 8, 10, 13, 16,5 cm a ovály 10 x 15, 13 x 18, 16 x 23 cm. Kromě těchto bežných velikostí najdete v nabídce výrobců i atypické velikosti s průměrem 17, anebo dokonce 20 cm. Takže prvním parametrem při koupi reproduktorů, který musíte znát, je rozměr. Dalším neméně důležitým údajem je montážní hloubka, tedy jak hluboko reproduktor zasahuje pod montážní rovinu, na které je uchycený. 

     Montujete-li reproduktor do dveří, neměl by překážet při stahování okna a podobně. Například u běžných 16,5 cm reproduktorů se montážní hloubka pohybuje okolo 63 mm. Máte-li však například fabii, tak bez náročných úprav vnitřního krytu dveří namontujete, leda že byste  okno otvírali do poloviny.

     Pro takovéto případy některé firmy vyrábí speciální verze s menší montážní hloubkou, která se u 16,5 cm reproduktorů pohybuje okolo 45 mm. Řešením je použití malého, ale účinného neodýmiového magnetu a úprava pohonného systému, případně přesunutí magnetu před membránu. Kromě vyšší ceny oproti běžným verzím je handicapem horší kvalita reprodukce.

Kappa 462.7cfpPočet pásem
     Nikde na světe se zatím nepodařilo vyrobit reproduktor, který by dokázal kvalitně pracovat v celém slyšitelném pásmu. Proto se celé pásmo rozděluje na dva a více reproduktorů, přičemž každý z nich přenáší jen určitou část spektra. O vhodné rozdělení signálu se stará více méně komplikovaná výhybka. Nejběžnější jsou dvou pásmové reproduktory, kde má reprodukci vysokých frekvencí na starosti výškový reproduktor. Průměr membrány se obvykle pohybuje od 13 až po 25 mm. U nejlevnějších modelů tvoří membránu kombinace kuželu a kulového vrchlíku, u nejlepších je to výhradně kulový vrchlík (angl. dome). Polokulatý tvar je náročnější na výrobu, ale poskytuje výrazně menší směrovost vyzařování vysokých frekvencí a větší pevnost. Dělicí frekvence výhybky mezi středobasovým a výškovým reproduktorem se pohybuje od 2,5 - 5 kHz. Nejlevnější reproduktory používají jednoduchou výhybku jen pro výškový reproduktor, která slouži přednostně jako ochrana před přetížením. Středobasový reproduktor se připojuje přímo na zesilovač a výrobce se spoléhá na přirozený pokles na vyšších frekvencích. 5trmosti výhybek se pohybují od 6 do 24 dB na oktávu. Není možné všeobecně říci, jaký typ výhybky je nejlepší, vždy to závisí na vlastnostech použitých reproduktorů. Výškový reproduktor může být umístěný v ose kmitací cívky středobasového reproduktoru - tuto kombinaci nazýváme i koaxiální reproduktor. Je-li však vyrobený jako samostatný měnič, jde většinou o komponentní systém. Koaxiální reproduktory se až na vyjímky nacházejí většinou v nižších cenových relacích, kvalita výškového měniče je taktéž většinou nižší. Výhybka se omezuje jen na kondenzátor před výškovým reproduktorem. Koaxiální reproduktory se především uplatní u jednodušších montáží, kde se neuvažuje o samostatném umístění výškového reproduktoru. Jejich výhodou je nižší cena a jednodušší instalace. U koaxiálních oválných reproduktorů s velikostí 16 x 23 cm se vzhledem k velké ploše membrány používají i 3-pásmová řešení. V tom případě se před membránou nachází jednoduchý výškový a středový reproduktor. Velkou výhodou komponentních systémů je možnost instalace výškového reproduktoru na akusticky vhodnější místo než středobasový měnič a možnost nasměrovat jej na posluchače. Výhybka je umístěná v samostatné škatulce a zpravidla umožňuje přizpůsobení úrovně hlasitosti výškového reproduktoru.

Pár slov ke konstrukci
     Reproduktory do auta se nijak zvlášť neliší konstrukcí od ostatních reproduktorů. Koš tvoří většinou výlisek z ocelového plechu, při vyšších sériích se používá pod tlakem odlévaný hliník a jeho slitiny. Dostupné jsou však i výlisky z různých plastů, plněné minerálními vlákny. Odlévaný koš zabezpečuje lepší stabilitu a zároveň i lepší rozptyl tepla z pohonného systému. Magnety se používají klasické feritové, pro úsporu místa ale i neodymiové, případně jejich kombinace. Neodymium je asi 10x silnější než ferit, ale současně je méně stabilní při zahřátí. Membrány najdeme klasické papírové, impregnované lakem; kovové (hliník); polypropylenové (různé druhy vláken) a množství jejich kombinaci. Na závěsy membrán se používá butylová guma, ošetřená proti vlivu UV záření, ale i různé pěnové materiály. Přípojné konektory jsou řešené klasickými plochými Fast-On konektory, pružinovými kontakty, ale i šroubovacími terminály. Cívka je nejčastěji vyrobená z měděného drátu, někteří výrobci však kvůli úspoře hmotnosti používají hliníkový drát šestiúhelníkového průřezu, který umožňuje nejtěsnější navinutí. Navinutá je na jádru z tenkého hliníkového plechu anebo fólii z Kaptonu. Kapton je tmavočervený poloprůsvitný plast s vysokou tepelnou odolností. Používá se hlavně proto, že při nadměrném zatížení kostra cívky narazí na pólový nástavec, nezdeformuje se trvale jako hliník a cívka nezačne dřít v magnetické štěrbine.

Kappa 60.7cs     Jelikož i u reproduktorů existuje velké množství rozdílných konstrukčních přístupů, jejich kvalitu nelze posuzovat podle vzhledu. Velikost magnetu vyhotovení koše, materiál membrány anebo pevnost závěsu ještě nic neříká o tom, jak bude ten který reproduktor hrát ve vašem automobilu. Mnohokrát nevině vypadající reproduktor s papírovou membránou s normálním magnetem, plechovým košem a obyčejným příkonem nabídne lepší zvuk než futuristické monstrum z exotických materiálů. Cílený dlouholetý vývoj špičkových výrobců nenahradí žádný módní výstřelek ani masivní reklamní kampaň. Nejlepším způsobem, jak si vybrat vhodný reproduktor, je poslechnout si ho.

     V automobilu není mnoho míst, kam můžete umístit reproduktory. Přední reproduktory se nejčastěji umisťují do dveří dolu do míst, kde byly namontované původní reproduktory. Toto místo z akustického hlediska není zdaleka nejšťastnější,  pokud nebudete akceptovat rozsáhlé zásahy do interiéru a množství práce s předěláním vnitřního krytu dveří anebo palubní desky, jiná možnost vám ale nezbývá.  Ale i tak je jejich výměna dost komplikovaná, jen málokterá automobilka totiž v současnosti dodržuje normované rozměry otvorů. Samozřejmě, nesmíte zapomenout ani na ochranu proti stékající vodě. Výškové reproduktory by měly být umístěny tak, aby vytvářely co nejpřirozenější zvukovou scénu. Umístit je můžete na palubní desku pod sklo, anebo nahoru dopředu do dveří. Umístění je třeba dopředu vyzkoušet. Zadní reproduktory se používají hlavně pro vyplnění zadního zvukového pole. Jestli nepoužijete subwoofer, kompenzujte ho oválnými reproduktory na posilnění hlubokých tónů. Nejlepším místem je vyztužené plató. Pokud bude dobře utěsněné, vznikne v kufru ozvučnice, potřebná pro jejich správné fungování. Kvalitu výsledného zvuku ovlivní kromě samotných reproduktorů i kvalita ostatních komponentů jako rádio, zesilovač a hlavně instalace reproduktorů. Ani ten nejlepší reproduktor - pokud pracuje v akustickém zkratu anebo je pohyblivý - nezabezpečí dobrý zvuk. Takže samozřejmostí by mělo být vytlumení plechů, pevné MDF podložky a utěsnění prostoru před a za reproduktorem. Na závěr jen dodám, že důležitým faktorem je i kabeláž. Proto nezapomínejte i na požadovanou kvalitu kabelů.

     A už jen malá rada na závěr: Věřte vlastním uším a kupte si takový reproduktor, který vyhovuje vám, ne kamarádovi anebo prodejci, který se vám ho snaží prodat. A hlavně, reproduktory si kupujete na to, abyste je poslouchali, takže jejich zvuk je až na prvním místě.
comments powered by Disqus