Michal Krajčík

Michal Krajčík

V súčasnosti najlepší slovenský orientačný bežec. 11 krát sa zúčastnil Majstrovstiev sveta.
Mišo Krajčík je jeden z najrešpektovanejších orienťákov a ako taký má čo povedať aj do hodnotení funkcionality GPS športtesterov.
1000 tréningových hodin s TomTom Runner
3117

1000 tréningových hodin s TomTom Runner

V únoru 2015 se ke mně díky spolupráci se Vzdy.cz dostaly první hodinky značky TomTom. Šlo o model Runner Cardio v černo-červeném provedení. Po krátkém seznamování sem si tyto GPS hodinky velmi oblíbil. Stali se součástí mých každodenních tréninkových, volnočasových a pracovních aktivit. Kromě zaznamenávání tréninkových jednotek sem je využíval i jako módní doplněk, budík a hodinky. Každé ráno a večer sem si zvykl pomocí nich změřit klidový tep, díky čemuž jsem měl aktuální informaci o stavu mého organismu. Na základě těchto hodnot naměřených přímo ze zápěstí sem mohl v případě výraznějších odchylek ihned modifikovat tréninkový proces a předejít tak možnému přetrénování nebo přicházající chorobě.
...přečíst celý článek
Zkvalitnění přípravy orientačního běžce se zaměřením na dlouhou trať
2360

Zkvalitnění přípravy orientačního běžce se zaměřením na dlouhou trať

I když orientační běh prochází výrazným vývojem, jedna individuální disciplína se s ním spojuje už od jeho začátků. První mistrovství světa v orientačním běhu se konala v roce 1966 ve Finském městě Fiskars. V té době se na mistrovstvích běhaly jen dvě disciplíny: štafety a individuální závody. Individuální závody měli v mužské kategorii délku 14,1 kilometru a ovládly je Skandinávci. Tyto závody by se podle pozdější kateoriazce daly nazvat klasickou tratí, která byla později pojmenována jako dlouhá trať (long distance). Formát dlouhé trati a stafet jeko jediných disciplín mistrovství světa v orientačním běhu se zachoval do roku 1991, kdy byla přidána nová disciplína - krátká trať.
...přečíst celý článek
Zkvalitnění přípravy orientačního běžce se zaměřením na sprint
3104

Zkvalitnění přípravy orientačního běžce se zaměřením na sprint

Orientační běh prošel v průběhu posledních desetiletí prudkým vývojem. Z disciplíny spojené s turistickými pochody, při kterých bylo třeba plnit na kontrolních stanovištích úkoly, se vyvinul moderní, dynamický sport. Razení na kontrole do papírových průkazů se změnilo na zaznamenávání přechodu elektronickým čipem, nejnovější už i bezkontaktním způsobem. Časové rozestupy mezi závodníky e výsledkové listině se výrazně zmenšily a výsledný čas se na světových akcích měří na desetiny sekundy. V předcházejícím článku jsme se zaměřili na přípravu orientačního běžce na lesní disciplíny. Dnes si popíšeme, jak zkvalitnit přípravu na nejmladší a nejdynamičtější disciplínu orientačního běhu - sprint. Na mistrovstvích světa se tato disciplína poprvé objevila v roce 2001 ve Finsku. Od minulého roku program mistrovství světa obohatila další sprintová disciplína - sprintová štafeta, kdy se štafety skládají ze dvou mužů a dvou žen.
...přečíst celý článek
Specifický intervalový trénink orientačního běžce s využitím GPS hodinek TomTom
3082

Specifický intervalový trénink orientačního běžce s využitím GPS hodinek TomTom

Jak říká známá sportovní moudrost: „Trénuj to, v čem závodíš“. Při aplikaci tohoto přístupu by se měl specifický trénink orientačního běžce odlišovat od tréninku klasického běžce – atleta. U elitních závodníků by měl být trénink modifikovaný i podle zaměření na konkrétní disciplínu orientačního běhu. Z hlediska odlišných fyzických a mapových nároků rozlišujeme při orientačním běhu čtyři základní disciplíny:
...přečíst celý článek