Harman/Kardon Esquire Mini – elegantní mini reproduktor a externí baterie v jednom

Harman/Kardon Esquire Mini – elegantní mini reproduktor a externí baterie v jednom

Přes nepřeberné množství Bluetooth reproduktorů najdete jen málo tak kompaktních, že by se vám vešly do kapsy. Není se čemu divit, s redukcí tloušťky reproduktorů ubývá zpravidla i kvalita a výsledkem je pak „středové“ peklo s mizernou výdrží a prakticky neposlouchatelným zvukem. O to větším překvapením je Esquire Mini od Harman/Kardon, který v mnoha ohledech rozbil mé předsudky o tenkých reproduktorech.
Esquire Mini je prakticky zmenšená verze verze H/K Esquire. Zatímco velký bratr připomínal Mac mini, Esquire Mini se svým tvarem podobá spíše iPhonu. Jeho profil je co do velikosti podobný iPhonu 6, tloušťka pak dosahuje zhruba dvojnásobku zmíněného telefonu. Ostatně podobností s Apple produkty je zde více. Preciznost, s jakou Harman/Kardon vyrábí reproduktory, je taková, že by se za ni nestydělo ani Cupertino.

Reproduktor má kolem celého obvodu nádherný kovový rám, který působí jako mix mezi MacBookem a iPhonem 5. Podoba s telefonem je patrná na diamantem broušených hranách, které byly jedním z typických prvků šesté a sedmé generace jablečného telefonu. Rozdíl je ale na zádech reproduktoru, ty jsou z kůže.

Na rámu najdeme také všechny ovládací prvky a porty. Na horní straně se nachází trojice tlačítek pro zapínání, párování přes Bluetooth a přijmutí hovoru a kolébka pro ovládání hlasitosti. Na jednom z boků se nachází microUSB konektor pro nabíjení, 3,5mm jack audio vstup a klasické USB pro připojení telefonu. Krom portů jsou zde i dva výřezy pro připnutí poutka. Na druhé straně je pak mikrofon a pětice diod pro indikaci nabití.

Nepřehlédněte:
Špička mezi přenosnými reproduktory v Evropě! Proč byste měli chtít Esquire a Mini Esquire od Harman/Kardon
Harman/Kardon Esquire mini

Přední část s reproduktory kryje mřížka z tvrzeného plastu designem připomínající kevlar, druhá strana je pak tvořena stejnou skořepinou, tentokrát bez mřížkování, s výsuvným stojánkem uprostřed. Díky chromování stojánek vypadá, že je pouze z plastu, ve skutečnosti se však jedná o nerezovou ocel, není se tak třeba bát, že by se zlomil. Škoda, že Harman/Kardon raději nezůstal u broušeného kovu jako u rámu reproduktoru.

I přes tuto drobnost se stále jedná o jeden z nejhezčích reproduktorů, jaký si lze pořídit. Harman/Kardon se profiluje jako výrobce prémiové elektroniky a na designu i zpracování, zvlášť u Esquire Mini, je to náležitě znát. Ostatně i barevné variace, ve kterých najdeme kromě černé a bílé i zlatou (šampaň) a bronzově hnědou, napovídají, že H/K cílí na ty, kdo hledají luxusní prémiové zboží, jenž se skvěle doplňuje s designem Applu.

K Esquire mini nedostanete žádné žádné pouzdro na přenášení, ale v balení najdete kromě nabíjecího USB kabelu alespoň výše zmíněné elegantní poutko.

Harman/Kardon Esquire mini

Zvuk a výdrž
Ke zvuku u takto tenkého zařízení o tloušťce dvou centimetrů jsem přistupoval přinejmenším skepticky. O to větší bylo moje překvapení, když se z reproduktoru začaly linout první tóny. Zvuk byl velmi čistý a zřetelný, nijak zahuhlaný ani zkreslený. Něco, co byste u podobně tenkých zařízení hledali pouze těžko.

Nepřehlédněte:
IFA 2015: Harman/Kardon Esquire 2
Ne snad že by úzký profil neměl své limity. V reprodukci jasně chybí basové frekvence, kterých s těmito rozměry lze jen těžko dosáhnout. Basy nechybí úplně, ale jejich úroveň je výrazně slabší. Naopak má reproduktor příjemné výšky, i když středové frekvence jsou stále nejvýraznější, čemuž se nelze příliš divit. Pokud si však nebudete pouštět hudbu s výraznými basy, na lehčí poslech je Esquire Mini skvělý, stejně tak na sledování filmů, i když mohutné exploze ála Michael Bay se patrně díky menšímu množství basů ztratí.

Harman/Kardon Esquire mini

Pokud však k reprodukci uvážíme, že se jedná o jedno z nejtenčích zařízení svého druhu na trhu, a zvuk, který se z podobných reproduktorů line, je Esquire Mini malý zázrak. Hlasitost je podle očekávání nižší, ideální tak pro osobní poslech nebo ozvučení menší místnosti pro hudební podklad, případně sledování filmů na notebooku či tabletu.

Dalším překvapením reproduktoru je jeho výdrž. Esquire Mini v sobě ukrývá 2000mAh baterii, která umožní až osmihodinovou reprodukci. U tak malého reproduktoru je osm hodin hudby velmi příjemným překvapením. Kapacitu lze navíc využít nejen pro reprodukci zvuku, ale i pro nabíjení telefonu. Do USB konektoru lze jednoduše připojit váš iPhone a dobít ho prakticky celý s plně nabitým reproduktorem. Esquire Mini zdaleka není první reproduktor, který nabíjení umožňuje, ale oproti například JBL Charge je díky kompaktním rozměrům tato funkce mnohem praktičtější, zvlášť když můžete Esquire Mini strčit do kapsy od bundy.

Nakonec je zde možnost využití pro konferenční hovory nebo hlasitý odposlech díky zabudovanému mikrofonu. Ve skutečnosti má Esquire Mini hned dva, druhý pro odrušení hluku. To funguje prakticky stejně jako u iPhonu a stejně jako jablečný telefon nabídne velmi dobré a čisté snímání zvuku.

Nepřehlédněte:
Recenze: Harman/Kardon Esquire Mini
Harman/Kardon Esquire mini

Závěr
Nádherný design, precizní zpracování, překvapivě dobrý zvuk v rámci možností a dobrá výdrž, takto by se dal ve zkratce popsat Harman/Kardon Esquire Mini. Bez hyperboly se jedná o jeden z nejkrásnějších reproduktorů, na jaký můžete v současné době narazit, a bezesporu i o jeden z nejmenších. O kvalitě svědčí také prvenství v hodnocení EISA jako aktuálně nejlepší evropský mobilní audio systém. Kompaktním rozměrům sice padl za oběť basový přednes, i tak je ale zvuk velmi dobrý, čistý, relativně vyrovnaný bez znatelného zkreslení. Jako příjemný bonus je pak možnost využít reproduktor v roli externí baterie nebo hlasitého odposlechu.
comments powered by Disqus