TomTom Multi-Sport Cardio – ryze sportovní chytré hodinky

TomTom Multi-Sport Cardio – ryze sportovní chytré hodinky

Chytré hodinky jsou bezesporu budoucností zařízení nositelných na těle a jednoho dne pravděpodobně nahradí i veškeré sportovní trackery. Než k tomu ale dojde, což se v tomto roce jistě nestane, na trhu lze najít poměrně velké množství zařízení pro sportovce, od jednoduchých krokoměrů po profesionální měřicí víceúčelová zařízení. TomTom Multi-Sport Cardio se řadí do druhé skupiny a dokáže pokrýt potřeby náročných sportovců.
Osobně jsem fanouškem těchto zařízení, jelikož sám běhu holduji, snažím se shodit nějaké to kilo a přitom chci mít přehled o svých výkonech. Doposud jsem si vystačil s telefonem připnutým na armbandu, později jen s iPodem nano s dobře zkalibrovaným krokoměrem, v obou případech se však jedná spíše o základní měření výkonu, které vašemu zlepšování nebo spalování tuku pomohou jen částečně.

TomTom Cardio

Pro správné měření jsou zpravidla důležité dvě věci – přesný krokoměr/GPS a senzor srdečního tepu. Měření tepové frekvence při sportovních výkonech je nezbytnou součástí tréninku sportovce, výkon srdce má totiž zásadní vliv na kvalitu tréninku. K tomu povětšinou slouží hrudní pás spárovaný se sportovními hodinkami. Obojí má však Multi-Sport Cardio zabudované v sobě. Zabudované GPS společně s bohatými zkušenostmi TomTomu s navigačním softwarem i hardwarem zaručuje přesné měření pohybu, zatímco senzor srdečního tepu se stará o měření tepové frekvence. Hrudní pás je nicméně možné k hodinkám dokoupit, hodit se může například v zimě, kdy si hodinky dáte přes rukáv, odkud váš výkon přes látku měřit nedokážou.

Hodinky jsou od pohledu určené zejména na sport, napovídá tomu jejich design. Mezi konkurencí se nicméně jedná o jedny z nejlépe vypadajících sportovních hodinek na trhu. Tělo hodinek je na GPS hodinky vcelku štíhlé, necelých 13 milimetrů, a překvapivě malé, pouze s gumovým páskem na ruku mohou působit mohutněji, než ve skutečnosti jsou. Na jedno nabití lze při aktivním GPS a senzoru srdečního tepu z hodinek dostat až 8 hodin, což je vzhledem k rozměrům velice dobrý výsledek, v pasivním režimu vydrží zhruba týden. Nabíjení probíhá pomocí speciálního proprietárního kabelu. Do něj se hodinky zasunou bradou dole. Není přitom třeba kvůli tomu sundavat pásek. Na druhém konci kabelu se pak nachází USB konektor.

Nepřehlédněte:
Kolik sportů podporují hodinky TomTom?
Dobré výdrži napomáhá i technologie displeje. Jedná se o monochromatické LCD, tedy shodný displej, který najdete například v chytrých hodinkách Pebble. Úhlopříčka o 33 milimetrech nabízí dostatečný prostor pro rychlý náhled na statistiky a instrukce o běhu. Displej je dobře čitelný i na slunci, v horších světelných podmínkách nabídne podsvětlení, které se aktivuje senzorovým tlačítkem vpravo vedle displeje. Ovládání je vyvedeno vcelku jednoduše a intuitivně, pod displejem se nachází čtyřsměrný ovladač (D-Pad), který trochu připomíná joystick starších chytrých Nokií s tím rozdílem, že stisknutí středu nefunguje jako potvrzení, každou nabídku je třeba potvrdit stisknutím pravého okraje ovladače.

TomTom Cardio

Hodinky nabízí prakticky tři hlavní obrazovky. Výchozí obrazovka v nečinnosti jsou hodiny. Stisknutím ovladače vpravo se dostanete do nabídky aktivit, stisk dolů vás pak přenese do nastavení. Ve výčtu aktivit jsou běh, jízda na kole, běh na běžeckém pásu a plavání. Ano, hodinky můžete vzít i do bazénu, jsou totiž vodotěsné do pěti atmosfér. Nakonec je zde ještě funkce stopek. Hodinky není problém využít i při halových sportech. Tam sice signál GPS nedosáhne, místo toho hodinky přepnou na vestavěný akcelerometr, byť s o něco menší přesností, než při sledování přesné polohy pomocí satelitů. Pro různé aktivity najdete v balení ve tvaru plastové kostky patřičné příslušenství. Pro většinu z nich si vystačíte s klasickým páskem na ruku, z něj však lze tělo hodinek vysunout, vložit jej do speciálního držáku a pomocí gumového pásku jej připnout na kolo.

Pásek na ruku je celý z gumy a vyrábí se v několika barevných variantách. Kromě červeno-bílé, kterou můžete vidět na fotografiích, existuje i černo-červená varianta a TomTom nabízí i výměnné pásky v dalších barevných kombinacích. Provedení hodinek je velice funkční, což poznáte při pocení, a také pásek je na ruce až překvapivě pohodlný a při běhu hodinky po chvíli prakticky necítíte.

TomTom Cardio

To, že TomTom Multi-Sport Cardio nejsou jen tak ledajakými hodinkami, dokazuje i jejich stále rostoucí popularita mezi profesionálními atlety. Aktivně tyto sportovní hodinky využívají například slovenští reprezentanti skokanka do dálky Jana Velďáková a půlkař Jozef Jozef Řepčík (oba na přiložených fotografiích). Oběma atletům hodinky pomáhají v přípravě na evropský šampionát.

Nepřehlédněte:
Zkvalitnění přípravy orientačního běžce se zaměřením na sprint
S hodinkami na trati
Hodinky jsou určené pro rozmanité sportovní aktivity, nicméně nejvíce jsem je prověřil při běhání. Programů pro běh je v hodinkách velké množství. Kromě klasických cílů, jako je vzdálenost, rychlost, nebo čas, můžete nastavit i předvolené tréninky na srdce, výdrž nebo spalování kalorií. Nakonec jsou zde i speciálně vybrané cíle s předurčenou vzdáleností pro určitý čas, je jich však pouze pět a jejich výběr není zcela vyrovnaný. Buď se jedná o kratší běh poměrně v rychlém tempu, nebo lehčí běh, ale zase na velké vzdálenosti. Prakticky hodinky počítají, že už jste zkušenější běžec; chybí zde dobrý program pro začátečníky.

TomTom CardioMezi ně se počítám ostatně i já, proto jsem volil manuální vzdálenost pěti kilometrů bez jakéhokoliv dalšího cíle. Už během zadávání programu se hodinky snaží určit vaší polohu pomocí GPS, což může trvat déle, pokud jste mezi budovami nebo v lese, ale pojistit se proti zdržení, když například přijedete do nové lokality, můžete tak, že TomTom Multi-Sport Cardio zapojíte do dokovací stanice a GPS signál se nastaví automaticky. S chyceným GPS signálem se síla hodinek začne projevovat.

Jemnými vibracemi vás diskrétně informují o uběhnuté vzdálenosti, kterou si vždy můžete zkontrolovat pohledem na zápěstí. Stisknutím D-Padu nahoru a dolů pak rotujete mezi jednotlivými obrazovkami s informacemi – tempo, uběhnutá vzdálenost, čas, spálené kalorie nebo srdeční tep. Pro mě nejzajímavější údaj se však týká zón, jež lze měřit pomocí senzoru srdečního tepu.

Hodinky vás informují, zda při aktuálním tempu spíše zlepšujete formu, trénujete srdce nebo spalujete tuk. Při režimu spalování tuku vás tak hodinky vždy upozorní, že jste danou zónu opustili (pro spalování tuku je to 60–70 % maximálního výkonu srdce) a poradí vám, abyste přidali, nebo naopak ubrali na tempu.

Nepřehlédněte:
Jak využít sportovní hodinky při fitness? Máme pro vás několik tipů!
Pokud se budete těmito instrukcemi řídit, bude to znát záhy. Zatímco jsem byl dříve zvyklý běhat pouze s krokoměrem v iPodu nano, nedbal jsem tolik na tempo a jednoduše jsem se snažil uběhnout danou vzdálenost stůj co stůj. S hodinkami jsem tempo během běhu měnil podle informací a po běhu jsem se cítil skutečně lépe – méně zadýchaný a unavený, nehledě na to, že jsem při tom spálil pravděpodobně i více kalorií.

Velice mě zaujala možnost měření kol. Hodinky vám dají možnost měřit kola několika způsoby. Buď na základě vzdálenosti, času, nebo manuálně, pokud si chcete kolo přizpůsobit. Při manuálním počítání musíte vždy do hodinek klepnout, což rozpozná akcelerometr a kolo označí. Později pak můžete prostřednictvím služby TomTom MySports analyzovat jednotlivá kola a sledovat vaše tempo a čas v každém z nich. Šikovné je i trénování podle zón, kde si nastavíte cílovou zónu na základě tempa nebo tepové frekvence. Tímto tréninkem se můžete připravovat například na maraton, hodinky vám pomohou se udržet v požadovaném tempu.

Multisport není jen jméno
Když padne sníh, mnoho běžců se přesouvá do fit center na běžecké pásy, s čímž počítají i Multi-Sport Cardio. Dedikovaný režim pro běžecký pás místo GPS využívá akcelerometr v kombinaci se senzorem srdečního tepu. Po každé běžecké seanci vám hodinky nabídnou možnost kalibrace, je proto lepší nejprve zkusit krátký běh a seřídit vzdálenost podle údajů z běžícího pásu. Nabídka v tomto režimu je podobná s tou pro venkovní běh, můžete tak shodně trénovat v zónách nebo splňovat přednastavené cíle. Mimochodem u cílů hodinky primárně zobrazují koláčový graf s vaším postupem a dají vám vědět při splnění jednotlivých etap (50 %, 75 %, 90 %).

TomTom Cardio

Pro jízdu na kole je v balení k dispozici speciální držák a pásek, za který se hodinky připevní k řidítkům. Kvůli tomu není možné monitorovat srdeční frekvenci a jediná možnost je tak připojení hrudního pásu přes Bluetooth, který lze od TomTomu také zakoupit. Co víc, Multio-Sport Cardio dokáží i spolupracovat se senzory kadence, bohužel se spojením s nimi se vypne GPS a budete tak při hodnocení postrádat geolokační údaje. Cyklistický režim se příliš od běžeckého neliší, hlavní rozdíl je měření rychlosti místo tempa. Díky akcelerometru dokáží hodinky měřit i převýšení, které se pak zobrazí v podrobném přehledu ve službě TomTomu.

Posledním sportovním režimem je pak plavání. V hodinkách si nastavíte délku bazénu (hodnota se poté uloží a je k dispozici automaticky), podle které se pak budou počítat délky. Při plavání je opět GPS neaktivní a Cardio spoléhá pouze na vestavěný akcelerometr. Podle pohybu zaznamenaným akcelerometrem hodinky velmi přesně dokáží počítat tempa a jednotlivé délky a dokáží posléze poskytnout podrobný rozbor vašeho výkonu. Kromě temp a délek je měřena také celková vzdálenost, čas a také SWOLF, hodnota efektivity plavání. Ta se počítá na základě času a počtu temp v jedné délce, jedná se tedy o důležitý údaj pro profesionální plavce, kteří se snaží co nejvíce zefektivnit každý záběr rukama. Při plavání hodinky nezaznamenávají tepovou frekvenci.

TomTom CardioHodinky si ukládají vaše jednotlivé aktivity, ale moc informací k nim nenabídnou. K tomu slouží zmíněný software od TomTomu pro počítače i mobilní zařízení. Na stránkách TomTomu můžete stáhnout aplikaci MySports Connect dostupnou pro Mac i Windows. Po připojení pomocí nabíjecího/synchronizačního kabelu se data z hodinek přenesou a vy s nimi poté můžete dále pracovat. Samotná aplikace informací o aktivitách nabídne ještě méně, její účel kromě aktualizace firmwaru hodinek je hlavně přenos dat do dalších služeb.

Těch je v nabídce velká řada. Kromě vlastního portálu TomTomu MySports můžete využít například MapMyFitness, Runkeeper, Strava, nebo jednoduše informace exportujete do běžných formátů GPX nebo CSV. TomTom nabízí i aplikaci pro iPhone MySports, kde je pro synchronizaci zapotřebí pouze Bluetooth a nemusíte tak pro prohlédnutí aktivit připojovat hodinky k počítači.

Závěr
Hodinky TomTom Multi-Sport Cardio rozhodně nemají ambice stát se chytrými hodinkami ani si získat prominentní postavení na vašem zápěstí. Jedná se skutečně o samoúčelné sportovní hodinky určené pro ty, kteří chtějí měřit své výkony, zlepšovat se a sportovat efektivněji než s běžným krokoměrem. Cardio jsou nekompromisními sportovními hodinkami, jejichž funkce pokrývá převážnou část požadavků profesionálních sportovců, ať už se jedná o běžce, cyklisty nebo plavce. Jejich využití docení zejména ti, kteří provozují sportů více, pouze běžci si mohou vybrat z levnějších zařízení od TomTomu, které začínají už na částce pod 4 500 Kč.

Klíčovou vlastností hodinek je přesné měření pomocí GPS a měření srdečního tepu ve spojení s množstvím programů pro různé typy sportů. V tu chvíli se hodinky stávají jakýmsi osobním trenérem, který vám říká, jaké tempo zvolit, kdy zabrat a kdy naopak zpomalit. Je možná škoda, že hodinky nemají program i pro běžnou chůzi, jejich účel zjevně nezahrnuje běžný krokoměr, jako poskytují Jawbone UP nebo FitBit.

Hodinky TomTom Multi-Sport Cardio začínají na 8 199 Kč, což není nejméně, ale je třeba si uvědomit, že sportovní hodinky s podobnou výbavou vyjdou často i dráž a v rámci své kategorie patří mezi ty cenově dostupnější. TomTom nabízí i verzi pouze pro běh, která vyjde o 800 Kč levněji.

TomTom Cardio
comments powered by Disqus