Sestry Velďákovy nás mohou v příští sezóně příjemně překvapit. K úspěchu jim napomáhá i technika

Sestry Velďákovy nás mohou v příští sezóně příjemně překvapit. K úspěchu jim napomáhá i technika

Po nepříliš vydařené sezóně Jany i Dany Velďákových mění jejich trenér Radoslav Dubovský taktiku a věří svým svěřenkyním, že se mohou „dostat ne bednu“ na mistrovství Evropy či světa. V jejich přípravě i při závodech hraje roli nejen poctivý a pravidelný trénink, ale i pověstné štěstí. Při trénincích spoléhají na techniku, která jim nabízí kvalitní zpětnou vazbu.
Kdo jsou sestry Velďákovy
Sestry Veldakove     Ačkoli jsou v atletickém světě skokanky Velďákovy pojmem, pro obyčejné smrtelníky, kteří znají atletiku jen tak z doslechu, mohou být neznámé. Obě jsou přitom považovány za nejlepší současné skokanky z Česka a Slovenska. Dana Velďáková je skvělou trojskokankou a její sestra Jana se věnuje klasickému skoku do dálky.

Dana Velďáková
- narozena 3. 6. 1981
- specializuje se na trojskok
- už v roce 2000 vybojovala na juniorském MS v Santiagu de Chile třetí místo, další bronz si přivezla o devět let později z halového mistrovství Evropy v Turíně a v roce 2011 i z halového mistrovství Evropy v Paříži
- na halovém mistrovství Evropy v Birminghamu skončila šestá, což bylo do roku 2009 nejlepší ženské slovenské umístění za dobu samostatnosti Slovenska
- její kariéra pokračovala přes 8. místo na MS v Berlíně v roce 2009, v tom samém roce ještě získala 5. místo na Světovém atletickém finále
- v roce 2010 se dostala do finále na halovém mistrovství světa v Dauhá a na mistrovství Evropy v Barceloně
- byla oceněna jako Atlet roku 2011 na Slovensku
- o rok později byla pátá na ME v Helsinkách, v roce 2013 byla jedenáctá na MS v  Moskvě

Jana Velďáková
- narozena 3. 6. 1981
- specializuje se na skok do dálky
- v roce 2007 se probojovala do finále na MS v Osace
- na ME v Barceloně v roce 2010 se umístila na 9. pozici
- kvalifikovala se na MS v Daegu v roce 2011, ale nakonec se ho nezúčastnila
- účastnila se finále ME v Helsinkách a také startovala na OH v Londýně
- na halovém ME 2013 a na MS v Moskvě se představila v kvalifikaci

Nepřehlédněte:
Nejtěžší atletický závod světa v běhu do schodů
Pokud budou zdravé, mohou opět bodovat
     Trenér Dubovský tomu věří. Rád by je viděl na mistrovství Evropy v atletice, které se bude konat v Praze, i na mistrovství světa v Pekingu. Kromě toho, že Rado Dubovský poměrně hodně změnil tréninkové plány, při jejichž přípravě pracoval s plány z úspěšnějších let 2008-2010, zapojil do přípravy závodní koloběžky českého výrobce KOSTKA (mimochodem jedny z nejlepších na světě) i nové technologie, které usnadňují sledování a hodnocení tréninkových výkonů a poskytují kvalitní zpětnou vazbu.

Sestry Veldakove v Tatrách

     Ze všech technologických vychytávek nejvíc spoléhá Dubovský se svými svěřenkyněmi na sportovní GPS hodinky TomTom Cardio,  díky nimž zjišťují tepovou frekvenci obou atletek i cenné časové informace o tréninku. Nejcennější informací jsou online informace přímo při tréninku. Trenér má díky tomu dokonalou představu o tom, jak daleko jsou jeho svěřenkyně od prahu bolesti, případně jak dlouho atletky pracují v požadované tepové frekvenci, která je pro budování fyzické kondice pro špičkového atleta důležitá.

     Celý komplex informací, který hodinky zaznamenají, si po tréninku pouští na smartphonu nebo na počítači a analyzují ho. Z informací se během tréninku sestaví dokonalý průběh tréninku a k dispozici jsou data nejen o tepové frekvenci a jejích změnách, ale i o rychlosti pohybu, překonaných kilometrech, převýšení nebo samotná mapa pohybu. Z takto získaných dat lze potom snáz dojít ke konkrétním závěrům, co dělají atletky v přípravě dobře a co je potřeba zlepšit. Díky aplikaci ve smartphonu mohou porovnávat identické tréninky v odlišných fázích přípravy. Podle toho trenér dobře pozná rezervy fyzické připravenosti obou atletek.

     U hodinek TomTom si trenér i obě atletky pochvalují především možnost nemuset mít při tréninku připevněn hrudní pás, který často buď škrtí, nebo padá. Stačí jen na hodinkách nastavit, jaké údaje mají během tréninku shromažďovat. O ostatní už se starat nemusejí.

Nepřehlédněte:
Recenze JBL Under Armour: pohyb v rytmu hudby bez jakéhokoli omezení
Sestry Veldakove

Technologie a sport jdou ruku v ruce
     Zdá se, že technologie se stává pro amatérské sportovce skvělým doplňkem a pro profesionály nezbytnou součástí sportovní přípravy. Veškeré informace, které hodinky o tréninku sesbírají, se dají dobře analyzovat, a to nejen pokud jde o vrcholového sportovce. Laici díky nim mohou jednoduše čas od času porovnat, jak se zlepšuje jejich tělesná kondice, mohou si snadno hlídat aerobní pásmo, uběhnuté či ujeté kilometry a další data. Starší, ale v podstatě začínající amatérští sportovci zase mohou svým aktivitám dát trochu racionálnější jádro, a to například monitoringem tepové frekvence. Povědomí o tepové frekvenci je může ochránit před možným vyčerpáním či kolapsem.

     Zapojte do sportu nové technologie a sledujte, jak se vaše výkonnost mění v závislosti na vnitřních i vnějších podmínkách. Získejte se sportovními hodinkami přehled o tom, jak jste na tom s kondicí a na čem můžete ještě pracovat!
comments powered by Disqus