Akční, sportovní a outdoorové kamery – jak je vybírat?

Akční, sportovní a outdoorové kamery – jak je vybírat?

Žijeme v době, která velí zachycovat život v celé jeho šíři, a videa tak natáčí prakticky každý. Výborně k tomu slouží mobilní telefony, které jsou kompaktní a umožňují okamžitě sdílet natočená videa. Bohužel, se smartphonem se jen tak bez následků nevydáte na sjezd do prašanu a ani se s ním nebudete potápět.
Právě díky tomuto faktu se samostatné kamerové přístroje ještě zcela neodebraly do profesionální sféry. „Posledním mohykánem“ na laickém trhu jsou akční kamery, za jejichž popularitou stojí kombinace kvalitního (Ultra)HD obrazu a velmi odolné skořápky. To je skvěle předurčuje pro natáčení rozmanitých sportovních aktivit s libovolným stupněm extremity. Tyto šikovné pomocníky si navíc můžete připevnit na jakékoliv sportovní náčiní nebo sami na sebe.

Dělení akčních kamer
Pokud jste se o tuto problematiku již někdy zajímali, určitě jste se setkali i s pojmem „outdoorová kamera“. Ten sice vede k dojmu, že se jedná o jiný druh přístroje, ale jde v podstatě o synonymum předešlého. To ovšem neznamená, že by tyto přístroje neměly více podob. Rozlišujeme primárně mezi kamerami s jednolitým tělem a těmi, co mají výměnné kryty.

Na výlet
Je samozřejmě na každém uživateli, jakou akční kameru zvolí. Pro lehčí cyklistiku, výlety a koupání bohatě postačí kamery s jednolitým tělem. Oproti svým kolegům s výměnnými kryty nabízejí kompaktní tvar (skvěle se tak hodí např. na helmu) a přijatelnou cenu. Výborně poslouží i na palubní desce auta, kde zaručí, že vás už nikdo křivě neobviní z nezaviněné dopravní nehody.

Skvělým příkladem této kategorie je Nilox Mini F, miniaturní kamera ve FULL  HD kvalitě se snímacím úhlem 130 stupňů, umožňující obrázky při rozlišení až 12 Mpix, s bohatým příslušenstvím od popruhu na hlavu, dálkové ovládání, ploché i oblé lepící podložky, odolné i při potápění do 10 m, navíc s možností Wi-Fi, která dělá z této kamery to nejlepší pro výběr výkon/cena.

Výlet s outdoor kamerou Nilox

Do adrenalinových situací
Z nenáročného výletu se pomalu dostáváme do situací, kdy se zrychluje dech. Střední třída kamer většinou přináší 1080p videostandard a je schopna přestát i hrozivé pády a potápění do větších hloubek. Všechny tyto kamery také mají výměnná pouzdra z tvrdého plastu, která se v nejhorších případech dají koupit nová.

Klasickým představitelem (vyšší) střední třídy je GoPro HERO3 v komerčním balení „white“/“silver“ odlehčeným o většinu příslušenství. Pokud pomineme, že výrobky této značky se staly takřka synonymem akčních kamer, máme zde kvalitní přístroj, který bohatě pokryje potřeby 80 % adrenalinových nadšenců. Nabízí již zmíněné FullHD rozlišení, kvalitní záznam zvuku 5Mpix fotografie a v neposlední řadě ovládání pomocí Wi-Fi.  Kupující však musí zvážit a počítat další investice, které nevyhnutelně přinese dovybavení této kamery.

Snowboard s outdoor kamerou Nilox

Absolutní extrém
Zde se bavíme o vybavení srovnatelném s profesionálním sportovním náčiním. Tato kategorie outdoorových kamer vás zkrátka nezradí. Kromě prvotřídního videa s sebou přináší i fotografie srovnatelné s kvalitními fotoaparáty, velmi široký úhel snímání a prakticky nezničitelný obal.
Nefalšovaným králem této kategorie je Nilox F-60 Evo, který přináší 170° ultraširokoúhlý objektiv, Ultra HD video, 16 Mpix fotografie, 10x digitální zoom, interní G-senzor nebo velmi odolné pouzdro, se kterým se můžete potopit až do 100 m. Vypisovat všechny vymoženosti tohoto „frajera“ by vydalo na samostatný článek.

Wakeboard s outdoor kamerou Nilox

Závěrem
U akčních kamer je výběr podobnou otázkou jako u sportovního náčiní. Pokud jste pouze sváteční chodec po přírodě, bohatě vám postačí základní kamerka. Pokud jste ovšem aspoň částečně aktivní, neváhejte zauvažovat o minimálně střední třídě – odmění se vám neopakovatelnými záběry.
Načítám video ...

Chcete vědět více o outdoorových kamerách a o tom, co vše s nimi můžete podnikat a zažít? Stáhněte si náš e-book plný zajímavých článků!

comments powered by Disqus