Mikroskopický svět na dosah pro každého

Mikroskopický svět na dosah pro každého

Někdy se nemusíte ani pohnout z pohodlí vašeho domova a můžete objevovat svět doposud vámi neobjevený. Dostali jsme k otestování amatérský mikroskop, který vás bude stát tolik, co běžné letenka v akci, jen zážitků budete mít podstatně víc.
Hned na úvod vám prozradíme cenu této hračky, ať nemusíte číst až do konce. Ta je stanovena na 24.99,- €. Za tuto cenu dostanete mnoho, ale nečekejte profesionální výsledky. Je to opravdu amatérský hobby mikroskop, který vám nabídne hodiny objevování.

Mikroskop MediaTech MT4096

MediaTech Microscope USB 500x

Balení
Balení obsahuje jen to nejnutnější, co potřebujete. Samotný mikroskop ukončený standardným USB konektorem, kovovou základnu stojanu, pár plastových součástek na uchycení mikroskopu ke stojanu, kalibrační štítek a mini CD. Víc už nepotřebujete.

Parametry
- Přiblížení od 50x do 500x
- Optické hardware rozlíšení: 2Mpx (1920 x 1080px); 30Mpx po interpolaci
- 8 LED diod pro prosvětlení (regulovatelné)
- Snímání videa 25fps @ 640x480 ppi
- USB 2.0
- Kompatibilní s Windows Vista a vyšší a některé modely s OS Android

Nepřehlédněte:
Podívejte se na těžko dostupná místa nebo za roh
Instalace potřebného software
Pokud jen zapojíte kameru do USB portu, nemůžete s mikroskopem ihned pracovat, je třeba instalace podpůrného software, který najdete na CD, nebo si ho můžete stáhnout ze stránek výrobce. Ten je dodávaný jen pro OS Windows. Uživatelé Mac OS X musí najít jiné řešení. Kamera funguje např. pod QuickTime nebo FaceTime, ale chybí k tomu příslušný software. Hádám ale, že se něco najde na internetu.

Software je kompatibilní od Windows Vista a výš. Jedině pod Windows 10, je potřeba udělat mírné úpravy (nastavit oprávnění na adresář), které jsou zmíněné v návodu, ale není to nic nereálného, co by někdo nezvládl.

Existuje i aplikace pro OS Android pro vaše tablety či telefony, jen je potřeba si zakoupit redukci. Navíc telefon musí podporovat OTG a obsahovat knihovny V4L, UVC a pod. Jelikož je na trhu nepřeberné množství telefonů s OS Android, nemůžeme vám přesně říct, které modely jsou kompatibilní.

Mikroskop MediaTech MT4096

První zbrklé pokusy
Mikroskop máme zapojený a ihned se vrháme na zkoušení, bez jakéhokoiv studování. Samotné zařízení je ihned v provozu, jen co zapojíte mikroskop do USB portu. Nemá na sobě žádný vypínač. Pokud ho chcete mít naustále zapojený v USB portu a vadí vám svítivost, můžete ji úplně stáhnou regulátorem na USB kabelu. Právě tento regulátor slouží k ovládání intenzity světla.

Nepřehlédněte:
JBL poskytuje audio řešení pro mobilní telefony Lenovo
Mikroskop obsahuje i další hardwarové ovládací prvky. Je to spíš manuální zařízení. Přes software se toto úplné minimum ovládá. Na těle mikroskopu najdete velké kolo pro přibližování od 50x do 500x zvětšení. Zařízení nemá žádnou optiku, takže zaosřujete jen přibližováním a vzdalováním od zkoumaného objektu. Právě k tomu je dobrý ten stojan. Na těle se nachází ještě dvě tlačítka pro digitální zoom a spouští pro zachycení obrazu do PC programu.

Mikroskop MediaTech MT4096

Spoušť můžete ovládat i pomocí programu. Jsou dostupné i různé barevné efekty či otáčení obrazu, ale není to nic extra, co by nezvládl kterýkoliv grafický program. Totéž se týká i dalšího nastavení jako je jas, kontrast, vyvážení bílé apod. ... Jedine na co je dobrý software, je nastavení parametrů pro zachytáváví videa a snímků. Dobré je si jen nastavit velikost vyhotovení obrázků. To doporučujeme na rozlišení 1920 x 1080 px. To je hardwarové rozlišení. Vyšší už jen dopočítává software.

První, co dáváme pod mikroskop je zrnko kávy. Hrajeme si s kolečkem na přiblížení, které vytočíme na maximum, ae nevidíme pořádně nic. No chybí tu kolečko na doostření obrazu. To můžete dělat jen manuálním přibližováním nebo vzdalováním. Doostřit můžete ještě tím způsobem, že nebudete mít maximální přiblížení. Dostáváme první slušné výsledky.

Mikroskop MediaTech MT4096

Zkoumáme mikroskopický svět
Abyste zkoumali neviděný svět s použitelnými výsledky, potřebujete hlavně trpělivost. Při 500x násobném zvětšení je každý milimetr pohybu hned znát. Na to je ten stojan a ještě jedna věc. Kalibrační štítek. Ten umístíte tam, kde budete snímat danou věc a zvolíte takové přiblížení, abyste měli obraz ostrý. Následně je dobré se toho ani nedotknout a vyměnit štítek za zkoumaný předmět do téže vzdálenosti.

Nepřehlédněte:
Wesley Sneijder versus Jerome Boateng v kampani na sluchátka JBL Synchros
Totéž se dá aplikovat i bez stojanu, kdy něco zkoumáte z minimální vzdálenosti tak ,že položíte mikroskop na danou věc. To je asi nejjednodušší způsob. Vezmete si různé povrchy a předměty a garantujeme vám, že u toho strávíte víc jak dvě hodiny. Vynikající na zkoumání jsou bankovky. A pokud máte z cest odložené různé typy, o zábavu máte postaráno.

Mikroskop MediaTech MT4096

Postřehy z používání
Sami jsme nevěděli, co dřív prozkoumat. A že toho nebylo málo. Vybrakovali jsme téměř celou skříň s kořením, zkusili jsme těstoviny, pečivo, máslo nebo různé textilie. Můžete prozkoumat jak vypadá vaše pokožka, vlasy ... a řekneme vám, že je opravdu co objevovat. Už jsme i pochopili, proč je kašmír tak drahý a proč taková jemná látka tak dobře hřeje. 

Mikroskop MediaTech MT4096

Celou dobu jsme měli mikroskop zapojený v počítači a k překvapení se vůbec nezahříval i když měl nastavená LED svítidla na maximum. Stačí si nosit k počítači, co si usmyslíte, a zkoumejte. 

Nevýhody
Pokud u každého zboží hledáte nedostatky, tak je najdete. Nám tu chyběl spíš typický mikroskopický fixní stojan, zafixování přiblížení, plnohodnotné ovládání kamery z programu či větší snímač pro výsledné fotky. Nejsou to žádné závažné nedostatky, když se podíváme na cenu. Za 25,- € nemůžeme očekávat výsledky jako z profesionálního mikroskopu, které se pohybují na úrovní několika stovek euro. Priblížení, které dosahuje tento mikroskop, nedáte ani se zrcadlovkou s příslušnými doplňky. 

Mikroskop MediaTech MT4096

Závěr
Pokud máte chuť objevovat mikroskopický svět (na úroveň buněk s tímto nedojdete), nebo ukázat svým dětem trochu jiný svět, určitě do toho jděte. S tímto mikroskopem určitě oživíte i své fotoalbum, nebo svůj instagram/facebook profil. Ta investice do tohoto mikroskopu se určitě vyplatí a nebudete litovat. Dokonce pokud mikroskop bude kompatibilní s vaším telefonem, bude pod vaším drobnohledem skoro vše. Dovedeme si to představit při nákupu jakéhokoliv zboží. Můžete totiž snadno zjistit, zda je opravdu z toho, z čeho tvrdí výrobce.
comments powered by Disqus