Mechanická klávesnice do 1600 Kč?

Mechanická klávesnice do 1600 Kč?

Ti, kdo jsou již staršího data výroby, určitě s nostalgií zatlačí slzu nad legendární klávesnicí od IBM, většinou modelem M, který byl nejrozšířenější. Tento model se začal vyrábět už v roce 1985 s klasickým DIN konektorem nebo PS/2. Proto je dnes už málokde uvidíte.
Tento model neměl nikdy klávesu Windows, typickou pro dnešní klávesnice a tak s nástupem Windows 95 a rozhraním USB upadla do zapomenutí, což je velká škoda. Tato klávesnice sloužila majiteli velmi dlouho. V době 90. let se vyráběl velmi kvalitní a odolný harware. Klávesnice své životnosti vděčila mohutné robustnosti (hmotnost klávesnice byla  2.0 - 2.5kg) a hlavně mechanickému provedení kláves. Vydržela drsnější zacházení a nebyla náchylná na nečistoty a opotřebení. Bylo potřeba hodně špíny, aby se zabránilo provozu. Následně stačilo klávesy vyndat a umýt je. 

MediaTech MT1253

Od dnešních membránových, magnetických, senzorických či jiných klávesnic jsou mechanické klávesnice nejtrvanlivější. Snesou na jednu klávesu více než 20 milionů úderů, což je mimo jiné způsobené amočistícími vlastnotmi kontaktů. Dnešní podstatně tišší klávesnice mají jednu velkou membránu pod všemi klávesnicemi, ale jejich nevýhodou je, že se často velmi rychle opotřebují a zničí se tato kontaktní plocha. 

Proto i mechanické klávesnice jsou v dnešní době podstatně dražší a velmi těžko se hledají. Ceny začínají někde na úrovni 2 400 Kč (90,- €) a výš. Typickým projevem mechanických klávesnic je vyšší hlučnost, ale zas ji ocení lidé, kteří píší hodně nebo hráči. Tady dochází nejvíc k zatížení klávesnice.  Lidem se dokonce na těchto klávesnicích lépe píše než na moderních.

Nepřehlédněte:
JBL se stala oficiální značkou sluchátek a audia pro NBA
Nejprve si shrňme výhody mechanické klávesnice
- Lepší psaní: pokud jste programátor, novinář, bloger nebo PC hráč, je klávesnice určena pro vás. Pokud jste klikač myši, postačí vám klávesnice za pár korun.
- Delší životnost: nechce se vám měnit klávesnici na kterou si zvyknete každou chvíli? Mechanická klávesnice má pět a více násobnou životnost oproti klasickým
- Lehčí údržba: Není problém vyndat klávesy, umýt je v myčce a vrátit zpět. Zkuste to s klasickou. Už se na ní nikdy nebude dát komfortně psát.

MediaTech MT1253

Ale jsou i nevýhody mechanické klávesnice
- Hluk: jsou hlučnější oproti běžným, záleží jaké spínače jsou použité
- Cena: Nečekejte mechanickou klávesnici za pár korun. Na ni si musíte připravit víc peněz

Tolik trochu pro objasnění fongování mechanických klávesnic. Nám se dostala do rukou jedna taková od výrobce MediaTech s označením Cobra Pro Inferno, nebo kódem MT1253. Cena je nastavená těsně nad 1 350 Kč (50,- €) a jsme velmi zvědaví, zda se přiblíží legendárním klávesnicím od IBM. 

Z toho mále informací, co jsme se dočetli na internetu a museli i pracně zjišťovat, jsme se dopátrali, že tato klávesnice používá spínače Cherry MX RGB v modifikované verzi, aby byly kompatibilní se systémem ALPS. Tyto spínače jsou stavěné na 50g odpor při stlačení, což je hodnota, která je udávaná i u lepších klávesnic značky Logitech. My osobně používáme K800, která má udávaný odpor 60g. Původní IBM klávesnice měly odpor na úrovni 70g.

Nepřehlédněte:
Rozšiřujeme a aktualizujeme nabídku dárků ke každému nákupu
MediaTech MT1253

Balení
Balení je standardního tvaru, jen na náš vkus trochu kýčovité. To jasně říká, pro koho je tato klávesnice určená. Věříme, že hráči stejně drsně zatíží klávesnici jako tí co píší mnoho textu. Možná i víc v zápalu hry.

MediaTech MT1253

V samotném balení kromě klávesnice a dvou listů papíru jako manuál (angličtina a polština) se tu nic jiného nenachází. Vlastně to ani není třeba. Už na samotném balení je napsáno, že tádné dodatečné ovladače nejsou potřeba. To jsme velmi rádi. Neradi k takto triviálním věcem instalujeme podpůrný software a zbytečně tím zatěžujeme systém. A po čase se může stát, že pro novější operační systémy už jsou ovladače neaktuální. 

Vyhotovení klávesnice
Středně těžká (800g), což není na škodu, alespoň vám nebude "jezdit" po stole, je celkovým provedením fajn. Mohli si odpustit logo nad směrovými klávesami. Rozložení kláves je úplně standardní. Jednou výtku máme ke klávese ENTER, jelikož jsme zvyklí na dvouřádkové provedení. Ale to je otázka preferencí a zvyku.

Samotné klávesy jsou designově trochu výš osazené kvůli efektivnímu podsvícení. Jak se nám na nich bude psát ukáže čas. Popisky na klávesách jsou standardně anglické. Pro lidi jimž je určena to nebude vůbec vadit. Jediné, kde udělali trochu chybu, jsou popisky nad směrovými klávesnicemi vypsané zkratkami. Tyto klávesy nejsou často používané a i my se občas díváme, co která je. Hlavně se jedná o PrintScreen, Scroll Lock a Pause/Break, které jsou zobrazené jako PS, SL a PB.

Nepřehlédněte:
Kúpte TomTom GO/RIDER/TRUCKER a získajte nafukovacie futbalové kreslo
MediaTech MT1253

Povrch těla je z broušeného hliníku, s efektivním gravírováním okolo statusových LEDek. Spodek těla je už z plastu s protiskluzovými nožičkami a dalšími dvěma vyklápěcími pro nastavení sklonu klávesnice. Potěší i vodící prostor s otvorem pro vedení kabelu na všechny strany.

MediaTech MT1253

MediaTech MT1253

MediaTech MT1253

Zapojujeme
Pro lepší objektivitu testování odkládáme naši klávesnici Logitech K800 a nahrazujeme ji testovanou. Na této klávesnici píšeme i celou recenzi po týdnu používání. Po zapojení klávesnice předvede animovanou sekvenci jako při bootování a je hned připravená. Pro Windows 10 nebyl problém ji správně nainstalovat bez jakéhokoliv uživatelského zásahu.

MediaTech MT1253

Klávesy zůstávají všechny svítit. Každý řádek má svou barvu a vypadá to velmi efektně. Už víme ze zkušenosti, že takové podsvícení je sice efektivní, ale z uživatelského hlediska nepraktické, hlavně v noci, kdy moc bije do očí. Na druhou stranu hráči budou mít radost. O tom později. 

MediaTech MT1253

Používání
Je to trochu divný pocit psát čistě na mechanické klávesnici. Jako kdyby jsme se vrátili v čase o dobrých 20 let zpět. Ten zvuk je tak věrný starým IBM klávesnicím, že nám to pomalu začíná vadit.

Samotné psaní na klávesnici je velmi dobré a pohodlné, když ovládáte prstoklad. Každá klávesa vám dává příslušnou odezvu i s typickým zvukem. Tak si můžete být jistí, že jste klávesu stiskli správně a daný znak je napsaný. To je nevýhoda tichých klávesnic s nízkým zdvihem. Tam děláme často chyby, protože nemáme příliš výraznou "zpětnou odezvu".

Někomu, jako i nám vyhovuje právě tento zvuk, ale ve skutečnosti, i když velmi neradi, se musíme této klávesnice zbavit. Proč? Často pracujeme i v nočních hodinách. A to když začnete opravdu psát, tak je v nočním tichu všechno pěkně slyšet i přes zavřené dveře. Ideální je mít takovou klávesnici na pracovišti, kde absolutní ticho nehrozí a na domácí použití používat maximálně tichou. Proto jsme i my sáhli po výše zmíněné Logitech K800. Až na to, že Logitech klávesnici už máme třrtí, co jsme ji doslova "vypsali" a něktoré klávesy přestaly fungovat. To se na mechanické tak brzy nestane. A když, tak příslušné tlačítko jednoduše vyměníte.

Ideálem by byla mechanická klávesnice i s vysokým zdvihem tlačítek, která by byla tichá jako membránové. Ale taková kombinace jednoduše neexistuje.

I když z úplně dlouhodobého hlediska jsme neměli šanci otestovat životnost popisků, vypadá to tak, že vám opravdu vydrží dlouho. Popisky totiž nejsou nastříkané jako na většině levných kláves, ale je to kombinace plného a průsvitného plastu. Nehrozí tak, že je sešoupete. Jen na funkčních klávesách F1 až F12 jsou multimediální ikonky nastříkané.

MediaTech MT1253

Podsvícení
Toto je opravdu samostatná kapitola. Možností nakonfigurování je bezpočet. Nějaké předdefinované efekty jsou už v paměti klávesnice. Nastavování těchto kláves proběhl v kombinaci s klávesou FN a nepotřebujete k tomu žádný dodatečný program. Vybíráme z manuálu:

FN+ Insert: Animovaný mód vlny - skoro jako barevná stuha ve větru
FN+Home: Režim dechu – LED diody zobrazují efekt dýchání
FN+PgUp: Flash mód – podsvícení je vypnuté, a zapínání LED diod se šíří od stlačené klávesy
FN+Del: Mód vln – LEDky se zapínají a zase vypínají s efektem z prava do leva. Opětovným stlačením kombinace zůstanou všechny LEDky zapnuté
FN+PgDn: Stínový mód – LEDka zůstane chvíli potom, co stlačíte klávesu, rozsvícená, asi 1 sekundu
FN+ ↑: Nastavování úrovně jasu směrem nahoru až po úroveň 6
FN+ ↓: Nastavování úrovně jasu směrem dolu až po úroveň 0. Úroveň 0 znamená úplné vypnutí podsvícení
FN+ →: Při režimu vln určíte smer z leva do prava.
FN+ ←: Při režimu vln určíte smer z prava do leva
FN+ +: Při režimu dechu zvyšujete rychlost dýchání až po úroveň 6
FN+ -: Při režimu dechu snižujete rychlost dýchání až po úroveň 6


Tolik ke speciálním animovaným efektům. Ty jsou sice pěkné, ale jaksi asi velmi nepoužitelné. Ale klávesnice má ještě svoje trumfy v rukávu, které se nám líbily podstatně víc. Pokud byste chtěli použít klávesnici pod jiným operačním systémem než Windows, tak jsou vám Windows tlačítka na nic. Ty můžete jednoduše deaktivovat stisknutím kombinace FN+Win+L.

Přizpůsobení podsvícení
Klávesnice má v sobě předdefinovaných 5 uživatelských profilů. Ty vyvoláte stlačením FN+číslovka. Ihned při aktivaci prvního profilu máme podsvícené klávesy WASD a směrové klávesy. Ty jsou důležité např. u závodních her. U druhého uživatelského profilu svítí zase jiné klávesy. A tu nastává to správné využití. Vy sami si můžete nadefinovat a přizpůsobit svoje uživatelské profily. Každy profil může mít vždy jiné klávesy podsvícené. 

MediaTech MT1253

Pro každý typ her si můžete navolit, které klávesy mají svítit. A nielen pro hry, ale i pro programy. Například takové grafické či video editory mají pro zrychlení práce specializované klávesnice. Takto i vy si můžete rozsvítit klávesy, které nejvíc používáte v daném programu. Správnou kombinací si aktivujete ten svůj správny profil. Jedinou škodou je, že se nedá definovat i barva podsvícení. Každý řádek klávesnice disponuje jen jednou barvou, ale svoje využití si to určite najde.

MediaTech MT1253

Navíc když vypnete počítač, klávesnice se vypne a při opětovném zapnutí máte aktivovaný poslední režim.

Jít do mechanické klávesnice?
Určitě ano. Pokud hodně píšete či hrajete a často vám odchází klávesnice a jste z toho nešťastní, obětujte pár korun navíc a kupte si ji. Odmění se vám dlouhou životností a psaním bez překlepů. To i v případě, že se vám stýská po dávno minulém typickém zvuku stlačených kláves.

Nevýhodou je právě ta hlučnost. Pro nás pracující z domu a hlavně v nočních hodinách není vhodná i když bychom ji rádi měli. Ale prioritou pro nás je co nejtišší i za cenu častých překlepů či časného opotřebení. Je už jen na vás, co si vyberete.
comments powered by Disqus