Známe vítěze EISA pro rok 2016/2017

Známe vítěze EISA pro rok 2016/2017

Každoroční vyhlášení výsledků EISA je tu znovu a nás těší, že Vám z naší nabídky můžeme nabídnout vítěze. Tradičně máme vítěze od výrobců JBL, AKG, Audison, Hertz či Kenwood. Cenově tyto produkty nejsou nijak přehnané a jsou dostupné pro všechny. Však se podívejte, co říká na vítěze porota EISA a i na ceny za které se prodávají.
EUROPEAN MOBILE HEADPHONES 2016-2017
JBL Reflect Mini BT
Bluetooth sluchátka přináší s sebou nejen dobrou zábavu díky použitému barevnému vzoru, ale i jejich funkční výbava a praktické aplikace z nich dělají ideální zařízení pro sport. Líbit se vám bude i jejich materiál, který odolává potu. Najdete tu vícero možností návleků do ucha i reflexní návlek pro bezpečné běhání v noci. Co je, zdá se, nejzajímavější, je to, jak dokáží tato relativně lehká sluchátka produkovat křišťálově čistý zvuk a solidní, hluboké basy s výborným odizolování okolního světa. Reflect Mini BT od JBL mají ve výbavě zabudovaný mikrofon, který drží okolní hluk na minimu, přičemž umožňuje pohodlné odpovídání na teleonní hovory. Další velmi dobrou vlastností zařízení je jeho baterie, která vydrží až 8 hodin, takže hudbu můžete mít neustále s sebou.

EUROPEAN MOBILE SPEAKER 2016-2017
JBL Charge 3
Se dvěma pasivními zářiči toto dobře vypadající zařízení produkuje hlubokou a sytou basovou složku a přispívá k celkové kvalitě zvuku. Na to, abyste na letní párty dosáhli lepší a hlasitější zvukový zážitek, můžete propojit vícero reproduktorů k jednomu a přehrávat tak ze všech synchonizovanou hudbu. Jelikož se JBL Charge 3 vyznačuje certifikací IPX7, při jeho používání se nemusíte obávat ani deště ani polití reproduktoru. Bez obav ho můžete ponořit do vody. Jednou z nejlepších funkcí je 6000 mAh baterie, která garantuje až 20 hodin přehrávání hudby. Tento reproduktor se taktéž dá použít jako power banka na nabíjení jiných mobilních zařízení. Toto všechno dělá z JBL Charge 3 perfektní zařízení na přehrávání hudby zatímco jste v pohybu.

EUROPEAN HIGH-END HEADPHONES 2016-2017
AKG N90Q
While not the first headphones to boast on-board digital signal processing, this closed-back design has an ace up its sleeve. TruNote technology uses microphones located within the headphone capsules to automatically correct the frequency response for the ears of any listener. There’s also active noise cancellation, a choice of three sound modes and a built-in DAC fed by a micro USB input, also used to recharge the internal battery. Open and neutral sounding, with particularly impressive bass, the AKG N90Q gets closer than most to achieving loudspeaker-like sound. Game-changing technology often comes at a price, but if you want to take your private listening to the cutting edge, the AKG N90Q is well worth the cost.

EUROPEAN IN-CAR PROCESSOR 2016-2017
Audison bit One HD
With its bit One HD Audison opens up a new era in DSP, using the most powerful chipset to maintain the throughput of high-resolution audio at 96kHz/24-bit for optimum quality. Thanks to an automatic calibration process the bit One HD can synchronise the equalisation and time delays of signals coming from 12 different analogue inputs and can drive 13 output channels. For even higher sound quality, this can be configured to seven channels by applying Audison’s optional Finite Impulse Response (FIR) filters. While a new generation of control software permits accurate system tuning this is only the beginning, as this forward-thinking processor uses an open-platform design that ensures its functions can evolve with new firmware and software upgrades.

EUROPEAN IN-CAR SUBWOOFER 2016-2017
Hertz Mille Legend ML 2500.3
Innovation and skilful engineering are the key ingredients of this latest subwoofer from Hertz’s flagship Mille Legend line. The sophisticated motor system with its aluminium Faraday rings and ‘Smart Cooling’ strategy includes a neodymium magnet and oversized 100mm voice coil that’s wound around and inside its fibreglass former. Furthermore, Hertz’s driver features an FEA-optimised cone, basket, suspension and a unique boundary-free surround. All of this comes together to offer an unprecedented combination of linearity, power handling and dynamics from a usefully compact acoustical alignment. The Legend lives on!

EUROPEAN IN-CAR HEAD UNIT 2016-2017
Kenwood DDX5016DAB
No matter what your multimedia needs, Kenwood’s superb head unit has them covered. Supporting a wide range of music and video file formats – including FLAC and H.264 –
the DDX5016DAB’s Clear Resistive Touch screen, HDMI/MHL interface and powerful on-board DSP help deliver stunning video and audio. Bluetooth streaming enables safe,
hands-free telephone functionality en route as well as transforming your smartphone into a personal jukebox. This flexible head unit also offers a DAB+ tuner for high-quality
digital radio reception, plus an HDMI input to view compatible smartphone apps, including navigation, via optional wired or wireless connections.
comments powered by Disqus