Ultramaratonec testuje TomTom Adventurer

Ultramaratonec testuje TomTom Adventurer

K testování sporttesteru TomTom Adventurer sem se dostal z portálu a e-shopu vzdy.sk, zač jim děkuji. Běžně bych se k tomuto modelu asi ani nedostal, protože sporttestery na běh se slabší výdrží baterky, jako 20h ani nemám proč na ultra používat. Na trhu jsou možná tři modely, které mají podobnou výdrž baterky a tak není velmi z čeho vybírat.  Bohužel je to jedno z omezení pro ultra trail.
Firma Tomtom zpočátku začala s hodinkami pro sportovní hobíky, tento model je už pro širší skupinu sportovních nadšenců. Přesnost nadmořské výšky může s přehledem konkurovat silnějším, ale i dražším, značkám na trhu, jelikož už kromě měření s GPS měří nadmořskou výšku s integrovaným barometrem. Navíc je tu možnost hodinky používat i na sporty jako turistika, kde je i výdrž baterky delší a taktéž na zimní sporty, kde je zajímavé to, že tento model rozpozná, kdy jedete lanovkou a tento úsek nezapočítává do projeté trasy. Taktéž tam udává rychlost průměrnou/maximální mimo zastávky v bufetech a naježděné km mimo už zmiňované lanovky. Což je celkem sranda.
TomTom Adventurer

Sportester je vhodný i pro plavce, jelikož je plně voděodolný a dá se na něm nastavit i délka bazénu. K tomuto testování sem se nedostal, jelikož v bazéně jsem už půl roku nebyl. 

Technici od TomTomu aktualizují software v hodinkách celkem aktivně. Alespoň jednou za dva týdny, když to je potřeba, takže jsou případné neduhy celkem rychle odstráněny, aby sportester fungoval bezproblémově.

Po prvním vyzkoušení Adventura jsem zjistil, jak příjemně díky úzkému rámu sedí na ruce. Při běhu to už bylo horší, protože pokud jsem chtěl, aby mi v hodinkách integrovaný pulzmetr správně měřil tepovou frekvenci ze zápěstí, musel jsem si ho pořádně utáhnout kolem zápěstí a to mi odkrvovalo ruku, až mi na ni byla zima. Potom jsem se dozvěděl, že jsem používal špatný vyměnitelný náramek. Používal sem ten na běžné nošení a ne na běh. Po výměně náramku za sportovní tento pocit zmizel. Potom už i s utaženým náramkem krev do ruky proudila bez přiškrcení. Náramek má celkem vymakané dvojité zapínání bez zbytečností, které se mohou zachytit při pohybu ruky o oblečení.

Nepřehlédněte:
Představení TomTom Adventurer
TomTom Adventurer

Jako skoro všechno, i tyto hodinky jsem porovnával s mým používaným gearem (výbavou), kterým je pro tento případ sporttester Suunto Ambit3 Peak. Takže sem běhával se dvěma hodinkama a jedním hrudním pásem od Suunta, abych viděl přpadné odchylky, protože jsem už vícekrát slyšel, že jednotlivé značky sporttestrů se snímačem tepové frekvence nemají až takovou přesnost, jako klasický hrudní pás. To dávalo i smysl, jelikož hrudní pás je blíž srdci. Ale u tohoto modelu TomTom Adventurer se o podobný problém nejednalo a odchylka v průměrném tepu při běhu oproti hrudnímu pásu byla zanedbatelná (+/- 1-2 tepy). Přitom přesnost měřaní byla už od začátku a ne jako u déle používaného hrudního pásu od Suunta. Toto tedy byla jedna ze super vychytávek díky níž si tento model podle mně získá mnoho faoušků. Pokud člověk chce mít v zimě či v dešti sporttester na vrstvě oblečení, tak se k němu dá dokoupit hrudní pás.

TomTom Adventurer

Sportester se ovládá jedním tlačítkovým joystickem. Ovládání je intuitivní a velmi jednoduché. Prakticky nic komplikovaného sem tam nenašel, i když hodinky mají několik funkcí, jako mp3 přehrávač se zabudovanou 3GB pamětí, měřaní denního/nočního tepu, či měřaní spánku. Ke klasickým měřaním patří měřaní kalorií, či krokoměr (neustálé měřaní aktivity), který je celkem přesně kalibrovaný. Ten sem vyzkoušel na procházkách po lese mezi tréninky na běžeckém soustředění. Taktéž velmi potěší signalizace vibrací, nebo pokyny trénera v přednastaveném módu do sluchátek připojených ke sportesteru!

Nejen pro trail běžce je přripravené přesné měřaní GPS polohy a nastoupaných metrů. Snímač GPS se na začátku aktivity zapíná téměř okamžite kvůli neustálé aktualizaci přesné polohy GPS satelitů. Ta se aktualizuje při spárování hodinek i s mobilní aplikací "TomTom MySports". Tedy žádné dlouhé čekání na satelity před během jako tomu je u jiných značek. Ani jednou se mi nestalo, abych čekal víc než 15 sekund. A to hlavně proto, že sem měl zapnuté snímání tepu. Jinak by to bylo do 10 sek.

TomTom Adventurer

U této mobilní appky mě překvapilo, jak rychls spáruje nahraná data z hodinek s externí aplikací Strava.com. Vždy do 3 sekund od nahrání sem měl údaje na Stravě, kterou používám jako běžeckou sociální síť a motivaci. Pro porovnání se Suunto to je někdy i několik desítek minut. Možná se jedná o počet uživatelů, ale i tak super.

Nepřehlédněte:
TomTom Adventurer očima běžce v Towerruningu
Další vychytávkou bylo zapnutí podsvícení při překrytí obrazovky dlaní. Zkoušel sem to přechytračit tak, že obrazovku překryji rukávem či nějakou jinou textilií, ale podsvícení se nezaplo.

TomTom Adventurer

Výdrž baterky je výrobcem udávaných 10h pro každou aktivitu kromě turistiky (což je už příjemné číslo s porovnatelnými jinými značkami v dané kategorii), kterých je v menu několik: kromě trail běhu a klasického běhu tam člověk najde i lyžování, turistiku (tu GPS snímač nahrává záznam po každé minutě a tak je výdrž baterky víc, než dvojnásobná-24h deklarovanch výrobcem), či multisport (triatlon), ale i mnoho jiných už výše zmíněných. Když jsem ale běhal ještě při plusových teplotách, už po třetím 1,5-2h běhu sem musel baterku nabíjet. Pravda je ta, že sem používal neustále sledování tepu (i mimo běh) a tak samozřejmě baterka ani neměla možnost vydržet 10 h. Rapidně ale klesla výdrž baterky při mrazech -20C a méně. Tam mi baterka na sportesteru, který sem měl pod rukávem běžecké bundy vydržela při lesním běhu při sněžení max 2,5h. To je ale extrém, který se naštěstí u nás uděje tak max. na dva týdny za rok. A to každý normální člověk raději zůstane doma v teple :)

Nabíjení Adventurerů trvá s externím kabelem cca 3h a je třeba při nabíjení sportester vyndat z rámu hodinek. Zkoušel sem nabíjat hodinky déle, ale žádný benefit sem nezpozoroval.

TomTom Adventurer

Takže, pokud bych měl zhodnotit můj dojem ze sporttesteru TomTom Adventurer, který jsem intenzivně testoval na dvě etapy (v mírnějších teplotách a mrazu),  pro drtivou většinu sportovců se jedná o velmi přiítažlivý model na sport a i na běžné nošení. Tento sportester kromě výše zmíněných vychytávek má také přijatelnou cenu 8 600 Kč (319 eur) a na ruce vypadá nenápadně. Ale i nápadně, pokud se použije nějaká do oči bijící barva ze širokého barevného spektra náramků. Tu je výhoda, že tvar hodinek vícero modelů od TomTomu jestejný, a tak po upgradenutí modelu oblíbený náhradní náramek prachem nezapadne. Ty se dají dokoupit za 675 Kč (25 eur), což je podle mně na dnešní dobu celkem férová cena.
comments powered by Disqus