TomTom Runner - dostupné GPS hodinky na každý den

TomTom Runner - dostupné GPS hodinky na každý den

Před rokem jsem ani netušil, že se stanu závislým na sportovních hodinkách. Bez hodinek na ruce si neumím představit život. Z běžných hodinek jsem minulý rok přešel na různé typy Smart Watch od Sony, Samsungu a dalších firem. Potom se roztrhl pytel s různými fitness náramky. Jenže časem jsem zjistil, že vůbec nepotřebuju propojovat svůj smartphon s hodinkami, abych se dozvěděl, kdo mi volá, píše nebo co se děje na facebooku. Navíc nechci každý den nabíjet další zařízení.
V létě jsem začal běhat. Věřte me, běhat stále okolo Kuchajde, která má po obvodě 1,5 km a porovnávat si časy se včerejškem mě přestalo bavit velmi rychle. Rád cupitám po lesních chodníčcích nebo alespoň po pestrých trasách přes město. Ani hráz mi nepřekáží, ale na ní neběhám vždy tu stejnou vzdálenost. Navíc jsem časem pochopil, co je to tempu, v jakém rytmu srdce se mám držet a další užitečné věci, které napomáhají udržovat se v kondici a zbytečně se neničit.
TomTom Runner
Dnes tedy mohu prohlásit, že k teniskám Mizuno za 2500 Kč, cenově dostupném oblečení z Lidlu za 1500 Kč (4X běžecké ponožky, 2x kraťasy, 2x spodky, 1x větrovka) a pár tričkách ze sekáče, považuji za další rozumnou investici rekreačního běžce GPS hodinky. Protože vždy běžím jinou trasu a chci ji mít pod kontrolou.

Základní parametry TomTom Runner
Hmotnost 50 g, monochromatický display 144 x 168 px (22 x 25 mm), GPS, GLONASS, odolnost vůči vodě 5 ATM, výdrž do 10 h měření s GPS, připojitelný hrudní pás, kategorie aktivit: běh / běžecký pás / stopky.

GPS ano či ne?
Bez GPS to nemá význam. Ne vždy si s sebou budete brát mobil. Teď v zimě běhávám i v tenké větrovce, do které mohu odložit i klíče od auta a telefon, ale v létě chci mít v malé kapsičce u kraťasů maximálně ty klíče.

Nepřehlédněte:
5 nejlepších aplikací pro fitness, které vám pomohou s motivací a měřením výkonu
Zkoušel jsem běhat i s iPhonem 5S v ruce. Je malý, GPS mu funguje poměrně přesně a když nemám 4000 Kč na GPS hodinky, považuji to za relativně rozumnou alternativu. Ale bez něho se cítím mnohem svobodněji. I tak si v tu dobu vypínám všechna zvonění a mobil mi díky aplikaci Spots Tracker slouží opravdu jen ke kontrole uběhnuté vzdálenosti a tempa.

TomTom Runner
A když už mít po ruce sportovní hodinky, tak ty s přesným měřením vzdálenosti podle GPS. TomTom Runner a TomTom Multi-Sport měří vzdálenost skutečně přísně oproti jiným hodinkám či mobilu zobrazily vždy o trošičku menší údaje. Považuji to za výhodu, alespoň na závodech nebudete zklamaní. 

Více opakovaných měření dokázalo, že mezi naměřenu vzdáleností v hodinkách Samsung Gear S, TomTom Runner či různých smartphonech GPS jsou rozdíly minimální.

Cardio snímač ano či ne?
Po měsíčním testování top hodinek TomTom Multisport Cardio za 8 199 Kč jsem záměrně skočil na měsíční používání základního modelu TomTom Runner za 3 690 Kč. Co myslíte? Chyběl mi snímač tepu?

Nepřehlédněte:
Jak využít sportovní hodinky při fitness? Máme pro vás několik tipů!
Mám na to dva pohledy. Sledovat svůj tep je velmi užitečné při dosahování maximálních výkonů. Pokud to nechce třicetiletý chlap přehnat, drží se pod 160 tepů za minutu, ideálně na 140. Sportovat se má zodpovědně. Jenže odsledovat si svůj stav dokázaže i podle dechu. Orientačně. Ale pokud neběháte maratony a sport berete jako relax, stačí zhluboka dýchat nosem, pokud to zvládáte, vaše tempo je v pořádku. Případně když běžíte dva vedle sebe a zvládnete si povídat , je všechno ok. Pokud funíte jako kůň, jste už dávno za anaerobním prahem a měli byste zpomalit.

TomTom Runner

Cardio snímač je tedy velmi užitečný, ale rekreační sportovec si poradí i bez něj. Naučí se lépe sledovat sám sebe a výdrž baterie v hodinkách je bez snímače tepu srdce o 20% vyšší. A příplatek ve výši 4000 Kč za zabudovaný Cardio snímač je možné nahradit hrudním pásem. V obchodě  Vždy.cz například stojí kombinace TomTom Runner + HRM jen 4 990 Kč, zatímco Runner Cardio s integrovaným snímačem tepu až 7 399 Kč. Jedním dechem je třeba ale dodat, že právě integrovaný kardio senzor odlišuje hodinky TomTom od konkurence, která je v tomto směru pozadu.

TomTom Multi-Sport vs. Runner
Při rozdílu 270 Kč bych asi zainvestoval do verze Multi-Sport. Mám na to jediný důvod - odlišit měření běhu od jízdy na kole a ostatních aktivit (turistika, lyžování), které jsem na Multi-Sport označoval jako volný styl.

Připojení ke smartphonu
Hodinky TomTom nemají velkou paměť. Vejde se do nich možná 20 tréninků trvajících 40 minut či pět dlouhých túr. Proto je nutná synchronizace s PC (kabelem) nebo s mobilem přes Bluetooth. Preferuji druhou možnost. Přenos údajů trval poměrně dlouho a aplikace neustále vyžaduje připojení k internetu. Navíc servery TomTom jsou jaksi pomalé. Zkrátka, chce to trochu trpělivosti. Aplikace vám potom poskytne i mapový zápis či zobrazení nadmořské výšky a její průběh. Škoda, že nadmořskou výšku nezobrazují i samotné hodinky. Potěsila by i teplota a další údaje typické například pro dražší modely hodinek Suunto. Aplikace MySports by mě potěšila i různými statistikami, vyhodnoceními údajů za daný měsíc a podobně. Dokonce si nemůžu ani pojmenovat jednotlivá měření.
TomTom Runner

Výdrž na jedno nabití
Výrobce udává až 10 hodin GPS měření a já tento údaj potvrzuji. Hodinky jsem nabíjel jednou až dvakrát do týdne podle toho, kolik 40 minutových běh jsem za těch sedm dní uskutečnil. Žádné nabíjení každý den, průměrně možná tak každý čtvrtý večer. Konkurenční hodinky Samsung Gear S jsem odložil právě kvůli slabé výdrži. Když jsem po dobu testování TomTomů dva dni nezapnul GPS, klesl stav baterie jen minimálně. Výborně mi tak sloužily na běné používání či raní budíček.

Nepřehlédněte:
Zkvalitnění přípravy orientačního běžce se zaměřením na sprint
Výhody
+ výdrž 10 hodin
+ přesné GPS, vyhledání do minuty
+ čitatelnost displaye za každých okolností
+ podrobná analýza měření v aplikaci (mapa, nadmořská výška...)

Nevýhody
- občas neúmyslné stisknutí tlačítek
- chybí zobrazení nadmořské výšky
- aplikace vyžaduje neustálé připojení k internetu
- chybí editace měření v aplikaci (název, typ sportu...)

Závěr
Mezi GPS sporttestery za 2700- 4000 Kč je poměrně malá konkurence. TomTom Runner za 3590 Kč jsou spolehlivé, nabízí dlouho výdrž na jedno nabití, můžete je denně nosit jako běžné digitálky s budíkem a po dobu běhu vás infomují o všem důležitém. A když k nim připojíte hrudní pás, tak víte vše, co potřebujete vědět. V neděli večer si potom všechna měření z posledného týdne přesunete na serer TomTomu pomocí aplikace MySports a můžete analyzovat i mapový zápis či převýšení.

Musím říct, že jako rekreačnímu běžci mi už pár dní po vrácení tyto hodinky velmi chybí a je jen otázkou času, do kdy mě běh s telefonem v kapse či ruce bude bavit. .

TomTom Runner
TomTom Runner
TomTom Runner
TomTom Runner
TomTom Runner
TomTom Runner
TomTom Runner
TomTom Runner
TomTom Runner
TomTom Runner
TomTom Runner
TomTom Runner
TomTom Runner
TomTom Runner
TomTom Runner
TomTom Runner
TomTom Runner
TomTom Runner
TomTom Runner
TomTom Runner
TomTom Runner
TomTom Runner
TomTom Runner
TomTom Runner
comments powered by Disqus