TomTom Multi-Sport Cardio - sen sportujících technoidů

TomTom Multi-Sport Cardio - sen sportujících technoidů

Rád rekreačně lyžuju, ale nikdy jsem si nepotřeboval svoje výkony měřit. Na turistice mě už přejdutá vzdálenost zajímá víc, potěší mě i informace o nadmořské výšce. Při těchto sportech mám však vždycky na sobě i oblečení s kapsami, a tak nemám problém měření uskutečňovat pomocí smartphonu s aplikací SportsTracker, Endomondo nebo nějakou jinou. Ty využívám i kole. Jenže při běhu či plavání je všechno jinak. A protože běhám rád, ocenil jsem možnost vyzkoušet něco jiného, než měření smartphonem.
TomTom MultiSport

Zkušenosti s konkurentem Samsung Gear S
Není tomu dávno, co jsem aktivně testoval hodinky Samsung Gear S. Protože rád běhám bez jakýchkoliv omezení, vyžaduju i volné kapsy. U sebe tak nosím maximálně klíče od auta nebo bytu. Ale pocit, že běhám po kopcích bez zařízení, kterým bych si přivolal pomoc při nějakém neštěstí, mě velmi neuklidňuje. Navíc, běh se obvykle protáhne a dohodnutý čas návratu téměř nikdy nedodržím; což je občas potřeba dát někomu, kdo na mě právě čeká, nějakým způsobem vědět. Třetím důvodem, proč se mi běh s Gear S se zabudovanou SIM kartou líbí, je příjem a vybavení hovorů během delšího běhu. Nikdy jich není moc, ale endorfiny v těle a příjemné prostředí okolo pozitivně ovlivňují i moji náladu. Navíc každý pochopí, že s udýchaným chlapíkem se má telefonovat co nejkratšeji. A to oceňuji úplně nejvíce - stručný a jasný telefonát, ve kterém vyřídíme, co je potřeba.

Jenže Samsung Gear S mají také svoje nedostatky. Nejprve, jako sportovní hodinky jsou drahé. GPS bez vložené SIM karty s datovými službami hledá souřadnice podezřivě dlouho i na volném prostranství. A tak se vždy minutu procházím před panelákem jako blbec. Ale potom je všechno v pořádku a detailně zakreslený běh na mapě se vyrovná zápisu v SportsTrackeru na smartphonu. Při využití GPS měření se samsungácké hodinky mimořádně rychle vybijí. Dokud Samsung nevyřeší výdrž Gear S, resp. dokud nepřijde na trh jejich nástupce, do té doby upřednostním raději klasický smartphone v kapse bundy během běhu v chladnějším počasí a v ostatním období sportovní hodinky, jaké mám už měsíc na ruce.

Ty totiž vydrží měřit až 10-hodinovou túru. Pokud budu svoje výkony sbírat pomocí služby Endomondo, budu mít údaje ze smartphonu i TomTom hodinek pěkně spolu. Ke službě SportsTracker se hodinky TomTom připojit nedokáží, tam musím vypisovat jednotlivá měření z hodinek ručně. Ale mně stačí i to a někdy je ruční vyplňování jednotlivých měření rychlejší než různé automatické synchronizace. Samsung Gear S všechno ukládají jedině do služby S Health v připojeném smartphonu stejné značky.

Nepřehlédněte:
Byli jsme na: VSE City Run
TomTom MultiSport

Ale zase údajům v S Health absolutně nic nechybí. Můžu dokonce říct, že tak podrobná čísla jsem neviděl v žádné jiné aplikaci. Dokonce i přímo v hodinkách Gear S máte přístup k detailním údajům o průběhu tempa, tepu srdce či k mapovému zakreslení běhu. A překvapivě přesně. To je základní výhoda samsungových hodinek - detailní měření si můžete díky velkému displeji a množství funkcí porovnávat přímo v nich. Kamenem úrazu je dotykové ovládání, které občas reaguje i na mokrou větrovku, a slabá výdrž na jedno nabití. V porovnání s TomTom hodinkami vydrží Gear S měřit v terénu možná polovinu, možná jen třetinu času. Anebo je plně nabité stačí připojit k mobilu a chvilku si s nimi hrát (prohlédnout si poslední měření, aktualizovat software, přenést údaje do smartphonu či tabletu) a desítky procent kapacity baterie vám zmizí před očima...

Příjemná TomTom cenovka
Základní výhodou dvou téměř navlas shodných hodinek TomTom Multi-Sport a TomTom Runner je příznivá cenovka okolo 150 eur a možnost každodenního použití. Pokud nesportujete, vydrží vám na jedno nabití i dva týdny. Neustále zobrazují aktuální čas i datum a ráno vás spolehlivě vzbudí. A když vyběhnete ven, mohou díky GPS změřit odběhnutou vzdálenost, zobrazit aktuální rychlost a po přesunu údajů do aplikace TomTom MySports se dozvíte i podrobné informace týkající se každého měření (např. nadmořskou výšku). Meření tak najdete přímo na displeji smartphonu, nebo po uploadu na server TomTomu i na obrazovce počítače.

TomTom MultiSport

Bohužel, v obou případech se bez připojení k internetu neobejdete. Aplikace MySports neustále potřebuje spolupracovat se serverem. Nevidím na to žádný důvod. Sports Tracker v mém iPhone zobrazuje i v offline režimu všechna měření, která jsem na něm (nebo jeho pomocí) uskutečnil. V případě TomTom aplikace MySports je těch offline údajů v mobilu minimum.

Dokonce se mi stalo, že při odesílání údajů do telefonu (abych si prohlédnul detaily jednotlivých měření) si hodinky vyžádaly restart a nebyly použitelné už ani na zobrazení času. A k počítači s internetem jsem se tehdy dostal až druhý den. Řeknu vám, nic příjemného.
Pokud bych hodinky TomTom Runner nebo Multi-Sport vlastnil, určitě bych si údaje z nich zapisoval i ručně do nějakého deníčku nebo poznámkového bloku. Nevidím na tom nic špatného.

Nepřehlédněte:
Jak funguje skupinová motivace při fitness prostřednictvím sport testerů?
Základní parametry
Hmotnost 62 g (ověřená, i s náramkem), monochromatický displej 144 x 168 px (22 x 25 mm), GPS, GLONASS, odolnost vůči vodě 5 ATM, výdrž do 10 h měření s GPS / 8 h měření s GPS + tep srdce.

Rozdíl mezi TomTom Runner a Multi-Sport
Základní sportovní hodinky s přívlastkem Runner jsou zaměřeny na běh a turistiku, Multi-Sport dokáží změřit i plavání a po připojení speciálního snímače pro kolo poskytnou přesné měření i při tomto druhu sportu. Runner jsou o pár eur levnější. Protože pravidelně neplavu a na kole využívám raději měření pomocí smartphonu, který můžu mít - podobně jako při turistice - neustále připojený k nějakému záložnímu zdroji, dal bych asi přednost levnější verzi Runner. Těžko říct.

TomTom MultiSport

Verze Cardio
V obou případech vytvořil TomTom i verzi se snímačem tepu. TomTom Runner Cardio a TomTom Multi-Sport Cardio jsou špičkové hodinky, které meří tep ještě o něco přesněji než hodinky Gear od Samsungu. Aspoň tak říkají moje zkušenosti. Za snímač tepu si však pořádně připlatíte. Bohužel nemám zkušenosti s hrudním pásem, ale pokud mám mluvit za sebe, už bych si raději koupil Cardio verzi TomTom hodinek, než mít okolo hrudníku další otravný prvek. Nemám pocit, že by měření tepu přímo hodinkami TomTom bylo méně spolehlivé. Tento pocit jsem však vícekrát nabyl s hodinkami Samsung, které občas na chvilku během hodinového běhu měření přeruší, čímž úplně změní průměrnou hodnotu tepu srdce. V kardio zápisu aplikace S Healt si tak musím prohlédnout celý průběh a udělat vlastní závěr, než se spoléhat na průměrnou hodnotu.

TomTom MultiSport

Sledování tepu během běhu není zbytečné. Nejběžnější výpočet maximální tepové frekvence je 220 minus věk (mám 32 let, takže maximálně 188). Jenže zdravá aktivita a efektivní spalování tuků nastávají při 60 - 70% maximální tepové frekvenci. A to velmi těžko odhadnete. Já bych měl běhat s tepem okolo 130 až 150 úderů za minutu, ale dlhodobo sa počas behu držím niekde okolo 150 - 160, t.j. 85 % tepového maxima. To je už je strop i pro mladé aktivní sportovce, proto se musím kontrolovat. Pokud zvládáte si během běhu povídat s kamarádem a nefučíte jako kůň, je velmi pravděpodobné, že běžíte správně. Celkově dobrým indikátorem zdravého běhu je pohodové dýchání. Při použití takovýchto hodinek však máte jistotu, že si svůj tep dokážete kontrolovat i bez debatování. Protože k zranění přijdete velmi lehce právě tehdy, když přeceňujete svoje síly. Sportujte pro radost, ne pro nadlidské výkony. A právě snímač tepu vám k tomu může pomoct.

Nepřehlédněte:
5 nejlepších aplikací pro fitness, které vám pomohou s motivací a měřením výkonu
TomTom MultiSport

Ergonomie a ovládání
Hodinky Multi-Sport Cardio nosím denně asi měsíc. Jejich nápadný náramek není problém vyměnit za jiný. Líbí se mi jeho řešení - velmi dobře sedí na zápěstí a díky množství dírek ho přizpůsobíte každé ruce. I snímač tepu srdce díky odpovědnému nastavení řemínku pracuje přesněji. Bílé barvy se nemusíte bát, vždy jsem ji houbičkou rychle očistil. Hlavní modul je vyjímatelný a odolný vůči vodě do 5 ATM. Takže ze sprchování ani plavání po hladině nemějte strach.

Já jsem dokázal hodinky nosit 24 hodin denně, i v nich spát; kamarád je odkládá častěji, protože ho tlačí. Způsobuje to rameno se čtyřsměrným ovladačem, ve kterém se pravděpodobně ukrývá GPS anténa. Vypadá to jako touchpad, ale nic takového tu nečekejte. Ani potvrzovací tlačítko. Jen čtyři směry. Časem pochopíte, že to úplně stačí. Během sportování musíte návrat k pauze a pozastavení měření potvrdit podržením příslušného tlačítka (doleva), jinak stačí krátký stisk, který je potvrzen silnou vibrací a decentním zvukem. Všechno je to logické, promyšlené a hlavně, vůbec mi tu nechybí dotykové ovládání displeje.

TomTom MultiSport

Rameno obsahuje i konektor pro nabíjení a spojení s počítačem. Na tvarování hodinek jsem si velmi rychle zvykl, ale umím si představit, že někdo z vás upřednostní raději konkurenční produkt běžného tvaru (například Suunto).

Když potřebujete zjistit stav baterie (jen orientační, procenta chybějí) nebo uložiště (do kterého se vejde několik desítek měření), stačí stisknout v pohotovostním stavu směr doleva.

Klik doprava na Multi-Sport verzii zase zobrazí nabídku sportů (v českém jazyku: běh, kolo, plavání, b. pas, volný styl a stopky). Nejčastěji jsem využíval běh a volný styl (turistika, lyžování). Uvítal bych ještě větší počet disciplín (turistika / chůze, lyžování, běžky...), ať se můžu v měřeních lépe orientovat.

Klik dolů zase přepne aktuální čas na nasledující nabídku:
hodiny (nastavení času a budíku),
snímače (srdce - hrudní pás nebo zabudovaný snímač, kolo - připojitelný snímač),
telefon (párování a synchronizace),
režim v letadlu,
možnosti (vibrace, zvuky, jednotky, noc, uzamknutí),
profil (jazyk, hmotnost, výška, věk, pohlaví)
normy.

TomTom MultiSport

Několikasekundové pasivní podsvícení displeje následuje po dotyku tří tlačítek vpravo vedle obrazovky. Na toto úsporné řešení jsem si rychle zvykl, přes den by hodinky s výbornou čitelností na slunci svítily úplně zbytečně. A právě dlouhá výdrž na jedno nabití dosažená i díky takovýmto úsporným opatřením je základní výhodou TomTom hodinek oproti různým pokusům od výrobců mobilních telefonů.

Zkušenosti z praxe
Hodinky TomTom Multi-Sport Cardio jsem používal při turistice, lyžování a běhu. Porovnal jsem je s měřeními v iPhone (doporučuji aplikaci SportsTracker) a výsledky byly vždy téměř stejné. Vyhledání satelitů trvalo v obou případech podobně krátce. Nošení telefonu u sebe však skončí, když už zase budu běhat jen v tričku a kraťasech. Druhým kamenem úrazu bude měření tepu, které iPhone přináší jen v omezené podobě (appky Heart Rate musíte vyzkoušet), přičemž hodinky jsou v tomto směru překvapivě spolehlivé.

TomTom MultiSport

Jednou jsem se na výlet vydal s kamarádem, který používá namakané hodinky Suunto Ambit2, které nabízejí střízlivý design, režim úsporného GPS měření pro turistiku (60-sekundový interval, výdrž 25 h), zobrazování nadmořské výšky a měření teploty. Zkrátka, pro zálesáky technoidy přímo dokonalý kousek. Výsledkem několikakilometrové chůze po stejné trase bylo téměř shodné odměření vzdálenosti, z čeho vyplývá, že TomTom a Suunto se při klasickém GPS měření vyrovnají. Suunto Ambit2 však koupíte za více než 300 eur, tep měří jedině pomocí hrudního pásu a připojení ke smartphonům (zatím jen s iOS) nabízí až nový model Ambit3.

Z toho všeho vyplývá, že ať jsem porovnal měření hodinek TomTom s měřením sportovní appkou v iPhonu, anebo s konkurenčními hodinkami Suunto či se Samsung Gear S (s vloženou nanoSIM), jednotlivé GPS výsledky byly vždy velmi podobné. A to je dobře.
Po všech těch zkušenostech zatím i nadále zůstávám při měření běhu appkou SportsTracker v mém smartphonu. Budu si dálej sledovat svůj dech a snažit se pozorovat vlastní tělo bez spoléhání se na různou techniku. A na jaře se rozhodnu, jestli mi tak záleží na měření tepu, anebo mi postačí běžné GPS hodinky, které se mi líbí i jako běžné (ač dost netradiční) hodinky. Protože se však chystám na půlmaraton, měření tepu začínám považovat za důležitý prvek v přípravě.

TomTom MultiSport

Tip redakce: Upload údajů z hodinek TomTom do služby Endomondo najdete v PC aplikaci MySports Connect v části Nahrát a exportovat -> Přidat. Potom by už mělo nahrávání na Endomonto probíhat automaticky i mimo PC, přes smartphopnovou appku TomTom MySports.
TomTom Multi-Sport Cardio můžete i vyhrát. Stačí se zapojit do soutěže Mobil roku 2014, kde jsou hodinky nominovány v kategorii Chuťovky.

Výhody:
+ rychlé a přesné GPS
+ výdrž 8 hodin GPS měření i s tepem srdce
+ příznivá cenovka, pokud nepotřebujete meřič tepu
+ použitelné i jako běžné hodinky (dobrá výdrž, spolehlivý displej)
+ verze Cardio přináší nejen měření tepu, ale i spolehlivější odhad spálených kalorií
+ odesílání naměřených údajů do služby Endomondo
+ během běhu info o průměrné rychlosti, nejen aktuální
+ nedotykový displej

Nedostatky:
- chybí zobrazení nadmořské výšky na hodinkách
- pomalý přesun každého měření do smartphonu
- aplikace se příliš spoléhá na připojení k internetu
- extravagantní design hodiniek nepřeje běžnému nošení
- nabíjení jen pomocí speciálního stojánku,
- stav baterie nevidíte v procentech

Závěr:
Na turistiku, kolo nebo lyže mi úplně stačí mobil s oblíbenou aplikací. Některé dokonce spolupracují s hrudními pásy, které můžete k mobilu připojit. Běhat však se smartphonem v ruce není úplně ono, a tak tvrdím, že takovéto hodinky smysl mají. A líbí se mi, že už za 150 eur můžete mít na ruce šikovné zařízení, které vám zobrazuje přesný čas, ráno vás vzbudí vibracíu na ruce, a když si každý deň půjdete na hodinku zaběhat, změří vám podle GPS přesnou trasu a z ní vyplývající hodnoty, ale nemusíte je denně nabíjet, jako je tomu v případě různých smart náramků a hodinek připojených k mobilu. A když to s během myslíte vážně, tak zainvestujete do verze Cardio, která vás kontroluje, abyste to s tempem zbytečně nepřeháněli. Protože to nemá význam. Přinese vám to i přesnější měření spálených kalorií, ale také zvýšenou spotřebu energie.

V údajích během sportování bych uvítal zobrazení nadmořské výšky. Vysloveně zklamání nastalo jen jednou, a to při nuceném restartu hodinek. Potěšil by mě rychlejší přenos údajů do smartphonu. Nakonec budu hodinky asi připojovat rovnou k PC pomocí dodávaného USB kabelu a programu TomTom MySports Connect. Tehdy se i nabijí, a hrozí menší problémy se zálohováním měření na server TomTomu. Samozřejmě, ani v tomto případě to bez připojení na internet nepůjde...
comments powered by Disqus