Sportujte se zvukem: JBL Inspire 500

Sportujte se zvukem: JBL Inspire 500

Sportovní sluchátka jsou samostatná kategorie v segmentu sluchátek. Ale i zde se musí výrobce postarat o to, aby produkovala co nejlepší zvuk a, podobně jako u velkých sluchátek,aby uživateli sedla do uší, za ucho nebo jakkoliv jinak. Podstatné je, aby držela dobře. O to se snaží i model JBL Inspire 500 s Bluetooth 4.1 a my jsme si vyzkoušeli, jaké to je se sluchátky v praxi.
Toto je série, kterou výrobce uvádí jako specializovanou na sport nebo nošení při náročných pohybových aktivitách. Jsou bezdrátová a obě mušle jsou spojené kabelem. Nejde tedy fyzicky o dvě samostatná sluchátka. Takový trend se ještě příliš nerozšířil a výrobce zůstává při původním kabelovém propojení. Nám se spojení kabelem líbí i pro případ, že si chcete sluchátka vyndat z uší. Nemusíte je dávat do žádné krabičky a necháte je volně za krkem. 

Konstrukce
Protože jsou bezdrátová, výrobce musel na kabel umístit baterii a ovládací prvky. Chtěl totiž, aby sluchátka fungovala na telefonování - abyste zároveň mohli pozastavit skladbu nebo přijmout hovor. Baterie je umístěna samostatně v plochém tvaru šasi a tam je i signalizační dioda. Ovládání hlasitosti je přes dvě samostatná tlačítka a třetí tlačítko na hovory a hudbu je na samostatném prvku. Zde je pod gumovým chráničem i  microUSB konektor na nabíjení.

JBL Inspire 500

Mušle jsou speciální a používají medicínský silikon. Drží bez pohnutí a skutečně vám nevypadnou. Takových je sice na trhu víc, ale tady je jeden podstatný rozdíl, užijete si i výborný zvuk. Sluchátka, která se vždy nějakým způsobem na uchu udrží na trhu najdete všude. Jejich problémem bývá to, že jakmile se mírně pohnou, kvalita zvuku jde rapidně dolu. In-ear sluchátka potřebují na vytvoření správné rezonance zvuku vyplnit vnitřní stěnu ucha právě silikonovými nástavci. I proto je často rozdíl v tom, jaký typ nástavce je použitý, nejen zda jde o in-ear typ.

Nepřehlédněte:
Test: Sluchátka, která při běhu nevypadnou z uší
JBL Inspire jsou i v edici pro ženy
Je vědecký dokázáno, že ženské ucho je téměr v absolutní většině případů menší. JBL má tedy i menší silikonové nástavce. Pokud vás sluchátka zaujala, je třeba si dát důrazně pozor na to, zda potřebujete ženskou nebo mužskou edici. V našem případě jsme testovali mužskou verzi. 

Zde jsme byli nadmíru spokojeni s tím, jak sluchátka drží. Silikonový návlek se nasazuje i přes část kruhového tvaru mušle. Je třeba ho i správně natočit, abyste si potom mohli jeho užší tunelovou část správně vložit do ucha. Přijdete na to snadno. Návlek sice výrazně přilne k povrchu sluchátka, ale i v nasazeném stavu se dá jemně korigovat. Sluchátka se do ucha vkládají tak, že je zakládáte vývodem kabelu nahoru a potom je v uchu stočíte do běžné polohy se směrování kabelu dolů. Jemné korekce uděláte dotknutím se mušle. Správně nasazení poznáte sami, vynikající zvuk a silné basy se ozvou stejně jako při běžném typu kvalitních sluchátek. Tato technologie se jmenuje TwistLock a je to dobrý nápad, jak co nejlépe utěsnit sluchátka v uchu. Problémem může být možná až příliš silné odhlučení. I při vypnuté hudbě totiž klesá vaše schopnost slyšet okolí, naším odhadem až o 90%. Naopak, na rušné ulici nebo v kanceláři je to ideální.

Sluchátka by měla na baterii vydržet 8 hodin. Je potřeba je nabít vždy, když můžete, protože jinak vám bude znít ve sluchátkách hlášení o slabé baterii. Není to příliš vtíravé, ale vždy to přeruší hudbu. 

JBL Inspire 500

Těšíme se vs. překáží nám
Sluchátka se dají při nošení připnout o miniaturní sponu. Drží dobře i na hladkém límci. Problem je najít správné uchycení spony tak, aby příliš netahalo pravou mušli z ucha. Zároveň takovou polohu, aby nedávala příliš velkou volnost levé části kabelu. Je to kompromis, který jsme vyřešili tak, že jsme ji většinou nezapínali. Při pohybu je ale spona jediný prvek, který zabezpečí alespoň jakous takous polohu kabelu vzadu. Na pravé části jsou ovládací prvky, uprostřed plochý prvek s baterií. Občas je třeba do sluchátek jemně ťuknout prstem, aby si zase našla v uchu správnou polohu.

Nepřehlédněte:
Sluchátka se sportovní DNA
V rámci univerzálnosti se výrobce snaží přinášet modely, které slouží i k telefonování. My jsme je zkoušeli a nefungovalo nám to podle našich představ. Druhá strana na lince si  stěžovala, že nás neslyší dobře, ale spíš jakoby z dálky. Bylo třeba pootočit orientaci ovládacího prvku s tlačítky, kde je mikrofon. Ale po chvíli se vám kabel znova otočí jinak, takže na hovory nám příliš dobře neposloužila. Těžko říct, jaké má kdo zvyky. Při sportu sportujeme a netelefonujeme. Jednak je tu problém s udržením dechu a za druhé je třeba se soustředit na okolí, ne na telefonát. Funkci handsfree v našem případě umíme oželet.

Veľmi sa nám páčilo, že pri dosiahnutí maximálnej hlasitosti sa nič nestane. Reprodukcia jednoducho nebude hlasnejšia. Žiadne rušivé tóny pípania ani pozastavenie prehrávania zvuku. To je vynikajúce – konečne slúchadlá, ktoré nemajú tieto šialenosti programátorov. Slúchadlá sú odolné voči poteniu a vlhkosti, čo je prakticky základ pre tento typ slúchadiel. V slúchadlách môžete aj zmoknúť a nič sa im nestane. Dobre sa používajú a nosia. Najmä vďaka kvalitnému zvuku ich vnímame ako univerzálne, nielen pri behu alebo inom športe.

JBL Inspire 500

Zvuk
Kvalita zvuku je vynikající. Je tu technologie PureBass, čímž získáte potřebnou dynamiku basů. Tím, že sluchátka dobře drží máte možnost při sportovních výkonech poslouchat pořádnou hudbu, která vás motivuje. Výšky i středy jsou opravdu zřetelné. Sluchátka mají opravdu velmi dobrou reprodukci, výšky se nám zdají někdy až příliš silné. V každém případě se sluchátka vyrovnají kvalitou dvounásobně dražším modelům. Svůj podíl na tom má i 15,4 mm měnič a frekvenční rozsah 20 ÷ 20 000 Hz.

Verdikt
JBL Inspire 500 jsou jedny ze skutečně mála sluchátek na trhu, která opravdu drží v uších. Nejen to, sluchátka netlačí a v každém balení jsou dvě velikosti silikonového nástavce. Jejich primární určení je pro sportovce, avšak ani v kanceláři nebo doma je nemusíte z krku sundávat. Tam vám stejně dobře poslouzí ke kvalitní reprodukci hudby nebo jako hansfree.

Nepřehlédněte:
Recenze JBL Inspire 500 – ideální společník na sportování?
„První sluchátka po letech, která nám z uší ani za nic nevypadla" 

+ Pohodlné nošení
+ Stoprocentní držení v uchu
+ Odolné vůči potu a dešti
+ Vynikající zvuk
- Posouvání polohy kabelu kolem krku tahá jedno ze sluchátek z ucha
- Až příliš pronikavé výšky
comments powered by Disqus