Sporttester při netradiční aktivitě

Sporttester při netradiční aktivitě

Že sportovní hodinky od TomTom nejsou určené jen pro běhání, plavání a jízdu na kole jsme si už popsali v předcházejících článcích. Teď se podívejme na reálné nasazení. Náš kolega se věnuje adrenalinovějším sportům. Při nich nějakou delší trať neurazíte, ale na krákém úseku Vás mohou vyčerpat dostatečně. Takto byl tento víkend na jihu Rakouska na hradě Riegersburg. Zde k návštěvě hradu zvolil nejobtížnější přístupovou cestu a to přímo po hradní stěně tzv. feratou.
Nejprve  si objasníme, co je to vlstně ta ferata. Je to vlastně zajištěná cesta v náročném horském terénu, která je vybavená instančními fixními lany, železnými stupačkami případně dalšími umělými pomůckami, jejichž cílem je zvýšení bezpečnosti přecházejících osob a zpřístupnění těžšího terénu návštěvníkům, kteří nemají zkušeenosti s náročnými horolezeckými výstupy.

TomTom MultiSport Cardio

Trasa, kterou absolvoval byla označena náročností písmenem C  (Strmý skalný terén. Umělým jištěním - ocelová lana, kramle, kolíky, žebříky - je opatřená převážná část z celkové délky cesty. Některé pomůcky mohou být hůře dostupné pro nižší postavy.  Časté jsou tu svislé stěny s natáhnutými ocelovými lany pro zajištění. Zajištěné úseky už vyžadují určitou sílu v pažích a při delší trase jsou unavující a velmi namáhavé. Bez umělého zajištění by se jednalo o horolezecký terén nejvíce III. stupně náročnosti UIAA).

Riegersburg

Lezení ve výšce udržuje lezce permanentně v napětí a to se odráží na práci srdce, když tělo vyplavuje adrenalin. Hodinky TomTom MultiSport Cardio to spolehlivě zaznamenali. Srdcová frekvence, kromě pár "oddechů" na stěně, byla v průměru 135bpm a dosahovala až 166bpm. To je pro našeho kolegu ve věku 38 let úplně ideální hranice, ale nic pro netrénované. U netrénovaného sportovce už by to bylo tvz. "přepísknutí" svých možností. 

Nepřehlédněte:
Náš objektiv hledal sporttestery TomTom na rukou na mistrovství SR v orientačním běhu část 2.
Ferrata TomTom

Ze záznamu můžete vidět, že absolvoval jen 1/2km s překonáním 114m, kde spálil až 1676 kcal. Ze zón srdečního tepu lze vyčíst, že při nástupu na ferratu se začal zahřívat a po 1/4 hodine, začal spalovať tuk. Celých 50% času strávil v zóně zaměřené na trénování výdrže a u náročnějších situací na stěně vyburcoval tělo k vyším výkonům. Vidíme i 30s úsek, kde dosáhl maximální tepové frekvence a odhadujeme, že při tomto sportu byl v nějakém nebezpečí nebo uklouzl.
TomTom MultiSport Cardio

Sami vidíte, že športtestery TomTom jsou zaměřené na jakoukoliv aktivitu, jen je využít. I na takovém krátkém úseku vám mohou sporttestery vyhodnotit vaši aktivitu. Za poskytnutí výstroje a absolvování trasy děkujeme  Jairo Outdoor.

Ferrata Riegersburg
comments powered by Disqus