Sluchátka se sportovní  DNA

Sluchátka se sportovní DNA

Dvojice univerzálních sluchátek řady Inspire, která se mi jen nedávno objevila na testovacím stolku, je svou odolnou konstrukcí předurčena primárně k využití při sportu, venku i uvnitř.
Oba modely jsou konstrukčně podobné a jejich základem je technologie uchycení TwistLock, díky níž se jednoduše a stablně aplikují do ucha, aby vám při sportovní aktivitě nevypadávaly. Použití měkkého a pružného medicínského silikonu vďaka FlexSoft přispívá k vysokému komfortu i při vícehodinovém používání. Příjemný materiál se jednoduše přizpůsobí ergonomii vašeho ucha a po čase ho téměř přstanete vnímat. Medicínský silikon je přítom absolutně zdravotně nešodný, dobře se ošetřuje a je nadmíru odolný. V balení v přenosném zipovém sáčku se nachází i náhradní pár silikonových nástavců s rozdílným rozměrem pro ideální doladění do uší. Širokou míru využití i pro vnější sportovní aktivity zaručuje odolnost sluchátek vůči potu, vodě i dešti. Zde bych jim však oběma pro zvýšení bezpečnosti dopřál i reflexní vrstvu, kterou se chlubí například v minulosti testovaná JBL Reflect Contour a Mini BT.

Při  navrhování modelů Inspire 300 a 500 se myslelo i na rozdílnou ergonomii ucha, a tak sjou třístovky i pětistovky v nabídce v dámském i pánském vyhotovení. Rozdíl na pohled poznáte jen v barvě, ale podstatná je rozdílná konstrukční velikost a též velikost samotného magnetu osazeného do sluchátek. V případě Inspire 300 jsou ve verzi určené pro ženy osazené měniče s průměrem 12,2 mm a pro muže 14,2 mm. Bluetooth verze Inspire 500 má velikost dynamického měniče v ženském vyhotovení opět 12,2 mm, přičemž verze pro pány má až 15,4 mm. Velikost se, samozřejmě, podepisuje i pod trocha vyšší hmotnost, přičemž rozdíl je někde na úrovni 2,5 gramu, což pokladám za více-méně zanedbatelné.

JBL Inspire 500

Co však rozhodne není zanedbatelné, je nadprůměrný hodební projev obou testovaných modelů. Budu se asi opakovat, ale opět mám v rukou dvojici vyladěných moelů, kde hudební projev převyšuje jejich pořizovací cenu. Basové pásmo je výrazné, ale příjemné a nenutí ubírat na hlasitosti. Dobře zvládnuté pásmo výšek a středů se projevuje na skutečně realistickém podání hudebním nástrojů a dobře srozumitelných vokálech. Charakter zvuku v závislosti na velikosti dynamických měničů je téměř identický, ale jemný nárůst v objemu basů jsem přeci u rozměrnějších magentů v pánské velikosti postřehnul.

Nepřehlédněte:
Test: Sluchátka, která při běhu nevypadnou z uší
Podstatnější rozdíly jsou v ovládání sluchátek. Obě verze mají zabudovaný mikrofon, přičemž na přijetí a ukončení hovoru slouží u Inspire 300 univerzální tlačítko, které využijete i na spuštění či pozastavení přehrávání hudby a rychlým dvojklikem se posunete na následující skladbu. K úpravě hlasitosti třeba využít aplikaci přehrávání hudby nebo mechanická tlačítka na přehrávači. Přenos po dobu telefonování je bezproblémový jak u kabelových třístovek tak u bezkabelových pětistovek. Inspire 500 wireless mají na kabelu integrované dvě odolná pouzdra, přičemž jedno s kontrolní diodou slouží jako ochrana baterie a druhé jako třítlačítkový ovladač s mikrofonem s možností regulace hlasitosti a posouvání skladeb. Šikovnou drobností je háček na uchycení na límec trička či košile pro zabránění posouvání či sklouznutí sluchátek.

JBL Inspire 500

Sluchátka JBL Inspire 300 jsou vybavena magnetickým systémem Quick Click zabraňujícímu zamotání sluchátek. Magnety při neposlouchání navzájem spojí sluchátka v oblasti loga JBL a tím zabrání nepříjemnému zamotání kabelů. Jednoduchá, ale účinná a funkční vychytávka. A aby bezdrátový Inspire 500 náhodou nezaostával, i u nich mě potěšila jedna zajímavá "fičura".

Osmihodinová výdrž baterie je sledovaná LED a zvukovou indikací, díky čemuž dokážete předcházet nechtěnému vybití baterie při rozběhnutém tréninku. Ještě před úplným závěrem si přeci dovolím jednu malou pochvalu. Pokud jsem v minulosti kritizoval absenci přenosného pouzdra na in-ear sluchátka v kategorii do 2 700 Kč (100 eur), u testovaných modelů nastala konečně změna. Obě verze se mohou pochlubit sportovním přenosným pouzdrem, díky kterému se vám budou jednodušeji přenášet a budou méně náchylná k poškození.

+ zvuk
+ vyhotovení
+ poměr cena a výkon
– absence reflexních prvků
comments powered by Disqus