Recenze ultramaratonce: Sluchátka JBL Reflect Mini BT

Recenze ultramaratonce: Sluchátka JBL Reflect Mini BT

Nedávno jsem na recenzi dostal hudební sluchátka JBL Reflect Mini BT. Takový test jsem ještě nedělal, takže jsem recenzi pojal jako výzvu a hlavně jako možnost vyzkoušet si na vlastní kůži možnosti současných moderních technologií. Tato sluchátka patří do vyšší třídy, což je výrazně poznat na kvalitě zpracování, materiálu, ale i designu. Úvodem chci podtrhnout, že hudba při běhu je samostatnou kategorií, tématem, které pro potřeby recenze proteď nebudu rozebírat.
Testoval sem nejlehčí bezdrátová sluchátka využívající technolgii Bluetooth® s množstvím vychytávek. Používal sem je hlavně v kombinaci s mobilním telefonem. Bezdrátová koncepce je pohodlnější, protože telefon nebo jiný přehrávač s podporou Bluetooth® můžete nosit kamkoliv a žádný kabel vás při vašich aktivitách neomezuje. Současně nedochází ke ztrátám a riziku, že se káblík někde zalomí. Zvuk se přenáší digitálně a ne analogově. Toto je trend, kterým se sportovní sluchátka vyvíjí.

Pojem „sportovní sluchátko“ jsem použil záměrně. Proč? Protože až u těchto sluchátek jsem si uvědomil nutnost je rozlišovat. Sluchátka obvykle vypadávají z uší. Znáte to. Stává se to už při běžné delší chůzi, ale při běhu je frekvence vypadávání ještě vyšší. Testovaná sluchátka JBL Reflect Mini BT tak snadno z uší nevypadnou. Mají speciální záhyb, slimáčka, který se do uší zaklesti a sluchátko drží jako by bylo přilepené. Sám sem byl velmi mile překvapený. Za celou dobu mého běžeckého tréninku v terénu sem neměl potřebu sluchátka dotlačit nebo jinak v uchu opravit. Považuji to za neskutečnou výhodu a velmi vysokou přidanou hodnotu. Myslím si, že právě toto je klíčová vlastnost, kterou by mělo každé kvalitní sportovní sluchátko disponovat.

JBL Reflect Mini BT

Eliminace zvuků z okolí je druhým důležitým tématem, protože čím víc je sluchátka propustí, tím hlasitější hudbu posloucháme. Podvědomě se snažíme hudbou přebít rušivé prvky. Příliš vysoká hlasitost nemusí být k bubínkům shovívavá. U sportovních sluchátek by ale jistá míra propustnosti externích zvuků měla být přípustná. Hlavně kvůli bezpečnosti. Je dobré vnímat za námi jedoucí auto, cyklistu, bruslaře a podobně. Sluchátka, která jsem testoval, zvuky okolí eliminují ve velmi vysoké míře. Nízké procento externích zvuků propustí, což vzhledem k bezpečnosti nepovažuji za slabost. Spíš bych ale řekl, že „těsniť“ by mohly i o maličko méně.

Nepřehlédněte:
Představení: JBL Reflect Mini
Co mě na sluchátkách nejvíc překvapilo je kvalita zvuku. S tak vysokou kvalitou sem se u tohoto typu sluchátek nesetkal. Hudba je velmi čistá. Je krásně vykreslená i ve stredních a vysokých frekvencích s adekvátní úrovní basového pásma. Zvuk komerčnějších sluchátek podobného typu je podle mých zkušeností velmi sterilní, pásma se slévají, případně membrány hrají spíš níže. Výsledkem je nekvalitní zadubený zvuk vytvořený jen pro dobrý pocit, že ve sluchátkách něco hraje. JBL tedy posouvá laťku v oblasti kvality zvuku lightweight (sportovních) sluchátek velmi vysoko. Radost nám už tak nedělá jen běh či jiná sportovní disciplína, ale i kvalitní hudební zážitek zprostředkovaný těmito unikátními sluchátky.

JBL Reflect Mini BT

Sluchátka se nabíjí klasickým mini USB slotem, baterie v nich by měla vydržet více než osm hodin. Nemohl jsem to spolehlivě změřit, protože takový dlouhý běh jsem v poslední době neběžel a sluchátka jsem často používal i v běžném životě hlavně při telefonování. Úroveň baterie je signalizovaná kontrolkou, která bliká na ovladači,  i výstražným zvukem jdoucím přímo do sluchátek už při její velmi nízké hodnotě.

Mimochodem, pokud vás zastihne přicházející hovor přímo při běhu, těmito sluchátky ho můžete velmi pohodlně vyřídit. Ovladač sluchátek ho umožňuje přijmout, položit, ale i nastavit jeho hlasitost. Dokonce ho můžete přijmout tak, že hudba bude hrát v pozadí. Ovladačem se dá nastavit, samozřejmě, i úroveň hlasitosti hudby při běžném poslouchání. Na ovladač sem si musel chvíli zvykat, protože při prvních bězích sem promptně nemohl identifikovat tři tlačítka, která obsahuje. Sem-tam sem jím při telefonování hovor omylem vypnul. Možná by to chtělo ještě trošku více hmatem rozpoznatelné symboly umístěné na tlačítkách.

JBL Reflect Mini BT

Sluchátka jsem testoval jen v mírně vlhkém počasí s jemným poprcháváním. Nic se jim nestalo a fungovaly dál. Do pořádného deště, případně do bouřky bych je asi nebral. Škoda riskovat. Každopádně jsou odolná vůči potu, toho se bát nemusíte. JBL si potrpí nejen na hudební komfort a komfort při nošení, ale i na funkčnost svých zařízení.

Nepřehlédněte:
Sportovní bluetooth sluchátka už pod 1000 Kč
Balení disponuje vícero těsnícími silikony, které zabezpečují komfortní dotyk ucha a sluchátka. Mají ergonomický charakter, přizpůsobí se každému uchu. Tesnící silikony jsou dodávány  ve dvou velikostech (S – small, M – medium) a stejně i ve sportovní (slimáček) a ještě více komfortní verzi určené spíš na běžné posluchání. Mně se více líbily sportovní gumičky, lépe mi seděly a redukovaly okolní zvuky.

Mimochodem, vyrábí se v několika barevných kombinacích a je si z čeho vybírat. A dokonce jsou potažená reflexní barvou pro vyšší bezpečnost při běhu v noci.

Celkově jsem se sluchátky JBL Reflect Mini BT velmi spokojený a doporučil bych je bez váhání každému, kdo poslouchá a hlavně si potrpí na hudbu při běhu či jiném sportu. Mají kvalitní zvuk, výborně se nosí, a to je podle mně v této věci rozhodující.
comments powered by Disqus