Se sestrami Velďákovými o jejich startu, všedních dnech, úspěších i mistrovstvích

Se sestrami Velďákovými o jejich startu, všedních dnech, úspěších i mistrovstvích

Janka a Danka Velďákovy jsou slovenské reprezentantky v trojskoku a skoku do dálky. Po mnoha úspěších se staly součástí letošního mistrovství světa v atletice v Pekingu. Vyzpovídali jsme je, co musely pro účast na MS udělat, co v Číně zažily, ale ptali jsme se i na všední dny, tréninky a technické pomocníky.
Kdy a jak jste se dostaly ke svým disciplínám?
J: Já jsem začínala úplně z jiného soudku, než jsou skoky. Běhávala jsem 400 metrů. Ke skokům jsem dostala později, když sestra jezdila na velké závody a já zůstávala doma. Tehdy jsem změnila disciplínu a vyplatilo se to. Po roce jiného tréninku jsem se dostala na svoje první mistrovství světa juniorů do Santiaga de Chile.
D: Já jsem zase začínala sedmibojem. K trojskoku jsem se dostala trošku později, až když trenér v gymnastické hale zjistil, že mi jdou odrazy a že jsem dostatečně připravená na trojskokanskou zátěž. Zeptal se mě, jestli bych to chtěla zkusit. Souhlasila jsem a začali jsme se té disciplíně věnovat. Bylo mi tehdy šestnáct let.

Sestry Veldakove v Pekingu s TomTom a Yurbuds

Prošly jste si i nějakými jinými sporty, nebo jste se do atletiky zamilovaly hned a věděly jste, že to bude to pravé?

J: V rámci základní školy jsme zkoušely asi všechno. Basketbal, gymnastiku, atletiku… Ta jednoznačně zvítězila. Musím říct, že mám ohromné štěstí, protože dělám to, co miluji a neskutečně mě to baví!
D: Přesně tak, věnovaly jsme se různým aktivitám. Začínali jsme gymnastikou, basketbalem, dokonce jsme zkoušely dramatický kroužek. Když jsme přestaly stíhat, mamka nám dala na výběr jednu aktivitu, kterou budeme dělat pořádně. Atletiku jsme si vybraly bez váhání.

Jaký byl váš první větší úspěch? A na který jste nejvíce pyšné?
J: Můj první velký úspěch bylo to zmíněné mistrovství světa juniorů. Bylo první a nedá se na něj zapomenout. Nejvíc pyšná jsem zase na olympiádu. To je sen každého sportovce. A mně se splnil už dvakrát. Přála bych to každému, kdo se sportu věnuje naplno.
D: První velký úspěch přišel v kategorii juniorů, na mistrovství světa jsem vybojovala bronzovou medaili v trojskoku a zároveň čtvrté místo ve skoku do dálky. Nejvíc jsem pyšná na svoje první olympijské hry. Sice jen na účast na nich, ale stejně.

Sestry Veldakove v Pekingu s TomTom a Yurbuds

Jak vypadá váš všední den?
J: Ráno budíček, trénink, občas fyzioterapeut, zase trénink, volno a spánek – pokud je to den v přípravě. V soutěžním období máme většinou jen jeden trénink.
D: Ráno vstáváme přibližně v půl deváté, nasnídáme se, jdeme na trénink. Ten trvá asi dvě hodiny. Po tréninku si dáme oběd, po něm nás zase čeká trénink, nebo máme volno. V průběhu roku se ještě věnujeme studiu na Univerzitě Mateja Bela v Banské Bystrici.

Nepřehlédněte:
Otestovali jsme na vlastní kůži koloběžkosplav
Kde nejčastěji trénujete? Doma na Slovensku, nebo se připravujete jinde?
V zimním období začínáme doma a na soustředění ve Vysokých Tatrách. Po nich se přesouváme na měsíc do Afriky. V domácích podmínkách, v Košicích nebo v Banské Bystrici, kde máme skvělé podmínky od svého klubu VŠC Dukla, jsme v letní sezóně.

Sestry Veldakove v Pekingu s TomTom a Yurbuds

Ví se o vás, že spolupracujete (jste ambasadorkami) značek TomTom a Yurbuds/JBL. Co konkrétně při tréninku využíváte za produkty?
Využíváme všechny produkty, hlavně při tréninku. Na stadiónu, kde je ticho a málo lidí, je lepší si všechno zpříjemnit hudbou, kterou máte rádi. Díky JBL se hudba rozléhá po celém našem sektoru. A když máme závody, rozcvičujeme se se sluchátky Yurbuds/JBL.

Jak jste s nimi spokojené? Díky jakým funkcím vám vyhovují?
JBL je fantastické kvůli hudbě, kterou posloucháme na tréninku. Rozléhá se po celém stadiónu a úplně při tom zapomenete na to, že vlastně trénujete a je to těžké. Sluchátka Yurbuds/JBL jsou zase vynikající v tom, že vám za žádných okolností nevypadnou z ucha. Dá se s nimi běhat i poskakovat. Hodinky TomTom nám slouží v každém období přípravy. Sledujeme tep, nadmořskou výšku, kolik spálíme kalorií, a hlavně jak rychle regenerujeme. Ty hodinky mají spoustu vlastností a funkcí, proto se dají využít v jakékoli části tréninku.

Sestry Veldakove v Pekingu s TomTom a Yurbuds

Díky poctivému trénování a dřině, kterou si obyčejný smrtelník neumí představit, jste se dostali až na MS v atletice, jež se konalo v závěru srpna v Číně.
J: Pro mě to mistrovství bylo úplně vymodlené. Tím, že jsem neskočila limit o dva centimetry, jsem čekala, jestli mi IAAF start do Číny povolí a dostanu od nich pozvánku. Kritéria byla přísnější a jen účast na takovém mistrovství se neskutečně cení.

Nepřehlédněte:
Štefan Svitko testoval první TomTom Bandit na Slovensku
D: Ano, byl to náš vrchol této sezóny. Limity se zpřísnily už minulý rok, takže jsme věděly, že jestli chceme do Číny, nemůžeme nechat nic náhodě a musíme na sobě pracovat. Jsem ráda, že se nám to podařilo a že náš trenér Radoslav Dubovský opět dokázal, že v tréninku ví, co na nás platí. Společnými silami jsme to všechno zvládli.

Máte spočítané, kolik tréninkových skoků a kolik tun zátěže od začátku přípravy na tuto sezónu připadá na jeden váš pokus na mistrovství světa?
Je to určitě obrovské množství nejen samotných skoků, ale i nazvedaných tun v posilovně a odběhaných kilometrů. Podle deníku to budeme moct zhodnotit na konci sezóny. Určitě to nebudou žádná malá čísla. Náš předpoklad je asi 370 tun v posilovně a tisíce skoků.

Sestry Veldakove v Pekingu s TomTom a Yurbuds

Jaký byl váš nejsilnější zážitek z Číny? Inspiroval vás někdo nebo (nebo inspirovalo vás něco) do další přípravy?
Zažili jsme tam víc zvláštních situací. Hrozně přeplněné cesty, kde si každý myslel, že když zatroubí, tak se mu auta vyhnou, nebo policejní akci v celém našem hotelu, při níž prohledávali každý pokoj, ale i turistický zážitek z Chrámu nebes a mnohé další. Nejsilnější zážitek ze stadionu byl zpěv naší hymny pro Matěje Tótha. Takové mistrovství nastartuje každého atleta do další přípravy. Stačí vidět některé hvězdy a vaše chuť trénovat je najednou ještě stonásobně vyšší.

Jaká je vaše další meta? Co vás čeká za akce, závody?
J: Moje meta je určitě limit na olympijské hry – 670 cm, tedy musím přidat ještě ty nešťastné dva centimetry, které mi chybí. Čekají mě ještě závody v Praze na české extralize, potom IAAF World Challenge v Rieti a závěrečný start bude doma v Banské Bystrici.
D: Mě čekají pravděpodobně dva starty. První na české extralize a druhý v Banské Bystrici na finále Atletické ligy. A když to vyjde, tak budu možná pozvaná na finále diamantové ligy v Bruselu.
comments powered by Disqus