S TomTom od Tater k Dunaji

Už delší dobu podporujeme sportovce v jejich aktivitách a pomáháme jim v dosažení lepších výkonů. Neděláme to nijak finančně, ale pokud můžeme, podporujeme je materiálně zapůjčením sportovních hodinek TomTom. Ještě hodně lidí nemělo možnost je osobně vyzkoušet, tak se jim to snažíme umožnit. Teď si můžete přečíst, jak Mirka dokázala absolvovat běh od Tater k Dunaji.
Co je to ten běh OD TATER K DUNAJI?
Jde o 345 km dlouhý štafetový běh družstev. 6 nebo 9 až 12-členné týmy startují z Jasnej v Nízkých Tatrách v sobotu dopoledne, běží non-stop dnem i nocí a v neděli poobědě doběhnou do cíle závodu na nábřeží Dunaje v Bratislavě. Trať tvoří celkově 36 úseků. Úseky jsou různé délky a obtížnosti. Všechny úseky jsou v délce 7 až 12 km. Každý tým startuje v jiném čase, aby dobíhali přibližně ve stejném čase. Čas kdy má tým vystartovat byl vypočítaný organizátorem podle nahlášených časů jednotlivých běžců na 10 km.

TomTom Od Tatier k Dunaju

A jak sem se tam ocitla já?

V lednu mě doma moje drahá polovička čakala se zprávou: hledají běžce do týmu na štafetu Od Tater k Dunaji. Bez váhání jsem souhlasila. Zrodil se 12 členný tým Geoawards 2016 tým (2 ženy a 10 mužů + 2 řidiči + 3 auta). Čas běžel, všichni jsme poctivě trénovali, až nastal den D.

Náš tým byl tvořen lidmi ze všech koutů našeho Slovenska, z Bratislavského, Žilinského, Košického a Prešovského kraje. Někteří jsme se na startu viděli poprvé, no nic nebránilo tomu, abychom byli skvělým týmem.
Byli jsme rozděleni podle úseků do 3 skupin, každá skupina měla svoje auto a přesný itinerář, kdy a kde probíhají odevzdávky, jak se na ně dostaneme apod. Každý běžec dostal popis svých tratí.

Já sem byla běžec č. 10, připadly mi úseky 10, 22 a 24. Úsek 10 – orientačně náročný. První, co mě napadlo, no super, já se ztratím. Další dva byly v pohodě, náročnost lehká, převýšení minimální. Délka úseků 9,7 km (Selce – B. Bystrica), 8,7 km (Nevidzany – Vráble) a poslední 8,4 km Šamorín – Hamuliakovo (tento mi těsně před startem zkrátili o 1 celý kilometr na 7,4 km).

Náš tým startoval v 10:50 a první běžec v našem autě měl naplánovanou odevzdávku až na 17:50 a tak jsme měli opravdu hodně času, než poběžíme my. Přesunuli jsme se do obce Baláže, zaparkovali u hřiště, vytáhli karimatky a rozložili jsme se.

S blížícím se časem našeho startu, jsme se přesunuli na místo odevzdávky a netrpělivě očekávali, kdy to už pro nás opravdu začne. Na místě bylo rušno, hudba z reproduktoru přehlušila naše slova, týmy vyčkávaly své běžce.... a je to tu, 18:36, a ja začínám svůj první úsek, hned kopčekem, ale to mě neodradí a běžím co to dá. Sleduju značení a už vím, že nezabloudím :)

Po doběhnutí posledního běžce našeho auta, jsme se přesunuli do obce Lovča na zasloužený odpočinek, a ikdyž trval jen 3 hodiny, pomohlo to abychom se těšili na naše noční úseky. Zářící jako vánoční stromečky jsme si běželi nocí (ve 4 ráno), užívali jsme si prázdné cesty, kokrhající kohouty, potkali jsme lidi vracející se domů ze směny, nechápavě kroutící hlavou, s nevyslovenými otázkami. Proč? Jak dlouho ještě? Kam až?

Po těchto úsecích jsme v Komjaticiach, kde jsme si dali vytouženou sprchu, a složili hlavu na fotbalovém hřišti u místní základní školy. Po půlhodině spánku a další půlhodině oddechu ve vodorovné poloze jsme se odebrali na poslední úseky. Počasí se mírně pokazilo, obloha se zatáhla a začalo poprchávat. Naštěstí to netrvalo dlouho a při mírném větru bez pálícího slunka jsme si vychutnali i tyto poslední úseky. Na posledních 50 m se celý tým připojil k našemu poslednímu běžci a spolu jsme doběhli do cíle s výsledným časem 30:31:53 a těšili se s neuvěřitelného pocitu, že jsme to zvládli.

Celý tento běh byl úžasný zážitek, běžet dnem i nocí, na úkor spánku, oddechu a pohodlí. A když to půjde, určitě si chci tuto štafetu zopakovat.