Recenze hodinek TomTom Cardio, díl. 2: Vybíháme

Recenze hodinek TomTom Cardio, díl. 2: Vybíháme

Poté, co jsme GPS hodinky a sport tester TomTom vybalili a podívali se na jejich konstrukci, se v tomto pokračování s nimi vydáme do terénu a otestujeme je při běhu. Před tím se však ještě podíváme na nastavení osobního profilu a před samotným startem ještě otestujeme rychlost načítání signálu GPS.
Ještě než vyběhneme, nastavíme si v hodinkách profil (hmotnost, výška, věk, pohlaví), aby veškerá data mohla být přesně na míru analyzována. Přesný postup, jakým jsme si hodinky nastavili, ukážeme na fotkách níže, ale co opravdu potěšilo a s ohledem na velikost displeje trochu příjemně překvapilo, byla intuitivita prostředí (kterou uživatelé předchozích verzí TomTom Multi-sport nebo Runner jistě znají) a ovládání čtyřsměrovým joystickem, kterou podpořila i přítomnost českého jazyka v prostředí hodinek. V podstatě se stačí sžít s myšlenkou, že v menu se pohybujeme tlačítky nahoru a dolů, potvrzujeme volbou vpravo a naopak volbou vlevo se vracíme o úroveň výše, resp. zpět.

TomTom MultiSport cardio TomTom MultiSport cardio
Stisknutím spodní části joysticku se dostaneme do menu. Volbou vpravo potvrdíme volbu PROFIL. Máme možnost nastavit si parametry uvedené na obrázku výše.

Jak vidno výše, nastavování a příprava nezabere příliš mnoho času a především v ohledu načítání GPS jsme byli velmi mile překvapeni. Načítání signálu netrvá na poměry GPS vůbec dlouho. Při připojení hodinek k počítači a k internetu se totiž v jejich paměti uloží pozice satelitů a načítání GPS je následně otázkou spíše jednotek než desítek sekund. Když jsme zkusili hodinky nastavit bez této funkce, chytaly na otevřeném prostranství signál minutu a půl. To je i tak čas, během kterého jsem se ani nestihl před během pořádně protáhnout a procvičit. A jak je na tom s rychlostí při zapnutí kardio senzor? Tepovou frekvenci mi začal měřit průměrně po 9-10 sekundách (testováno 5krát).

TomTom MultiSport cardio TomTom MultiSport cardio TomTom MultiSport cardio TomTom MultiSport cardio
Na základní obrazovce po stisknutí tlačítka vpravo dostanete do nabídky režimů Další stisk vpravo a čekáme na signál GPS Signál se načetl a můžeme vybíhat povelem vpravo A běžíme!


Nepřehlédněte:
Kolik sportů podporují hodinky TomTom?
Co jsme minule nakousli, je nyní třeba dopovědět – konkrétně jde o řemínek a konstrukci hodinek, která je opravdu dělaná jak pro sportovce. Hodinky s gumovým řemínkem s dírkami výborně drží na ruce, nekloužou po pokožce a díky malým rozestupům jednotlivých stupňů utažení řemínku se dají velmi pohodlně upevnit na ruku. Ani pevná, plastová jednotka hodinek nepůsobí na ruce nějak nepříjemně a díky své nízké hmotnosti (vážili jsme v minulém díle) při běhu tak hodinky vůbec neobtěžují.

Nebyl by to ale pořádný značkový GPS sport tester, kdyby nenabízel kromě základního záznamu i další, motivační režimy. Vedle klasického stopování času a měření hodnot jako rychlost, tempo, srdeční tep tak hodinky TomTom Cardio i ve verzi Runner nabídnou následující režimy:

- Cíle – pro nastavení cíleného času, spálených kalorií nebo uběhnuté vzdálenosti, které chcete dosáhnout. Zajímá vás, kolik uběhnete za 30 min nebo naopak, za jaký čas zvládnete 5 km? Pak tento režim je přesně pro Vás.

- Intervaly – neboli úseky : pokročilejší režim, kde je možné si podrobně nastavit podle svých preferencí trénink ve stylu běh-oddech-běh i s úpravou pro úvodní rozehřátí

Nepřehlédněte:
Zkvalitnění přípravy orientačního běžce se zaměřením na sprint
- Kola – to je režim pro ty z nás, kteří běhají ve městských parcích několik menších koleček. Jednoduše stiskem tlačítka během běhu zaznamenáte konec jednoho kola a začátek dalšího. Výborné pro porovnávání svých výkonů. Moje oblíbené Endomondo totiž jinak porovnává rychlost po kilometrech a za kolečka jsem jinak musel odčítat z mapy.

- Zóny – občas se hodí běhat rovnoměrně, ať už v ohledu rychlosti, srdečního tepu nebo tempa. Tento režim v tomto automaticky pomáhá. Za mě pohodlné a funkční.

- Závod – i běžec samotář může závodit. Optimální pro ty, kteří běhají pro pocit progresu a zlepšování. Závodit lze jak proti svým předchozím výkonům, tak i proti výkonům ostatních staženým pomocí aplikace TomTom MySports.

TomTom MultiSport cardio TomTom MultiSport cardio
Hodinky TomTom stejné a pokaždé jiné.Stačí si dokoupit jinou variantu náhradního řemínku, v nabídce je i dámské provedení SLIM.
comments powered by Disqus