Psí zápřahy / mushing s koloběžkou Kostka a youtubery

Psí zápřahy / mushing s koloběžkou Kostka a youtubery

Naši youtubeři Exploited, DenisKubíkTV, VladaVideo a Touha s Tomášem se podle jejich vlastních slov v Topolčiankach zamilovali. Do psů. I když poprvé v životě stáli na koloběžkách, přerušili svůj sjezd do Topolčianok po 600 metrech. Čekal je Jaro Bánoci, musherský mistr světa se svými čtyřmi psy. Mushing je tradiční sport, který známe z filmů z Aljašky, kde zápřahy psů husky překonávaly vzdálenosti se sáňkami, které nezvládala žádná jiná zvířata.
Jaro Bánoci má čtyři „chlapce“ , Ness, Fau, Zeus, Dio ve věku od 13 měsíců do 3 let, dvě bratrské dvojice „Evropskěho saňového psa“. Pripomínají lovecké psy, mají nevěřitelnou energii a když vidí popruhy, mají neskutečnou radost a chuť vyrazit.

Psie zaprahy Topolcianky

Jaro k našemu překvapení připevnil psa každému ze tří youtuberů a sám se ujal diktování tempa. Největším oříškem bylo zapřáhnout psy, aby se navzájem nepřekřížili a nikdo nevyrazil sám. Když se to podařilo, Jaro dal povel a yutubeři pocítili trhnutí. První metry někteří svému psovi pomohli, potom už se přikrčili a každý povzbuzoval svého. Do kopečku pomohlo, když musher pomohl psíkoví několika odrazy. Pro samoté musherské psy je běh v zápřahu výzva a soutěž. Každý se snaží doběhnout toho před sebou, rodina nerodina ... Musher na koloběžce musí hlavně dohlédnout na to, aby nedošlo ke skřížení zápřehů psů a škaredé havárii. Pokud odolá pokušení vyhrát, může jen vychutnávat tuto klasiku spojení člověka se psem.

Psie zaprahy Topolcianky

Exploited a spol dosahovali na lesní cestě rychlost se zápřahem do 30km/h. Nutno říct, že na jejich koloběžkářském tachometru bylo právě cca 600 metrů, takže to byl křest ohněm ... 

Nepřehlédněte:
Nebojte se barev
Koloběžky jsou oproti kolům pro psí zápřahy mnohem vhodnější. Máte větši stabilitu, můžete rychleji sundat nohu a jistit situaci. Naši yutubeři jezdili na závodnických koloběžkách Kostka mushing Max. Samotný výrobce Kostka prodává celou škálu koloběžek pro psí sport či relax. Pro běžného psovoda, který má temperamentního středně velkého až velkého psa, kterého potřebuje vyběhat například v městském parku, kde není možný volný výběh, má ideální volbu v koloběžce Kostka Tour Dog 3, nebo Kostka Hill Dog 3 za cca 359 euro. Ty nejsou odpružené, mají ale dostatečně kvalitní náboje i na jízdu v mírných terénních nerovnostech.  Odpružené koloběžky mají v názvu už Kostka mushing a začínají cenově na 415 euro. Mají širší nášlapnou plochu, pneumatiky s hrubším dezénem.

Psie zaprahy Topolcianky

Společný pro koloběžky pro psy je odpružený adaptér (uzpůsobený drátěný držák), který je připevněný na MTB představec a pružné vodítko. Díky adaptéru má pes větěí volnost v pohybu do stran a nehrozí tak nehoda, která by mohla skončit na kole fatálním pádem. Odpružené vodítko je pro psa zase komfortnější. Psovod na koloběžce má v+tší cit v koordinaci pohybu se psem, nestává se, že se pes trhne.

I když je mushering s koloběžkou regulérní sport s mistrovstvími světa, můžete si vychutnat pohyb vašeho temperamantního psa i "soukromě" v parku. Pes velmi rychle pochopí, že je to pro něj další hra, při které mu stačí jeho pán. Psovoda zae koloběžecký dogtreking rozhodně nebolí či nezadýchá tolik, aby běžecký dogtreking nebo canicross. 

Na koloběžce není problém v závodnických zápřazích dosáhnout rychlosti do 50km/h.

Nepřehlédněte:
Barevný náramek pro TomTom sportovní hodinky jen za 149 Kč!

Zápřahy do saní v zimě jsou standardně se čtyřmi psy. Koloběžecké psí zápřahy jsou (i z bezpečnostních důvodů) maximálně pro dva psy. 


Musherské psy nemají rádi teplo, cítí se nejlépe v zimě, kde se nepřehřejí. Běžné, zimní sprintové závody měří cca 8-12 km a průměrná rychlost je při nich kolem 30 -32 km za hodinu, nejlepší potom maximálně až 50km/h. Zážitek.


Pro naše youtubery byl koloběžkářský psí zápřah adrenalín a emoce.  Dali jsme si ješte „nášup“ na škvárové atletické dráze v Topolčiankach. Připomínalo to už trochu motocyklovou plochou dráhu, ale zážitek to byl opět. Milujeme psíky Jara Bánociho. Vám, pokud máte temperamentního psa,  rozhodně doporučujeme vyzkoušet si některou z koloběžek Kostka Dog nebo Kostka Mushingu jako zábavu pro vás i pro vašeho psa.
comments powered by Disqus