Připravujeme se na dovolenou

Připravujeme se na dovolenou

Předpokládám, že každý už uvažoval nad nějakou dovolenou na tento rok. Já taky plánuju už přibližně od ledna a stále není finálně uzavřená. Není to typická dovolená, jak se dočtete níže, být někde 10 dní na pláži u moře a nakonec využívat hotelový bazén. Vzdávám se jakéhokoliv pohodlí a raději si prohlédnu zajímavá zákoutí. A kam to jedu?
Už minulý rok jste si mohli přečíst reportáž "Jak sme využívali navigaci TomTom na Balkáně". Tento rok to bude něco podobného, ale protože jedeme dvě rodiny + kolegyně z práce se dobrovolně přihlásila, tak jsem zvolil takový poznávace-oddychový trip opět na Balkáně na celých 16 dní s naježděním něco přes 3000 km. Naším cílem je přejet přes Maďarsko k chorvatskému pobřeží, po pobřeží pokračovat přes Černou Horu až do Albánie, kde to otočíme okolo největšího jezera na Balkáně přes město Shkodër a zpátky se budeme vracet přes pohoří Durmitor s nejhlubším kaňonem v Evropě (druhý na světě), Sarajevo, Mostar, směrem na sever domů.

Plán cesty
Předběžný plán naší cesty

Co se týče ubytování, nemáme nic zabezpečené, pro jistotu do auta hážeme stany a spacáky a jedeme na slepo. Ale úplně na slepo nepojedeme. Do výbavy si bereme určitě nejnovější model navigace TomTom. Možná si ještě necháme namontovat multimediální navigaci Kenwood, pokud se stihne namontovat.

TomTom balkán

TomTom navigace už má konečně lepšie pokrytí Černé Hory (90%), ale Albánie a Bosna a Hercegovina je stále jen na úrovni hlavních spojovacích cest. I když Albánie je na tom dokonce lépe s pokrytím než Bosna a Hercegovina. Stačí si porovnat pokrytí města Shkodër vs. Sarajevo. Tak jsme si pro jistotu obstarali staré dobré klasické papírové mapy. Chorvatsko jako oblíbená dovolenková destinace je pokrytá na 100%. Dokonce jsou zmapovány i ostrovy. Např. Hvar, kde se plánujeme zastavit na dva dny.

Nepřehlédněte:
Varta indestructible – nerozbitná baterka nejen na cesty
PokrytieNalevo pokrytí města Sarajevo a vpravo pokrytí mesta Shkodër v Albánii

Papierové mapy Balkánu
Další neocenitelnou pomůckou, která se bude nacházet v batožině, budou powerbanky. Protože nikdy nevíme, kde na noc složíme hlavu a bude potřeba nabít telefony, fotoaparáty, kamery, vysílačky či tablety (zábava pro děti, když se budou už velmi nudit). Těch máme v zásobě dostatek, když jsou už dnes za směšnou sumu. Uvažoval jsem i nad powerbankou, která dokáže nastartovať auto "ChargeIt! Jump Portable Power Pack and Jump Starter", ale jedeme dvěma auty, tak nám stačí startovací kabely.

PowerBanky
Do auta hážu i nezničitelné baterie Varta, které mám už otestované z předchozí dovolené a výborně poslouží kromě primárního účelu na svícení i na zatloukání kolíků stanu do země. Opravdu jsou nezničitelné.

PowerBanky
Jediné, co se nedokážu rozhodnout, kterou akční kameru si s sebou vzít. Jestli Nilox, nebo nový TomTom Bandit. Ale TomTom ještě není skladem a doufáme, že před odchodem už bude, abych tento kousek pořádně otestoval. Z Niloxu určitě beru voděodolné pouzdro na iPhone 5/5S, protože na model iPhone 6 jsem ještě nepřešel.

PowerBanky
Co by ještě nemělo chybět? Osobně beru MacBook Air, ani ne kvůli práci, ale abych měl kam ukládat fotky a videa z SD a microSD karet. K MacBooku ani neberu nabíječku, protože vím, že vydrží na plně nabitou baterku 12 hodin a denně to zapnu max. na zkopírování dat.

Nepřehlédněte:
Test: Baterka, která vydrží všechno
PowerBanky
A aby to nebylo jen o tom, co všechno si beru s sebou, dám Vám nahlédnout k některým tipům kde se plánujeme zastavit a možná zvážíte změnu plánu vaší dovolené, nebo si ji naplánovat trochu jinak. Tato dovolená je plánována s přihlédnutím na to, že jedou dvě rodiny se třemi děťmi od věku 7 roků do 11 roků.

Hvar
Ostrov Hvar patřící Chorvatsku známý svojí levandulí, klidem a nádhernými zátokami


Kotor
Výhled na Kotorskou zátoku téměř ze Žanjev Do


Hvar
V Národním Parku Lovćen ve výšce 1657 mnm se nachází mauzoleum Petar II Petrović, nedaleko Njeguši, kde produkují vynikající pršut


Nepřehlédněte:
Přežije Varta test dětmi?
Stari Bar
Nedaleko Stari Bar se nachází nejstarší olivovník na světě (více než 2000 let)


Shkodër
Druhé největší město Albánie Shkodër


Kotor
V Kotorském zálivu


Durmitor
Přejezd pohořím Durmitor


Sarajevo
Sarajevo: setkání dvou světů


Mostar
Mostar: známý svým mostem


Jajce
Jajce: město vodopádů

Štrbacki BukŠtrbacki Buk: až 30m vysoké vodopády, jako alternativa k Plitvickým jezerům
comments powered by Disqus