Příprava slovenských atletů na sezónu 2015 v Africe

Příprava slovenských atletů na sezónu 2015 v Africe

V Jihoafrickém vyhlášeném středisku Potchefstroome se velmi intenzivně připravovali osmistovkař Jozef Repčík a čtvrtkařka Iveta Putalová na současnou atletickou sezónu, která začátkem března vrcholí Halovým mistrovstvím Evropy v Praze. O travnaté ovály sportovního střediska se dělili s atletickými špičkami, francouzskou reprezentací, výpravou ze Švédska, Holandska, Finska nebo Polska. Jak probíhalo snažení slovenského želízka v ohni, vám nastíníme v následujícím článku.
Jozef Repčík

Na nejvyšší mety z nejvyšší nadmořské výšky

     Tím lze ve zkratce charakterizovat přípravu vrcholového sportovce. 6 týdnů tréninku ve výšce přibližně 1350 m. n. m. je obrovskou zátěží i pro trénovaný organizmus. Trenér Marcel Lopuchovský svého svěřence ale vůbec nešetřil, stejně jako sám sebe Jozef. Dvoufázové tréninky, které podstupoval, jsou znamením, jak vysoko míří. Můžeme věřit, že Jozefovi se taková příprava vyplatí stejně jako Ivetě Putalové. Ta hned po návratu z Afriky dokázala vytvořit nový národní rekord na 300 a 600 m a následně i slovenský rekord na mistrovské trati 400m v hale na 54,54

Jozef Repčík

Specialista na dvě disciplíny
     Pod vedením svého trenéra trénoval Jozef Repčík oba dva tréninkové cykly od konce listopadu do vánočních svátků. Další tři týdny v lednu se pak zaměřoval na celkovou vytrvalost. Postupně se přeorientoval na speciální tempovou vytrvalost na 800 a 1500 m. Na 800 m drží své vlastní maximum na 1:44,96 s, čímž překonal dlouholetý rekord Jozefa Plachého a snaží se i v této disciplíně dále rozvíjet svůj potenciál.

Načítám video ...

Technologie posouvá (nejen) špičkové atlety o krok dál
     Že moderní atletika je z poloviny věda, je jasné i laikům. Speciální výživa, denní režim, a anatomické znalosti vlastního těla. To vše umožňuje sportovcům nastavit si tréninkové metody přesně na míru. A obzvláště s posledně zmíněným pomáhají moderní technologie. Například právě Jozef využívá hodinky TomTom Runner Cardio. Ty mu na velkém displeji krom uběhnuté vzdálenosti, tempa, času a spálených kalorií zobrazují také srdeční tep. A to i bez hrudního pasu a mimořádně přesně.  Ve vysoké nadmořské výšce, kde se toto tréninkové středisko Jižní Afriky nachází, je permanentní sledování srdečního tepu pro Jozefova trenéra obzvlášť důležité z toho důvodu, aby nedošlo k nežádoucímu přetažení.

Nepřehlédněte:
Kolik sportů podporují hodinky TomTom?
Sestry Veldakove v Afrike s TomTom

Milá společnost sester Veldákových
     Jozefovi tentokrát do Vánoc dělali společnost i skokanská dvojčata Janka a Danka Veldákové. TomTom, který je sponzorem slovenské atletické reprezentace, vybavil sport-testerem TomTom Runner Cardio i sestry Veldákový. Jejich trenér Rado Dubovský se snaží maximálně zpestřit a zkvalitnit jejich trénink, přičemž přikládá velký význam právě permanentnímu sledování reakcí organismu na zátěž ve vysoké nadmořské výšce.  Právě proto tyto typické červeno-bílé sport-testery nechybí na rukou dvojčat Veldákových ani minutu během žádné tréninkové aktivity. Pro obě děvčata i trenéra bylo za odvedenou práci odměnou splnění limitů na pražské halové mistrovství Evropy hned na prvních závodech sezóny.

Sestry Veldakove v Afrike s TomTom
comments powered by Disqus