Představení TomTom Adventurer

Představení TomTom Adventurer

Do rukou se mi konečně dostala novinka v podobě nejvyššího modelu sportovních hodinek od výrobce TomTom. Už jsme se podívali na verze Runner 3 / Spark 3, které jsou primárními pokračovateli Runner 2 / Spark. Model Adventurer, ale už přináší skutečnou přidanou hodnotu. Stojí ten 60,- € rozdíl od nejvyššího modelu Runner 3 za připlacení?
Balení
Na první pohled se nijak extra neliší od balení zbytku modelové řady. Na krabici najdete jen informaci, že se jedná o outdoorové hodinky a že jsou dostupné jen v jedné velikosti. Uvnitř balení nenajdete nic extra. Samotné hodinky, povinný manuál a synchronizační kabel. Úplně tentýž obsah, jako u jiných modelů.

TomTom Adventurer

Hodinky (pohled zvenku)
Na první pohled hodinky vypadají robustněji a pro mně osobně lépe. Ale zdání klame. Celkový vzhled hodinek ovlivňuje samotný náramek. Jak z náramku vyloupnu samotné zařízení, je k nerozeznání od jiných modelů až na pár drobných detailů. Je také kompatibilní s nabíječkou nebo jinými náramky. Můžete si tedy dokoupit náramek podle vlastní nálady, i když tento náramek se mi zdá zatím nejpodařenější ze všech.

TomTom Adventurer

TomTom Adventurer

Specifikace
Než začnu zkoumat přidanou hodnotu, podívám se na specifikaci. Ta je v základě shodná s Runner 3 / Spark 3 ve verzi Cardio + Music. Obsahuje totiž 3GB paměti pro hudbu na streamování do sluchátek pomocí Bluetooth rozhraní a Cardio snímač pro monitorování tepu srdce. Vybaveností jsou tyto hodinky obohacené o hardwarový barometr. Nadmořskú výšku a stoupání či klesání tedy nevypočítavá na základě GPS údajů v kombinaci s mapovými podklady, ale reálně je měří, a měl by tento údaj i zobrazovat. To zjistím později.

Nepřehlédněte:
Jak si vybrat SMART hodinky
TomTom Adventurer

Po softwarové stránce jsou též shodné na 90% s Runner 3 či Spark 3. Takže je klidně můžete využít i na klasický běžecký či jiný trénink. V menu najdete navíc "Běh v terénu", "Túra", "Lyže" a"Snowboard". Takto jsou tyto hodinky využitelné celoročně. Osobně mi tu u zimních aktivit chybí rozšířený sport "běžky".

Jdeme testovat
Všechny sportovní režimy popisovat nebudu, ty jsou běžné a známé už z předcházejících generací. Spíš se zaměřím na ty nové. Nejprve ty, které kvůli nedostatku sněhu v hlavním městě a blízkém okolí popíšu jen v teoretické úrovni. Možná později doplním o reálné údaje v dalším článku, pokud některý z kolegů půjde na lyžovačku a bude ochotný vzít na testy i hodinky.

"Lyže" a "Snowboard"
Mezi těmito dvěma aktivitami není vůbec žádný rozdíl ve způsobu měření či vyhodnocování. Slouží hlavně pro případ, kdy v jeden den děláte oba sporty a chcete je oddělit ve statistikách.

TomTom Adventurer

Výhodou těchto aktivit je, že jak je jednou zapnete na sjezdovce, nemusíte se o nic starat. Hodinky umí samy rozpoznat, kdy jste na vleku a kdy se spuštíte dolů kopcem. Za to může právě zabudovaný hardwarový barometr v kombinaci s gyroskopem a akcelerometrem. 
Na hodinkách si hned v průběhu aktivity můžete prohlédnout svou rychlost, nadmořskou výšku či sestup. Na lanovce zase počet a číslo jízdy, maximální rychlost či maximální sklon vaší trasi a mnohem více. Bude velmi zajímavé, jak se tyto aktivity promítnou v aplikaci MySports čijiné po synchronizaci.

Nepřehlédněte:
TomTom opravuje chybu ve sportovních hodinkách od uvedení na trh
TomTom Adventurer

"Běh v terénu"
Že bych nějak extra miloval běh v terénu či do kopce, se říct nedá, ale znám pár takových fanatiků. Ti určitě po těchto hodinkách skočí, protože zobrazují na hodinkách presně to, co potřebují, a ne až po vyhodnocení, jako to bylo v první generaci hodinek se zabudovaným barometrem. Při běhu v terénu si můžete zobrazit údaje jako při klasickém běhu, ale i s doplněnými údaji:nadmořská výška, sklon, výstup či celkové stoupání. Populární aktivitou je i towerrun, ale nevím, jak si poradí s absencí GPS signálu. No tak jsem si zkusil v rámci testu vyběhnout na 5. poschodí :)

TomTom Adventurer

TomTom Adventurer

Tak, jak jsem předpokládal, GPS signál je nepoužitelný, ale díky barometru, gyroskopu a akcelerometru měří aktivitu správně. Sami se můžete přesvědčit na výstupu.

"Túra"
Tato aktivita je asi nejzajímavější ze všech. V rámci této aktivity výrobce slibuje výdrž hodinek až 24 h! Má to jeden háček, bere se v potaz jen zapnutá GPS, tedy bez monitorování srdečního tepu a přehrávání hudby. Ale i tak je to dost. Dosáhne se toho tak, že vaše poloha není monitorována neustále, jako při jiných sportovních aktivitách, ale jen jednou po určitém intervalu. Při turistice je to optimální. Takto si můžete vzít hodinky na celovíkendovou túru bez potřeby nabíjení. Pokud už zapnete i cardio senzor, výdrž půjde dolů. Tipuju kolem 6 - 7 hodin. Ale stačí si vzít malý powerbank s kabelem a přes noc si hodinky dobijete. Škoda jen, že toto softwarové řešení nedali i do Runner 3 či Spark 3. Případně mít možnost si nastavit interval snímání polohy.

Nepřehlédněte:
Novinky od TomTom představené na IFA v Berlíně
Reálný test turistiky
I přes teplotu pod nulou si dávám za cíl kopec Sandberg týčící se v Bratislavě ve čtvrti Devínska Nová Ves. Je to akorát ideální kopec s nadmořskou výškou 260m, abych si při stoupání i při zpátečním klesání sledoval údaje na hodinkách spolu s vyhodnocováním a focením. Mapy mluví o převýšení kolem 40m. Uvidím jak přesně budou tyto hodinky ukazovat.

TomTom Adventurer

Zapínám hodinky v režimu "túra" a může se vyrazit. Zjišťuji, že už v základě se nacházím ve výšce 190m. Barometer se zdá být docela přesný, každým krokem vpřed se plynule mění nadmořská výška. Ne skokově, jakoby měřil odhadem pomocí GPS signálu. GPS signál totiž není přesný na metr, ale s odchylkou +/- 10m. Není to dané hodinkami, ale samotným signálem vysílaným z družic. 

TomTom Adventurer

Na samotném kopci, mi ukazují hodinky dosaženou nadmořskou výšku 231m a odpovídá to i mapovým podkladům. Dalo by se jít i výš, ale samotný kopec je chráněná oblast. Důležité je, že hodinky dokáží v reálném čase tento údaj zobrazovat. To, jaké údaje chcete mít na hlavní obrazovce, lze nakonfigurovat. K ostatním se dopracujete stisknutím čtyřsměrného ovladače směrem dolu a nahoru. 

TomTom Adventurer

TomTom Adventurer
TomTom Adventurer

Ověření naměřených údajů

Kromě toho, že jsem si naměřené údaje ověřit s turistickou mapou - a sedělo to přesně, jsem udělal ještě jednu zkoušku správnosti. Na kopci jsem vypnul aktivitu a pro klesání jsem zapnul novou. A sedí to. Přesně. Obě aktivity si můžete interaktivně prohlédnout na portálu pro stoupání i klesání.
comments powered by Disqus