Koloběžka, nestarnoucí kráska je s námi více než 100 let

Koloběžka, nestarnoucí kráska je s námi více než 100 let

Rozvíjející se průmysl na přelomu 19. a 20. století měl za následek růst továren s rozsáhlými průmyslovými předměstími. Tam vyrostlo množství dětí, jejichž rodičům doba nedovolovala kupovat nové hračky. Děti si musely poradit samy. Chuť a potřeba zabavit se dala dětské fantazii inspiraci vymyslet první doma vyrobenou koloběžku. Podvozky a kolečka ze starých kolečkových bruslí, deska ze staré dřevěné krabice, řízení z další desky, zkrátka se použilo cokoliv, co bylo právě po ruce. Koloběžky sice drkotali po cestě jako vozy, ale světe div se, fungovalo to. Mezi dětmi se staly obrovským hitem a pro výrobce novou inspirací.
Postupné vylepšení
     Tehdejší koloběžky měli sice velmi daleko od těch dnešních, ale postupně docházelo k jejich vylepšení. Praxe ukázala, že dřevo působením vlhka hnije a že se podvozek vlivem rzi zadrhává. Řešení se našlo použitím komponentů z kol používaných u jízdních kol. Díky tomu se jízdní vlastnosti koloběžek značně zlepšily.

História kolobežky

Ústup a znovuzrození
     Masový nástup kol ( i kvůli jejich zlevnění), způsobil ústup koloběžek. Kola byla předsi jen využitelnější. Měla větší cestovní rychlost na delší vzdálenosti a dala se na nich převážet i břemena. (Pod pojmem břemeno milí muži nechápejte vaši ženu sedící za vámi, křečovitě se vás držící při vybírání zatáček.) Zábavu na koloběžkách si udržovala jen skupinka nadšenců. Za znovuzrození koloběžek se přičinil švýcarský vynálezce a bývalý bankéř wim Ouboter. Koncem 90. let 20. století představil svou vlastní koloběžku lehké hliníkové konstrukce. Inspirovala ho údajně jeho sestra, která měla jednu nohu kratší a s tím byly spojené problémy s jízdou na kole a současně i se životem ve městě, kde byly vzdálenosti pro pěší chůzi příliš dlouhé a pro jízdu autem příliš krátké.

História kolobežky

Historie z Československa
     V Československu se koloběžky objevily zřejmě v 70tých letech v Rožnově pod Radhoštěm, kde sloužily pro suchý, letní trénink pro běžkaře na lyžích. Vyráběly sa z vyřazených školních lavic. Pro Rožnováky  je dodnes tento dopravní prostředek úplně normální záležitostí. V 80tých letech nastala éra horských kol, skateboardů a kolečkových bruslíi. Používání koloběžek se omezilo.

Nepřehlédněte:
Rozhovor s bývalým cyklistou, který přesedlal na koloběžku
História kolobežky

Expedice „Napříč Evropou za 99 dní“
     Největší reklamu koloběžkám udělal nejdříve ex-rožnovák Čecho-australan, Peter Krhůt, který se v roce 1997 rozhodl přejet na koloběžce 6400 km přes Austrálii všemi klimatickými pásy. Jízda trvala necelé čtyři měsíce s velkým ohlasem australskych obyvatel. Po tomto úspěchu se mu v hlavě zrodil další nápad. Pokořit rodnou Evropu. Následoval rok přípravy a v červnu 1999 odstartoval v Rožnově pod Radhoštěm expedici „Napříč Evropou za 99 dní“. Vedla ze severního polárního kruhu až k moři na jihu Španělska, dohromady 4300 km. Severní části se zúčastnil též nestor rožnovských koloběžkářů Honza Zubek, propagátor koloběžkářského sportu v Americe v 80tých letech a též vlastník rychlostního rekordu na koloběžce (108 km/hod).

História kolobežky

Vývoj jde dál
     Lidská fantazie a vynalézavost je velká. Kola koloběžek se zvětšují, rám se zpevňuje a koloběžka dokáže být i atraktivním módním doplňkem s různými vylepšeními jako jsou dětské sedačky, košíky, či různé jiné věci. Dnes známe minikoloběžky (proslavené v 90tých letech), koloběžky městské, sportovní, terénní, dokonce pro více osob nebo speciální koloběžky tahané psím zápřahem (mushing).

     Jejich popularita neustále roste a patří mezi oblíbené,atypické sporty. Sportovní koloběžkářskou velmocí je Finsko, těsně za ním Česko, kde je koloběžka velmi oblíbená mezi dospělými. Zřejmě díky tomu tu existuje několik významných výrobců, většina pochází z Moravy. MY JSME SI VYBRALI  KOSTKU. Tak se připravte s námi na start, s koloběžkářským heslem „TRHNĚTE SI NOHOU “.

História kolobežky
Dovolte ješte pozvánku. Ve spolupráci s Quinta Essentia budou 13.6.2015 Mistrovství Slovenska v koloběhu. Nemusíte mít ani koloběžku, my Vám ji samozřejmě půjžičíme z našeho stánku. Nezapomeňte se přihlásit.
comments powered by Disqus