Jak vypadá klasický běh Maraton – Atény ve společnosti sportovních hodinek TomTom Runner Cardio? Dozvíte se zde!

Jak vypadá klasický běh Maraton – Atény ve společnosti sportovních hodinek TomTom Runner Cardio? Dozvíte se zde!

V roce 490 př. n. l. se stal voják Feidippides tím prvním, který uběhl trasu dlouhou 41 195 metrů z Maratonu do Atén. Důvodem bylo předání zprávy o nečekaném a překvapivém vítězství Atéňanů nad Peršany. Po uběhnutí této trasy voják kvůli naprostému vyčerpání zahynul. O 2504 let později jsme vyslali sportovní hodinky GPS TomTom Runner Cardio, aby absolvovaly tradiční běh s jedním z účastníků a zaznamenaly co nejvíce informací o trati i o závodníkovi, který na sobě hodinky má. Maraton se běžel 9. listopadu 2014.
Atypická trasa na tradičním místě
     Ačkoli jsme v současné době zvyklí na kruhovou trať maratonů, ne vždy tomu tak bylo. Mezi Maratonem a Aténami se běhá zásadně na jednosměrné trase, a to z historického důvodu, který jsme uvedli už o několik řádků výš. Převýšení na trati činí celkem 425 metrů, přičemž start se nachází ve výšce 5 m n. m., už po prvních pěti překonaných kilometrech se běžci ocitají na úrovni Egejského moře, tedy 7 m n. m. Nepříjemné trvalé převýšení až o 240 metrů musí účastníci vydržet až do 31. kilometru, což je obávaná hranice maratonských běžců. To už ale naštěstí dobíhají k branám Atén a posledních 10 kilometrů do cíle klesají ze 150 m kopce.

Maratón GPS TomTom Cardio

Když hodinky promluvily…
     To první a nejdůležitější, co na našeho maratonce hodinky prozradily, byl samozřejmě čas, za který závod zaběhl. Šlo o krásné 3 hodiny, 27 minut a 34 sekund. Průměrné tempo činilo 4 minuty a 54 sekund na kilometr. Z grafu ale později vyplynulo, že mezi 30. a 32. kilometrem se potýkal se zásadní krizí a jeho tempo spadlo až na 6,5-7 minut na kilometr. Zjistili jsme také, že po uběhnutí 30,5 kilometru se jeho tep zklidnil a klesl ze 180 na 160 úderů za minutu. Pravděpodobně se v té chvíli zastavil na krátký odpočinek u občerstvovacího stánku. Další přestávku jsme z grafu vyčetli na 37. kilometru, kdy už se údajně projevila vysoká potřeba doplnit vydanou energii a tekutiny a také si ještě znovu odpočinout před závěrečnou částí celého běhu.

Maratón GPS TomTom Cardio

…a k čemu byly při závodě prospěšné?
     Běžec sám byl docela dobře trénovaný a znal i taktiku dlouhých běhů. Sportovní hodinky GPS TomTom Runner Cardio ho upozorňovaly na to, aby dodržoval stanovené tempo, což je u maratonců klíč k úspěchu. Díky tomu, že si běžec mohl sledovat tep, odchyloval se od doporučené tepové frekvence jen minimálně a nepřipustil, aby měl víc než 180 úderů za minutu. Raději zvolil pomalejší tempo s větší nadějí na úspěšné dokončení závodu.

Nepřehlédněte:
Kolik sportů podporují hodinky TomTom?
Maratón Atény

      Spoustu maratonských běžců i jejich trenéry zajímá frekvence běhu, kterou dávají do souvislosti s rychlostí a úsporou energie. Podle získaných dat náš běžec dosahoval efektivních 188 kroků za minutu a kilometr zdolal asi za 5 minut. Znamená to, že běžel rychlostí 12 km/h.

Maratón GPS TomTom Cardio

Sportovní hodinky nejsou jen pro závodníky
     Sledovat uběhnutou trať a reakce těla na ni bylo opravdu zajímavé. Rádi bychom na tomto místě ale podotkli, že to nejsou jen nadšení závodníci, kteří mohou hodinek a jejich rozmanitých funkcí využít. I laici a sportovci, kteří se pohybují jen tak pro radost, si mohou sportovními hodinkami udělat radost a sledovat svůj tep, uběhnuté kilometry, dosažené převýšení, trasu a mnoho dalších. Dejte při svém sportování šanci technologiím a mějte přehled o svých aktivitách a jejich dopadech na tělo!

Maratón GPS TomTom Cardio
comments powered by Disqus