Jak vám pomůže znalost tepové frekvence a zón dosáhnout rychleji vašeho fitness cíle

Jak vám pomůže znalost tepové frekvence a zón dosáhnout rychleji vašeho fitness cíle

Přemýšleli jste někdy nad tím, na čem závisí rychlost, s jakou dosáhnete fitness cíle, který jste si vytyčili? Pořád ještě žijete s mylnou představou, že k viditelnému hubnutí je potřeba se pětkrát týdně ničit v posilovně a téměř nepřetržitě skuhrat, že vás bolí svaly? Pak na to jdete špatně. Způsoby, jak dosáhnout zhubnutí, zlepšení fyzické kondice a vybudování či zpevnění svalové hmoty jsou diametrálně odlišné. Pojďme se podívat, na co byste se měli zaměřit, abyste svého cíle dosáhli bez zbytečného trápení, pocitu nezdaru a ztráty motivace.
První krok k úspěchu – reálný cíl
     Pokud se k fitness či fyzické aktivitě obecně po delší době vracíte nebo s ní začínáte, jednoduché to nebude. Stačí ale pevná vůle, odhodlání a motivace. A reálný cíl. Možná právě teď toužíte zhubnout o 20 kilogramů. Takový cíl si ale nedávejte – půjdete k němu tak dlouho, že se v lepším případě v polovině zastavíte a natruc už nehnete ani prstem, protože si sport znechutíte. Vzhledem k tomu, že ideální váhový úbytek je 0,5-1 kg týdně, mohlo by vaše hubnutí trvat 5-10 měsíců. A to je pro některé hodně dlouhá doba. Je tedy vhodnější rozdělit si cestu k cíli na menší etapy. Zhubněte 3 kilogramy, potom další 2, později 5 a podobně. Když vytrváte, na sport si tak zvyknete, že vám bude i chybět a vaše tělo o něj bude žadonit, když pravidelné cvičení jednou vynecháte.

Druhý krok k úspěchu – znalost zón tepové frekvence
     Důležité je samozřejmě také uvědomit si, čeho chcete pravidelným cvičením dosáhnout. Chcete hubnout, zbavovat se tukových zásob, nebo je vaší prioritou nabírání, tvarování a zpevňování svalové hmoty? Ke každému cíli totiž vede jiná cesta. A vždy je důležité na této cestě dbát na správnou tepovou frekvenci.

Zbavujete se tuků? Zpomalte!
     Mnoho lidí má pocit, že tukové zásoby nejlépe sprovodí ze světa docházkou do posilovny a zběsilým řáděním v ní. Tak tomu ale ve skutečnosti není. K efektivnímu hubnutí bychom si měli vybírat aktivity, při nichž se naše tepová frekvence pohybuje v aerobním pásmu. Aerobní pásmo se dá orientačně vypočítat vzorcem 220 - váš věk, z toho 65 a 75 %. Vyjde tak interval, v němž by se měla pohybovat tepová frekvence, aby tělo při pohybu čerpalo energii z tukových zásob a tím je spalovalo. Mezi aerobní aktivity řadíme obvykle chůzi, běh, plavání, jízdu na kole a na bruslích a další. Je ale třeba si pamatovat, že jakmile překročíme horní hranici aerobního pásma, dostaneme se do pásma anaerobního – a to i při těchto aktivitách, které primárně vykonáváme jako aerobní.

Nepřehlédněte:
Jak jsem díky technologii vydržel u fitness půl roku a co mi to přineslo
Aerobne cviky

     Jakmile dojde k překročení horní hranice aerobní zóny a tepová frekvence se dostane do pásma anaerobního, tělo začne spalovat cukry a bere si energii z nich. Obvykle k tomu dochází při aktivitách, jako je sprint, posilování, zumba, jumping a podobné činnosti, při nichž si sami uvědomujeme, že nám srdce bije opravdu rychle. Na rozdíl od pohybu v aerobním pásmu při tomto pohybu nejsme schopni naslouchat parťákovi a mluvit s ním. Anaerobní aktivitu také nevydržíme vykonávat příliš dlouho.
Jak zjistit a uhlídat správnou tepovou frekvenci

     Jak jsme již uvedli, tepovou frekvenci vhodnou pro pohyb v aerobním pásmu si může každý sám vypočítat podle orientačního vzorce. Jsou ale jedinci, kterým to nestačí – ti potom podstupují speciální zátěžové testy, z nichž vyplynou přesná čísla, která praxe je převede odborník.

anaerobne cviky

     Jakmile potřebná čísla víte, vyvstane logická otázka, jak si správnou tepovou frekvenci uhlídat. Rozhodně nemusíte chodit na procházku s prsty na tepně a počítat, údery srdce za minutu. O to se totiž postarají sporttestery. Ty moderní k tomu zjistí i mnoho dalších věcí.

Když sporttestery, tak TomTom
     Možná se nemůžete smířit s představou hrudního pásu, který z hrudi snímá tepovou frekvenci, tedy pokud zrovna neklouže dolů. Sportovci ho nemají příliš v lásce také proto, že nepříjemně tlačí. Obavy z něj ale můžete hodit za hlavu. Moderní sportovní hodinky už mají integrovaný snímač tepu a snímají ho přímo z ruky pomocí světla na základě krevního průtoku na horní straně zápěstí. Už se vám v žádném případě nestane, že sice budete mít na ruce hodinky, ale zjistíte, že hrudní pás jste zapomněli doma.

Nepřehlédněte:
5 nejlepších aplikací pro fitness, které vám pomohou s motivací a měřením výkonu
     Z nejrůznějších testů pravidelně hodinky TomTom vycházejí jako jedny z nejlepších. Nejnovější model TomTom Multi-Sport Cardio disponují onou technologií na snímání tepu z horní strany zápěstí a jejich měření je přesné, což se prokázalo v testech, při nichž byly výstupy z hodinek srovnávány s výstupy z EKG. Hodinky vám nabídnou informaci o tom, v jakém pásmu se pohybujete, a to v jednoduchém přehledu i grafu. Díky velkému monitoru a přehledné grafice se rychle orientujete a najdete všechny potřebné informace.

TomTom Cardio Woman

     Perfektní vychytávkou je u nich možnost vybrat si z 5 zón intenzity podle toho, jak právě trénujete – zaměřit se můžete na intervalový trénink, zlepšování kondice, výdrž, spalování tuků a lehký trénink (zahřátí, zklidnění po cvičení). Data, která vaše hodinky sesbírají, můžete následně analyzovat na běžeckých stránkách nebo v oblíbených aplikacích, jako je RunKeeper nebo MapMyFitness.

     Předností tohoto sporttesteru je samozřejmě integrovaná GPS. Díky ní si můžete naplánovat trať, zjistit, kdy jste kde běhali, jezdili nebo chodili. Hodinky se dají bezpečně připevnit na kolo a jsou využitelné i při plavání.

Dosáhněte svého cíle bez zbytečného trápení a s kvalitním pomocníkem
     Aby se vám dařilo efektivně hubnout a nemuseli jste se zaobírat myšlenkami, co děláte špatně, že tuk z vašeho těla neubývá tak, jak byste si přáli, případně se vaše fyzická kondice nezlepšuje tempem, jaké byste rádi vnímali, naučte se rozumět svému tělu a svému srdci. Právě srdeční činnost – tepová frekvence je při pohybu zásadní. Jednoduše se dá navíc ohlídat se sporttestery, které vám poslouží i v mnoha jiných ohledech a přinesou spoustu užitečných informací o tom, jak ve svém snažení postupujete a jak se zlepšujete. Tak do toho!

Nepřehlédněte:
Jak funguje skupinová motivace při fitness prostřednictvím sport testerů?
Jak budou hodinky vypadat na vaší ruce? Podívejte se na video!

comments powered by Disqus