Atletka Iveta Putalová začala spolupracovat s TomTom a Yurbuds

Atletka Iveta Putalová začala spolupracovat s TomTom a Yurbuds

Iveta Putalová se začátkem tohoto roku stala nejpříjemnějším překvapením slovenské atletiky. Půvabná tmavovláska se v jedné z nejtěžších atletických disciplín, běhu na 400m, zlepšovala závod od závodu, aby se nakonec díky své bojovnosti dostala do finále Halového mistrovství Evropy v Praze a tam, neméně překvapivě, skončila jen o setiny na krásném čtvrtém místě. Využili jsme příležitost a Ivetu vyzpovídali.
Změnilo se něco ve Tvém životě po úspěšné halové sezóně?
     Určitě. Nikdy předtím jsem nezaznamenala tolik zájmu ze strany médií. Po pravdě, sotva stíhám povinnosti ve škole, kterou končím právě tento rok, tréninky, rozhovory …

Podařilo se zúročit Tvoje výsledky, zlepšily se podmínky k přípravě, objevili se zájemci o případnou spolupráci?
     K přípravě tento rok mám nepochybně výborné podmínky. V zimě jsem absolvovala přípravu v Africe, teď jsem absolvovala přípravu v USA a už se i objevují některé značky, které věří, že si můžeme pomoct navzájem. Tréninky jsou dlouhé, obsahují jak časově náročné aktivity, tak i fyzicky extrémně náročné. Konkrétně jsme začali spolupracovat se světovým výrobcem sporttesterů TomTom. Pro mě tu jde o skvělou tréninkovou pomůcku kvůli zaznamenávání tepové frekvence, kde snímač tepu je integrovaný přímo v hodinkách. Takže žádné nepříjemné hrudní pásy… S hodinkami TomTom Runner Cardio trénuje i můj kolega z tréninkové skupiny, Jozef Repčík, takže mi může poradit, jak z nich dostat maximum, ale sleduji i seriál, který píše o přípravě český čtvrtkař a evropský medailista Honza Tesař a nejlepší slovenský běžec Mišo Krajčík. Oba se evidentně předbíhají v radách, jak TomTom Cardio nejlépe využít.

Iveta Putalová

Můžeš popsat/přiblížit prostředí, kde se momentálně připravuješ a v čem jsou výhody tamní přípravy?
     Flagstaff. To je univerzitní město, kde se sdružuje 21 000 studentů. Je to jedna z nejvýše položených univerzit na světě. Nachází se v nadmořské výšce 2150 m, kde se dá trénovat ve velmi dobrých klimatických podmínkách. Podobné místo této výšky v Evropě je St.Moritz nebo Melago, které je v tomto období ještě pod  sněhem, nebo je tam podstatně větší zima. Máme tu všechno, co potřebuju na kvalitní trénink { posilovnu, stadion, 300m halu a nekonečné množství běžeckých tras} masáže nám zabezpečuje trenér, takže máme postaráno i o regeneraci.

Nepřehlédněte:
Byli jsme na: VSE City Run
Jak velká příprava jste?
     Jsme tu tři Slovaci { Jozef Repčík, trenér – Marcel Lopuchovsky a ja  } trénujeme hlavně s Polskou tréninkovou skupinou Lewandovskeho, ve které jsou vícemistr Evropy a Světa Marcin Lewandovsky a také vícemistryně Evropy a Světa Angelika Cichocka. Jsou tu i další kvalitní evropský běžci z Norska, Švédska, Holandska, Dánska, Anglie a také i domácí atleti.

Jak dlouho jste tuto cestu připravovali a na jak dlouho jste tam vycestovali?
     Toto soustředění měl trenér naplánované už delší dobu, na začátku přípravného období, ale jen s Jozefem Repčíkem. Tím, že jsem uspěla na HME v Praze, se mi uvolnily finanční prostředky z Atletického svazu a nového klubu Hraj na ty nohy a tím pádem jsem mohla i já vycestovat do USA. Na soustředění jsme od 6.4. - do 5.5... cestovali jsme skoro 24 hodin.

Iveta Putalová

Na co se při tréninku zaměřujete?
     Protože jsme po úspěšné halové sezóně, je potřeba „dobít si baterie“ do hlavní sezóny s vrcholem účasti na MS v Pekingu, Světové univerziádě v Gwangju v Korei a na Evropské olympijské hry v Baku. Celé soustředění je zaměřené na rozvoj aerobní vytrvalosti { základní vytrvalost } což je týdně asi 70km, všeobecné a později i speciální síly 3-4x do týdne, speciální odrazové cvičení, a poslední dva týdny, když všechno půjde jak má, začneme běhat speciální tempa na 200m,400m a 800m. K tomuhle cvičení se například opravdu hodí TomTom.

Absolvuješ tam i nějaké závody?
     Neplánujeme po dobu, ani bezprostředně po soustředění absolvovat závody, ale všechno záleží na tom, jak se budeme cítit. Plánuji začátek buď 9. 5. v Bratislavě na lize nebo 16. 5. na České extralize v Ostravě.

Nepřehlédněte:
Co se skrývá pod pojmem fitness a proč ho dělat? Prozradíme vám to!
Iveta Putalová

Překvapilo tě něco na jihu USA?
     V podstatě mě zatím nic nepřekvapilo. Beru to tu tak, jak to je. Možná jedna drobnost. S překvapením, ale i radostí, jsem zjistila, jak populární jsou v USA běžecká sluchátka Yurbuds, které jsou snad v uších poloviny běžců a studentů ve Flagstaff. Yurbuds je další značka se kterou jsem začala spolupracovat. První zkušenosti jsou i pro mě zatím pozitivní. Můžu jen potvrdit, že nevypadnou z uší a netlačí. Můžu jen doporučit. (S touto značkou začal spolupracovat i Slovenský atletický svaz.)

Měli jste čas už i na nějaký výlet, nebo odreagování od atletiky? Nebo to ještě plánujete?
     Zatím jsme byli na výletě v Grand Kaňonu. Byl to nepopsatelný zážitek. Jsem ráda, že se mi naskytla možnost vidět ho na vlastní oči. Další výlet, který plánujeme, je město vzdálené 4 hodiny cesty autem od Flagstaffu a tím je Las Vegas. V okolí se nachází i jiná zajímavá místa, ale na ta nám už bohužel nevychází čas, jelikož jsme přijeli hlavně trénovat.  

Co tě čeká po návratu na Slovensko v další části sezóny?
     Jak už jsem říkala, začátek sezóny záleží na tom, jak se budu cítit. Jak zvládnu časový posun z USA na Slovensko.
comments powered by Disqus