Hodinky a náramky TomTom z vás udělají sportovce

Hodinky a náramky TomTom z vás udělají sportovce

Troufám si tvrdit, že sportovní hodinky a trackery ocení každý sportovec. Když už se dřete v posilovně, sjíždíte zasněžené svahy, nebo ve vedru obíháte park, měli byste mít možnost měřit a analyzovat svoje výkony – už proto, že udržovat správnou tepovou frekvenci či tempo je základ.
Moc rád recenzuji produkty, které nemusím testovat „na sílu“, ale úplně dobrovolně a spokojeně je používám. Sportovní hodinky TomTom jsem nesundal z ruky a měřil si s nimi své aktivity po dobu několika týdnů. Výsledek? Sportovat s mobilem vůbec není špatné, ale šikovné fitness hodinky jsou pro velkého i malého sportovce to pravé.

Nejlepší TomTom sleduje 11 různých sportů
Na test jsem dostal fitness náramek Touch a troje hodinky: TomTom Spark 3, Runner 3 a Adventurer. Všechny jsem recenzoval ve verzi Cardio se snímačem srdečního tepu, ale existují i varianty levnější bez něj.

Začněme srovnáním. Jaký je rozdíl mezi Spark 3 a Runner 3? Překvapivě žádný. Runner se prodává ve sportovnějších barvách, zatímco Spark jsem dostal v decentní černé, ale protože jsou pásky vyměnitelné, je to de facto jedno.

Nepřehlédněte:
Jak si vybrat SMART hodinky
Oba modely zvládají sledování kroků, srdečního tepu a spánku a jsou vodotěsné do 40 m, takže je nemusíte sundávat v dešti ani v bazénu. Hodinky totiž nejsou jen „na běhání“. Umožňují sledování aktivity hned v několika sportech: běh venku, běh na běžeckém pásu, kolo, vnitřní kolo (rotoped), posilovna, plavání a volný styl. Plus nabízejí režim stopek.

TomTom

Outdoorová verze Adventurer umí navíc sledovat lyžování, snowboard (s automatickou detekcí lanovek), túru a nabízejí speciální režim pro outdoorový běh neboli běh na stezce (trail running). Máte k dispozici stejné údaje jako u klasického běhu, ale navíc uvidíte údaje o nadmořské výšce, výstupu, celkovém stoupání, sklonu a 3D vzdálenosti. Hodinky prostě využijí GPS a další senzory (kompas, barometr) na maximum.

Nabídka sportů mě velmi potěšila u základní verze i chytrých hodinek Adventurer. Nejsem sice velký sportovec, ale ani já se nechci omezovat na jediný sport. Až díky hodinkám jsem zjistil, že výpady v posilovně mi hrozí infarktem, leč na rotopedu se mi daří udržovat optimální tepovou frekvenci.

TomTom

Je libo GPS nebo hudba bez drátů?
3 GB vnitřní paměti u modelů, které nabízejí hudební přehrávač (Adventurer a Runner a Spark ve verzích „Music“), vystačí na několik stovek skladeb v MP3. 3,5mm jacka byste hledali marně, ke slovu přijdou pouze bezdrátová sluchátka. Těžký mobil včetně pouzdra tak můžete nechat doma.

Nepřehlédněte:
TomTom opravuje chybu ve sportovních hodinkách od uvedení na trh
Velmi užitečná a přesná je GPS, navíc se dá při běhu nebo turistice využít k jednoduché navigaci pomocí teček na displeji, takže se neztratíte a můžete objevovat nové trasy.

Zapomenout nemůžu ani na možnost závodit sám se sebou, nastavit intervalový trénink, cíle, vlastní zóny srdeční aktivity a podobně. Jinak řečeno, hodinky nahradí i trenéra.

Přesné měření při jakékoli aktivitě
Nemám k dispozici laboratoř, ale porovnával jsem měření hodinek a náramku se záznamy z mobilu, s údaji ze snímačů tepu na strojích ve fitku, se záznamy z „nesportovních“ chytrých hodinek… A shodují se.

Výhodou oproti mobilům je špičková výdrž (jde o jejich hlavní funkci, ne extra aplikaci, která by způsobovala mimořádnou spotřebu). Týden vydržely vždycky, přičemž testování obnášelo 3–4 měření v posilovně, několik běhů, výletů, tenisových utkání a nošení na ruce prakticky 24 hodin denně.

Nepřehlédněte:
Novinky od TomTom představené na IFA v Berlíně
Nechyběly mi údaje v žádném sportu, údaje o krocích a kaloriích a srdečním tepu jsou univerzální a užitečné, ať už jste venku na kurtu, nebo se potíte na chest pressu ve fitku.


Ovládání je jednoduché, ale návod nevyhazujte

Dobrá zpráva – ovládání hodinek je snadné, rychlé, a kompletně v češtině. Dovolím si jen s úsměvem doporučit, abyste přece jen hned nevyhazovali návod. Právě proto, že je ovládání tak jednoduché, se musíte seznámit s některými „triky a zkratkami“. Jak rozsvítit displej? Zakryjete ho dlaní. Jak spárovat náramek s mobilem? Ve chvíli, kdy se nabíjí. Nemluvě o tom, že první minutu po vybalení hodinek jsem zmateně tisknul tlačítko pod displejem, které však funguje jako čtyřsměrný joystick, samo o sobě se nemačká.

To ale není výtka. Ovládání je opravdu logické, a jakmile se s ním jednou seznámíte, nebudete mít problémy.

Velmi povedená je mobilní aplikace Sports. Zaprvé je hezká a přehledná: na jednotlivých „kartách“ se ukazují souhrny, statistiky, záznamy poslední aktivity a další detaily. Záznamy samozřejmě můžete rozkliknout a zkoumat podrobně, nebo si rovnou nastavit budoucí cíle.

Co mě velmi potěšilo, jsou možnosti propojení s počítačem. Aplikace TomTom Sports Connect je krásně jednoduchá: Připojené hodinky sama detekuje, sama nabídne aktualizaci softwaru, a ještě vám představí webovou stránku s vaším TomTom profilem, kde se aktivity analyzují ještě pohodlněji než přes mobil.

TomTom

Náramek umí analýzu tělesné stavby
Podíl tělesného tuku a svalové hmoty se vám bude hodit například ve chvíli, kdy se chystáte začít s dlouhodobým tréninkem, dietami apod. Nemění se z minuty na minutu ani ze dne na den, ale jde o užitečný ukazatel toho, jak se postupně dostáváte do formy. A náramek TomTom Touch vám ho změří.

Stejně jako hodinky umí náramek spolehlivě měřit kroky, „aktivně strávený čas“, kalorie, vzdálenost a spánek. I on má monitor srdečního tepu, a i když nemáte na výběr z gazilionu disciplín, můžete měřit „sport“, což spoustě sportovců postačí.

Ovládání je na rozdíl od hodinek dotykové. Můžete přijímat notifikace z telefonu, konkrétně upozornění na příchozí SMS a hovory. S dalšími aplikacemi sice náramek nepropojíte, ale to mu rozhodně nevyčítám, už hovory a zprávy vnímám jako nadstandard.

Náramek i hodinky musím pochválit i za decentní design v závislosti na použitém pásku. Adventurery jsou drsně oranžové a výrazné, ale i ony se dají vsadit do černého pásku a můžete je nosit prakticky k jakémukoli oblečení. Neruší, netíží a jsou pěkně tenké – na pravé ruce jsem náramek a hodinky v černém provedení nosil i k obleku. Důležité je i spolehlivé zapínání s dvojitým jištěním.

Mám sice tenké „dívčí“ zápěstí, ale s rezervou mi na ruku padly hodinky a náramky ve velikosti „L – velká“. Nedovedu si představit, že by vám správně zapnuté hodinky spadly. V parametrech najdete přesné rozměry pásku, ale pokud nemáte opravdu extrémně tenkou ruku, nemusíte se větší verze bát.

Závěr: Pro sportovce lepší než mobil
Na testování hodinek jsem se vrhnul s chutí. Nedávno jsem začal víc sportovat, a ač mobil sice zvládne spoustu podobných funkcí, pohodlím zaostává. Je těžký a neskladný, u snímače tepu musíte cíleně přiložit prst na senzor… Zato o hodinkách na ruce ani nevíte, každá funkce je skrytá pod dvěma kliknutími, tep měří kontinuálně a jednotlivé režimy měření jsou přesnější než univerzální statistiky z telefonu.

Nejlepší pochvala pro TomTom asi může být to, že teď vážně uvažuju o tom, že si jejich fitness hodinky pořídím. Nějak jsem si na ně zvykl a statistiky jsou důležité a užitečné i pro pseudosportovce, jakým jsem já. Snad jen jedna rada na závěr: zvažte varianty se snímačem tepu, bez nich vám zůstane spousta kouzel TomTomu skrytá.
comments powered by Disqus