Co se skrývá pod pojmem fitness a proč ho dělat? Prozradíme vám to!

Co se skrývá pod pojmem fitness a proč ho dělat? Prozradíme vám to!

Fitness – dnes velmi rozšířený a často skloňovaný pojem. Fitness dnes dělá kde kdo. Málokterý jedinec však došel tak daleko, že by pochopil jeho skutečnou podstatu. Většina lidí pojme za svůj obraz předložený všudypřítomnou reklamou a médii. Obchodníci v tom mají naprosto jasno, je to přece zdroj jejich příjmu a tak se staví fitcentra, platí se fitness trenéři, a prodává fitness značkové oblečení. Zkusme ale odkrýt závoj komerce a pokusme se najít hlubší smysl.
Přeloženo do češtiny
     Fitness je anglické slovo, které tak zdomácnělo, že už si lidé ani neuvědomují jeho možné překlady. Lze jej přeložit jako zdatnost, schopnost efektivně žít, či provozovat aktivity, být celkově svěží. Vcelku obšírný význam pro něco, co je v našich končinách považováno za výsadu dam, usilovně se snažících získat ideální míry anebo můžu přehnaně pečujících o svůj vzhled. Fitness v žádném případě není povrchní záležitostí. Naopak, zaměřuje se na nitro člověka. Teprve odtud vyplývá na povrch v podobě viditelných výsledků. Řekněme si tedy, jaké jsou základní stavební kameny fitness.

Fitness

Ve zdravém těle zdravý duch a naopak
     Toto staré české moudro je nápadně podobné základním dvěma aspektům fitness. Těmi je rozvoj a udržení zdravého těla a mysli. Jedná se v podstatě o dvě strany téže mince, bude-li onou měnou fitness. Při praktikování fitness by fyzická zlepšení měla vést k motivaci vlastním úspěchem a naopak dobrá motivace pomáhá zvyšovat fyzické výkony. Jde prostě o to, že nás musí naše fitness - naše aktivita, naplňovat. Není to jen předsevzetí, že letos zhubneme do plavek. Je to rozhodnutí neustále se věnovat něčemu jenom proto, že nás baví se v tom zlepšovat. Podobně jako nás nebude bavit chození v kruhu, ale užijeme si cestu, na níž se nás láká každý další výhled a tak půjdeme s radostí neúnavně dál.

Fitness

Zdravé tělo není jenom štíhlý pas
     A co se týče našeho těla, ono úžasného nástroje, jenž je výsledkem dlouhého snažení evoluce a většina populace jeho potenciál promrhá? Na něj pohlíží fitness z pěti úhlů. Jsou to svalová síla, pružnost, kardiorespirační vytrvalost, svalová vytrvalost a složení těla. Ve své podstatě jde tedy o velmi komplexní rozvoj. Není se čemu divit, možnosti našich těl jsou totiž od přírody velmi pestré díky tomu, jak obrovskou mají schopnost přizpůsobovat se. Bohužel nejen zátěži, ale i pohodlí. Pokud tedy budete jednostranně zaměření, řekněme, že budete pouze zvedat těžké činky, bude vám chybět kardiovaskulární vytrvalost a pravděpodobně i pružnost, pak není řeč o fitness. Stejně tak, budete-li se věnovat pouze joggingu, budete postrádat svalovou sílu a opět nebude řeč o fitness. Poslední z pěti zmíněných bodů - složení těla, nebo tělesná skladba chcete-li, úzce souvisí s dalším odvětvím fitness.

Nepřehlédněte:
Byli jsme na: VSE City Run
Jak jíme, tak jsme fit
     Podíl svalů, tuků a kostí je dán částečně geneticky, avšak velkou měrou jej ovlivňují stravovací návyky. Jídlo z fastfoodu, nebo od našich milovaných babiček sice naplní blahem naše chuťové pohárky, co však naprosto zabije je tvar naší postavy. Zároveň nás přemíra nekvalitní nebo jednostranně zaměřené stravy spolehlivě bude brzdit při snaze dosáhnout lepších sportovních výsledků. Je tedy nezbytné dodržovat vhodný způsob stravování. Ona samotná změna jídelníčku i bez fyzické námahy také vede k úbytku hmotnosti. Ano je to tak. Pokud budeme stále hlídat nerovnici příjem < výdej a veškerý náš výdej bude pocházet z cesty autem do supermarketu pro bio zeleninu, naše hmotnost bude stále klesat. Ale není to fitness, neboť poměr mezi svalovou hmotou, tukem a kostmi bude nakonec ve prospěch kostí. To také nechceme. Pro přesné změření podílu svalů, tuku a kostí, potažmo výpočtu BMI ukazatele dnes existují chytré osobní váhy s motivačním efektem, které do svého sortimentu zařadila například firma Salter.

Fitness

Fitness může být ukryto kdekoliv, v čemkoliv
     Když jsme si tedy řekli, že fitness ve své úplnosti zahrnuje pět aspektů tělesné kondice, stravovací návyky a stav naší mysli, můžeme si říct něco o tom, kde se s fitness setkáváme. Každý jednotlivec má své vlastní fitness - schopnost efektivně vykonávat určitou aktivitu. Pro někoho to můžou být každodenní úkoly, třeba pro pracovníka horské záchranné služby. Ve stejném prostředí se pohybuje třeba i turista, který to má naopak jako hobby. Oba svým způsobem praktikují fitness, pokud je naplňuje jejich vlastní zlepšení a třeba také pocit, že dělají dobrou věc pro své zdraví. Dále můžeme zmínit třeba atleta, na něhož prostředí bude klást vyšší nároky, ale on nepoleví ve svém úsilí a motivace, že bude lepší než ostatní, jej požene kupředu. Sami tedy vidíte, že filozofie, ukrytá ve fitness, proniká do nejrůznějších oborů lidské aktivity a někdy si to člověk ani nemusí uvědomit.

Fitness

Proč a jak začít s fitness
     Fitness je vynikajícím způsobem, jak v dnešní hektické době neztrácet nejen fyzický potenciál svého těla, ale i udržet si duševní vitalitu. Sedněte tedy na kolo, obujte si kolečkové brusle, nebo běžeckou obuv a dopřejte svým plicím čerstvý vzduch. Celoročně využívejte posilovny a potrapte své tělo aerobní i anaerobní zátěží a nezapomínejte na strečink. Cvičte taichi nebo jógu, je to větší dřina, než se na první pohled zdá. Posouvejte své cíle stále o krok dál. Jakákoliv aktivita odcvičená náročněji než posledně spolu s dobrým jídelníčkem vám dobije energii více, než si myslíte. Stačí jenom začít a nepolevit, vaše tělo se vám za to odvděčí.

Fitness

Jak se vybičovat k lepším výsledkům
     Když už s fitness začnete a stále se vám nedaří dosahovat výraznějších zlepšení, zkuste se lépe motivovat. K tomu je ideální poslouchat oblíbenou hudbu, v jejímž rytmu se vaše výkony budou rapidněji zlepšovat. Abychom vám zjednodušili hledání vhodných sportovních sluchátek, která netlačí, nevypadávají a hrají přitom tak, že neriskujete úraz tím, že byste vůbec neslyšeli své okolí, doporučujeme Yurbuds. Jde o sluchátka vyvinutá právě pro sportovní využití. Patříte-li k pokročilejším sportovcům, kteří umějí využívat znalost tepové frekvence, jsou přímo pro vás určeny běžecké hodinky TomTom Runner Cardio se světelným snímačem tepu. Pro ty, kteří oželí integrovaný optický snímač tepové frekvence a vystačí si s GPS modulem, nabízí TomTom běžecké hodinky Multi-sport anebo Nike+, které přesně zobrazují nejen uběhnutou vzdálenost, ale také umí zaznamenávat vzdálenost i pro halové sporty, kam fitness pochopitelně řadíme. TomTom Nike+ je navíc kompatibilní s běžeckými trenažéry značky Nike. Věříme, že nyní již budete na fitness nahlížet ze zcela jiného úhlu, který vám pomůže dopracovat se nejen ke krásnější postavě, ale také psychické rovnováze.
comments powered by Disqus