Co nám řeklo srdce maratonce aneb Hodinky TomTom Cardio na košickém maratonu

Co nám řeklo srdce maratonce aneb Hodinky TomTom Cardio na košickém maratonu

První říjnová neděle patřila v Košicích, jako již tradičně, nejstaršímu evropskému maratonu, Košickému mezinárodnímu maratonu míru. Tentokrát šlo o jeho 90. ročník. Eshop Vždy.cz a TomTom se ho zúčastnily jako sponzoři a umožnili při této příležitosti desítce běžců vyzkoušet si v praxi sportovní GPS hodinky TomTom Cardio. Tito účastníci závodu tak měli možnost sledovat svůj tep v průběhu závodu, a to bez obtěžujícího hrudního pásu. Následně jsme požádali maratonského experta, kdysi nejlepšího československého maratonce 80. let, Pavla Madára (63r), aby získaná data na základě výstupů TomTom Cardio Aplikace analyzoval a zhodnotil. K čemu došel?
Nerovnoměrný běh a ztráta energie je pro maratonce kamenem úrazu
     Pavel Madár si vybral výstupy hodinek jednoho z deseti běžců, kterým jsme hodinky na závod půjčili. Zjistil, že právě tento účastník běžel dosti neúsporně, protože dopustil velké výkyvy rychlosti a zbytečnou ztrátu energie.

     Při pohledu na tempo po 5 km úsecích vidíme razantní výkyvy. První fáze byla nejrychlejší, běžec ji zdolal rychlostí 2,44 km za 3 minuty a 40 sekund a 4 km za 6 minut a 1 sekundu, vzápětí ale uběhl i 4,47 km za 3 minuty a 24 sekund. Běžec překonával trať velmi nerovnoměrně a energie, kterou do rychlosti vynaložil, mu chyběla v závěru. Nejrychleji zaběhl první úsek (rychlostí 1km/4 minuty), dále druhý úsek (1 km/4:01-02), s přibývajícími kilometry v nohách mu ubývalo sil a jeho rychlost se stále snižovala.

Maratón košice TomTom Cardio

     Tepová frekvence vybraného maratonce se pohybovala mezi 156-163 tepy za minutu, až na 31. kilometru, kde se pravděpodobně dostavila krize, a běžec si na chvíli odpočinul, klesla frekvence na 146-148 tepů za minutu. Pravidelnost tepové frekvence značila dlouhodobou trénovanost jedince a dobrou práci jeho srdce.

Nepřehlédněte:
Kolik sportů podporují hodinky TomTom?
Maratón košice TomTom Cardio

      Podle frekvence 194 kroků za minutu můžeme usoudit, že efektivně zvolil kratší, ale údernější kroky.

Maratón košice TomTom Cardio


Hodinky TomTom ocení i laici
     Díky sportovním hodinkám TomTom mají závodníci možnost monitoringu vlastního tepu, díky čemuž mohou efektivně pracovat se svou energií. Někdy může být monitorování vlastního tepu při takové zátěži, jako je maraton, i věcí bezpečnosti. Stále se totiž objevují zprávy o kolapsech běžců, kteří přecenili své síly.

Maratón košice TomTom Cardio

     Běžci získávají data i zpětně, aby věděli, co je potřeba do příště zlepšit. Hodinky ale mohou potěšit i obyčejné sportovce, kteří rádi vyběhnou do lesa nebo do města. Hlídání tepové frekvence, počítání spálené energie, měření trati – to jsou ta největší lákadla sportovních GPS hodinek TomTom Cardio.

Nepřehlédněte:
Zkvalitnění přípravy orientačního běžce se zaměřením na sprint
     Vězte ale, že život a sportování vám mohou zpříjemnit i dalšími svými funkcemi. Nad čím ještě váháte?
comments powered by Disqus